Przejdź do treści

Jakie płytki do łazienki bez okna? Podpowiadamy!

Ostatnia aktualizacja: 10 sierpnia 2022

Łazienki bez okna są przypadkami najczęściej występującymi w blokach mieszkalnych. Ich przyczyną jest obecność sąsiadujących mieszkań dookoła ścian. Okno, które zapewnia nam naturalne światło w pomieszczeniu jest z jednej strony cechą pożądaną, uwzględnianą podczas remontu mieszkania lub zakupu domu, z drugiej strony – brak okna zapewnia domownikom prywatność. Jak możemy sprawić, aby nasze domowe sanktuarium bez otworu okiennego wydawało się większe? Jakie kolory sprawdzą się, gdy nasza łazienka jest słabo oświetlona? Jakie płytki do łazienki wybrać, aby ją rozjaśnić? Podpowiadamy!

Kolorystyka czyni cuda, rzecz jasna

Najlepsza kolorystyka, która sprawdzi się w łazience bez okna, to taka, która odbija najwięcej światła. Wszelkie odcienie bieli, beży, szarości oraz kolory ziemi, bogate w jasne, ciepłe barwy pomogą uzyskać pożądany efekt. Dodatkowo, projektując małą przestrzeń można pomalować ściany kilkukrotnie jaśniej od podłogi i drzwi. Dzięki kontrastowi wnętrze będzie wydawać się jaśniejsze. Jasne kolory znacznie bardziej przyciągają wzrok, są ponadczasowe i wiodą prym w aranżacyjnych trendach.

Natomiast w małych, niedoświetlonych pomieszczeniach lub  pomieszczeniach z oknami zlokalizowanymi od północy, gdzie wpada zazwyczaj bardzo mało światła dziennego, warto zastosować trik optyczny i nie używać na ścianach takich pomieszczeń kolorów w ciepłych odcieniach. Ciepłe kolory mają właściwości optycznego pochłaniania światła, w związku z tym mało doświetlone w sposób naturalny pomieszczenia, pomalowane w ciepłych barwach będą wydawały się  jeszcze  mniejsze i ponure.

W takich pomieszczeniach chcąc je optycznie powiększyć i doświetlić powinno stosować się tylko zimne odcienie. Dla przykładu, zamiast żółci w ciepłych odcieniach ochry lepiej użyć odcienia zimnego cytrynowego. Ciepły beż warto zastąpić zimnym i wpadającym wręcz w odcienie szarości, jak  taupe.

Płytki łazienkowe, które rozjaśnią każde wnętrze

Łazienka z odpowiednio dobranymi płytkami ceramicznymi stworzy jasne, piękne, przejrzyste wnętrze, w którym domownicy nie odczują braku okna. Aby tak się stało, należy zdecydować się na płytki łazienkowe dobrze odbijające światło. Będą to przede wszystkim płytki ceramiczne o wykończeniu w połysku. Jaką wielkość płytek wybrać? Nie ma to większego znaczenia, w tym przypadku najważniejsza jest gra świateł. Mozaika ceramiczna będzie wspaniałym rozwiązaniem, małe, efektowne płyteczki, tworzące większe wzory stworzą niesamowite dekoracje ścienne.

Dla fanów klasyki polecamy mozaikę Jodełka XL Biała Połysk, która rozpromieni łazienkę z postarzaną drewnianą szafką umywalkową, okrągłym lustrem w czarnej ramie, prysznicem z czarną armaturą oraz dekoracyjnymi wazonami z gałązkami szałwii. Natomiast jeśli marzy nam się oryginalna łazienka, pełna ciekawych rozwiązań, to polecamy ułożenie na dwóch ścianach białej tapety z motywem błękitnych konturów liści. Dobierz do niej białą szafkę łazienkową ze złotymi uchwytami, marmurowym blatem, lustrem w delikatnej złotej ramie. Pozostałe ściany pomaluj na biało a płytki ceramiczne Metropolis Sky Połysk pomogą stworzyć nowoczesną odsłonę drewnianej boazerii. Gwarantujemy, że odbijające się światło z wiszących lamp z okrągłymi, szklanymi kloszami cudownie rozświetli wnętrze.

Lustrzane powierzchnie – pomocnicy godni uwagi

Warto dodatkowo zwrócić uwagę na nieograniczanie się do jednego lustra w łazience. Skoro nie mamy okna, które zajmuje znaczą część powierzchni ściany, to w jego miejsce z powodzeniem możemy zawiesić lutro. Lustrzane powierzchnie idealnie odbijają światło i wykonanie narożnika z dużych, prostokątnych luster w cienkich drewnianych ramach może wyjść na naszą korzyść. Wstaw pod lustrzanym narożnikiem wannę, otul ściany mozaiką Stick Biały Połysk, uzupełnij wnętrze boho dodatkami i piękna, jasna, harmonijna łazienka gotowa!

Aby urządzić łazienkę bez okna należy zastosować pewne sztuczki, które sprawią, że wnętrze będzie oświetlone, jakby wpadało do niego naturalne światło. Starannie dobrana kolorystyka, płytki ceramiczne w połysku, oświetlenie o odpowiedniej ilości lumenów, lustra rozpraszające światło sprawią, że nasza łazienka bez okna będzie wyjątkowa, stylowa i piękna. Najpiękniejszą biżuterię do wnętrz znajdziesz na stronie Raw Decor. Zainspiruj się i rozjaśnij swoje wnętrze z mozaiką ceramiczną!