Przejdź do treści

Jakie zasłony do sypialni wybrać?

Jakie zasłony do sypialni wybrać? Takie, które zapewniają dostateczne zaciemnienie pomieszczenia, tak aby we śnie nie przeszkadzały Ci światła uliczne ani światło księżyca. Zasłona do sypialni powinna dopełniać ogólny styl aranżacji – tekstylia to elementy, które decydują o przytulności wnętrza. Zobacz mały poradnik doboru zasłon do przestrzeni sypialnianej.

Stopień transparentności zasłony do sypialni

Jeśli lubisz mieć w sypialni ciemno, by dobrze się wysypiać, wybierz zasłony nieprzepuszczające światła, czyli zasłony zaciemniające typu blackout. Do wyboru masz zarówno cięższe i przyjemne w dotyku tkaniny welwetowe, jak i lżej wyglądające tkaniny nietransparentne. Ich dodatkową zaletą jest to, że latem chronią przed nagrzewaniem wnętrza, zwłaszcza jeśli sypialnia jest z południową ekspozycją.

Zwróć uwagę na stopień transparentności zasłon do sypialni – optymalnie powinien się zaczynać od 70-80 procent. Jeśli lubisz, gdy rano budzą Cię promienie światła, możesz wybrać materiały półtransparetne, które zapewniają prywatność, ale przepuszczają słońce. Zapewniają przytulny klimat zarówno wieczorem, jak i o poranku.

Jak dobrać kolor zasłony do sypialni?

Doskonale wyglądają zasłony w sypialni, które korespondują kolorystycznie z tekstyliami na łóżku. Przykładowo mogą mieć ten sam kolor, co narzuta na łóżku, ale inny odcień. Inny przykład – zasłony uszyte z tego samego materiału co ozdobne poduszki na kanapie. Jeśli pościel lub narzutę zdobią bogate wzory, możesz spróbować dobrać podobny deseń na zasłonę.

Aby nie przesadzić z mnogością deseni, możesz wybrać zasłony do sypialni w jednolitym kolorze, do których łatwo dopasować później dodatki. Gładkie zasłony będą też bezpiecznym wyborem do małych pomieszczeń sypialnianych. Szary i beżowy to uniwersalne barwy. Szmaragdowy, rubinowy czy złoty będą pasowały do wykwintnych wnętrz. W nowoczesnych świetnie prezentuje się na przykład spokojny turkus lub żywa magenta.

Jak dobrać materiał zasłon do sypialni?

Do wnętrz urządzanych w naturalnym klimacie lub stylu boho, doskonale wyglądają materiały, które imitują len lub płótno. Do sypialni w stylu glamour możesz wybrać miękkie welwety ozdobione połyskującymi aplikacjami lub welury z efektami przetarcia. W klasycznej sypialni pięknie prezentują się aksamitne tkaniny z ornamentami lub z gładkiej satyny. W nowoczesnej – modnymi wzorami są na przykład motywy dżungli. Im większa sypialnia, tym swoboda w doborze materiału jest większa – do dużych pomieszczeń pasują zarówno cięższe kotary, jak i lżejsze woale. Do małych sypialni lepiej wybierać zasłony o niższej gramaturze, by nie przytłoczyły wnętrza.

Krótkie czy długie?

Zasłony w sypialni, które spoczywają na podłodze, to absolutny hit aranżacyjny. Zwłaszcza w dużych pomieszczeniach sprawiają, że wnętrze wygląda przytulniej. Jeśli chcesz sprawić, żeby sypialnia wydawała się większa, zamocuj karnisz na całej długości ściany. Jeśli chcesz, by sufit wydawał się wyższy, wybierz karnisz ukryty. Krótkie zasłony do parapetu sprawdzą się natomiast we wnętrzach, gdzie liczy się każdy wolny centymetr na podłodze oraz w mieszkaniach z czworonogami.