Przejdź do treści

Jakie korzyści daje montaż fotowoltaiki?

Jakie korzyści daje montaż fotowoltaiki? Dlaczego warto inwestować w panele fotowoltaiczne? Jeśli szukasz odpowiedzi na powyższe pytania, znajdziesz je w poniższym wpisie. Zapraszamy do lektury!

  1. Czym są instalacje fotowoltaiczne?
  2. Jakie są zalety instalacji fotowoltaicznej?
  3. Czy instalacje fotowoltaiczne mają jakieś wady?

Czym są instalacje fotowoltaiczne? Dlaczego warto je montować w Częstochowie? Jakie są zalety instalacji fotowoltaicznej? Na wszystkie pytania odpowiadamy w dzisiejszym artykule. W ostatniej części wspominamy również o wadach takiego systemu, o których warto wiedzieć, zanim podejmie się ostateczną decyzję o inwestycji i montażu paneli fotowoltaicznych.

Czym są instalacje fotowoltaiczne?

Co to jest instalacja fotowoltaiczna? To nic innego jak system, który przetwarza promienie słoneczne w prąd. Do takiego zjawiska wykorzystuje się panele słoneczne zwane również modułami, które montuje się z reguły na dachu. Moduły natomiast składają się z ogniw, które łączy się w sposób szeregowy. Dzięki fotowoltaice możesz zatem zbudować na dachu swojego domu małą, własną elektrownię i w ten sposób uniezależnić się od podwyżek za prąd oraz ewentualnych awarii, do których czasami dochodzi w sieciach energetycznych.

Jesteś z Częstochowy lub okolicy i szukasz firmy, która dobierze i zamontuje na Twoim domu panele fotowoltaiczne? Już teraz sprawdź ofertę JB Energia – szczegóły oferty dostępne są na stronie jbenergia.pl. Warto wiedzieć, że wspomniana firma montuje fotowoltaikę w Częstochowie, ale nie tylko. Swoje usługi oferuje również w innych województwach – na przykład w miastach i miasteczkach usytuowanych w województwie małopolskim, łódzkim czy lubelskim. Z oferty mogą skorzystać również klienci ze świętokrzyskiego, opolskiego, czy osoby mieszkające na Podkarpaciu.

Jakie są zalety instalacji fotowoltaicznej w Częstochowie?

Jakie zalety ma instalacja fotowoltaiczna? Najważniejszym plusem jest przede wszystkim niezależność właściciela nieruchomości od jakichkolwiek podwyżek cen za prąd. Z racji tego, że instalacja fotowoltaiczna jest bardzo wytrzymała, możesz uniezależnić się od podwyżek nawet na 30 lat! Podobnie sprawa wygląda z rachunkami. Słońce jest ogólnodostępnym źródłem energii i to zupełnie darmowym. Jeśli zatem do tej pory płaciłeś wysokie rachunki, dzięki fotowoltaice ich koszt znacznie zmaleje.

Zaletą instalacji fotowoltaicznej jest również to, że prąd jest pozyskiwany w bardzo ekologiczny sposób. Panele fotowoltaiczne są przyjazne dla środowiska, ponieważ nie emitują żadnych szkodliwych substancji. Dodatkowo fotowoltaika nie potrzebuje doprowadzenia do systemu wody ani nie wytwarza odpadów.

Chociaż fotowoltaika to opcja całoroczna, warto jednak wiedzieć, że ilość energii, która będzie pozyskiwana, może różnić się w zależności od pory roku. Najczęściej zimą w polskich warunkach mała domowa elektrownia wytwarza tego prądu najmniej. Latem natomiast nierzadko mamy do czynienia z nadwyżkami prądu, które można oddać do sieci energetycznej, a następnie odebrać w okresie, kiedy panele słoneczne pracują mniej wydajnie.

Do zalet fotowoltaiki zalicza się także cichą pracę. Z tego względu panele słoneczne są świetną opcją dla obszarów, które są gęsto zabudowane. Z całego systemu tylko falownik może wytwarzać jakieś dźwięki, ale tylko w wysokości 18-25 dB. To właściwie podobna głośność do naszego szeptu.

Zaletą fotowoltaiki dostarczanej przez JB Energia w Częstochowie (https://jbenergia.pl/montaz/slask/czestochowa/) jest również to, że zawsze w Twoim domu będzie prądrównież wtedy, gdy w sieci energetycznej dojdzie do awarii, która pozbawi prądu połowę Twojego miasta. Ponadto plusem paneli słonecznych jest fakt, że są całkowicie bezobsługowe. Jedyne, co trzeba zrobić, to przynajmniej raz w roku zlecić czyszczenie paneli – szczególnie po zimie.

Wiele osób za zaletę fotowoltaiki uważa również to, że po ich montażu wzrasta wartość nieruchomości. Dzięki takiemu rozwiązaniu będziesz mógł w przyszłości sprzedać swój dom za znacznie wyższą kwotę. Mając własną energię elektryczną oraz możliwość podgrzewania wody, domownicy nie będą musieli się martwić zapowiadanymi podwyżkami rachunków za energię i ogrzewanie. Nic więc dziwnego, że coraz częściej mówi się o tym, że z instalacją fotowoltaiczną w Częstochowie można jedynie zyskać. Ważne jest jednak, aby zastosowane ogniwa fotowoltaiczne były wydajne i generowały dużą ilość energii z promieni słonecznych. Ekologiczna energia elektryczna wykorzystująca ogniwa słoneczne pozwoli również zadbać o środowisko naturalne.

Czy instalacje fotowoltaiczne mają jakieś wady?

Fotowoltaika ma więcej zalet niż wad, ale warto o minusach również wiedzieć. Jakie zatem wady ma fotowoltaika? Minusem jest głównie cena, chociaż z roku na rok koszty są właściwie coraz mniejsze. Jest to spowodowane przede wszystkim tym, że są dostępne różnego rodzaju dofinansowania oraz ulgi podatkowe.

Kolejną wadą jest fakt, że panele fotowoltaiczne nie sprawdzą się w miejscach zacienionych oraz na dachach, które są skierowane na północ. Jeśli nie ma możliwości, aby zamontować panele fotowoltaiczne na dachu, specjaliści zwykle szukają innego, sensownego rozwiązania. A zatem tego rodzaju problemy można właściwie bardzo łatwo rozwiązać.

Dla niektórych minusem jest również konieczność czyszczenia paneli minimum raz w roku. Jest to spowodowane przede wszystkim warunkami klimatycznymi, które panują w Polsce. Z reguły panele czyści się po okresie zimowym.