Przejdź do treści

Kupno domu na płycie fundamentowej: zalety i wady

Fundament, na którym zbudowany jest Twój dom, może mieć duży wpływ na jego integralność strukturalną. Płyta fundamentowa wykorzystywana w budownictwie domów jednorodzinnych zazwyczaj ma grubość od 18 do 30 centymetrów. Płyta fundamentowa jest często umieszczana na warstwie piasku w celu odwodnienia lub pełnienia funkcji poduszki. Domy zbudowane na płycie nie mają przestrzeni podpełzających, a pod podłogą nie ma żadnej przestrzeni. Jeśli, zastanawiasz się nad budową lub kupnem domu na płycie fundamentowej, istnieje szereg zalet i wad, które należy wziąć pod uwagę.

Najważniejsze informacje w zakresie płyt fundamentowych:

  • Płyty fundamentowe są bardziej powszechne w państwach o ciepłym klimacie, gdzie istnieje mniejsze prawdopodobieństwo, że ziemia zamarznie i spowoduje pęknięcie fundamentu. Obecnie istnieje wiele sposobów, które umożliwiają zabezpieczenie przed pęknięciami.
  • Istnieją dobre powody do budowania lub kupowania domu na płycie, takie jak oszczędność kosztów i mniejsze ryzyko uszkodzenia w niektórych przypadkach.
  • Wady obejmują np. to, że urządzenia grzewcze i chłodzące mogą być zainstalowane na parterze, co zajmuje przestrzeń życiową. Istnieje również możliwość wystąpienia pęknięć.

Co musisz wiedzieć o kupnie domu na płycie fundamentowej

Domy budowane na płycie fundamentowej nie mają piwnic, są również bardziej narażone na zalanie, dlatego warto się nad tym zastanowić. Niektóre fundamenty mają naciągi lub są wzmocnione stalowymi prętami zwanymi zbrojeniem, aby płyta mogła udźwignąć ciężar domu. Dom jest następnie budowany na szczycie betonowego fundamentu.

Fundamenty płytowe są popularne w całej Polsce, jednakże w jej północnej części trzeba się liczyć z większą szansą na pęknięcia. Obecnie jednak klimat bardzo mocno się zmienia, więc ciężko określić, jak sytuacja będzie wyglądać za parę lat. Oto spojrzenie na plusy i minusy, które związane są z tym rozwiązaniem budowlanym.

Zobacz także:  Jak wyczyścić głośnik w telefonie?

Zalety betonowych fundamentów płytowych

Oto pięć powodów, dla których warto wybrać ten rodzaj podstawy do domu:

  1. Mniej czasu na wyschnięcie
    Schnięcie płyty betonowej zajmuje mniej czasu. Mniej przestojów oznacza, że budowa zostanie ukończona w szybszym tempie. Nie trzeba czekać kilku dni, aż beton w wylanej piwnicy stwardnieje i wyschnie
  2. Mniejsze ryzyko uszkodzenia w wyniku zalania lub wycieku gazów
    Fundamenty płytowe minimalizują ryzyko uszkodzeń spowodowanych zalaniem lub wyciekiem gazu, takiego jak radon, z piwnicy lub przestrzeni wpełzającej do domu.
  3. Ochrona przed szkodnikami
    Płyta betonowa może chronić dom przed termitami lub innymi owadami, ponieważ pod domem nie ma otwartych przestrzeni, które zapewniałyby dostęp do drewnianych legarów lub podpór, które owady mogłyby przeżuć. Płyty można również wstępnie potraktować środkami owadobójczymi, aby upewnić się, że nie zagnieżdżą się pod nimi.
  4. Oszczędności kosztów
    Oszczędność kosztów to jedna z największych zalet, w szczególności w dzisiejszych czasach. Jest to szczególnie ważne, gdy budowniczy musi wykuć piwnicę z litej skały – to bardzo kosztowna propozycja.
  5. Mniej etapów
    Domy z płyt fundamentowych są często budowane bliżej ziemi niż domy z piwnicami lub przestrzeniami pełzającymi, co zmniejsza liczbę kroków wymaganych do wejścia do domu. Oznacza to łatwiejszy dostęp w szczególności dla osób niepełnosprawnych.

Wady płyt fundamentowych

Pomimo zalet tego typu konstrukcji, płyta betonowa nie jest dla każdego domu czy właściciela domu. Oto pięć powodów, dla których warto to rozważyć:

  1. Szkodniki nadal mogą przedostawać się przez ściany.
    Chociaż termity i inne szkodniki nie mogą dostać się bezpośrednio pod dom, mogą przedostać się przez ściany, ponieważ dom jest zwykle bliżej ziemi.
  2. Kanały wymagają izolacji.
    Kanały do ogrzewania i klimatyzacji są zwykle prowadzone przez strop parteru, co oznacza, że aby zachować odpowiednią temperaturę, muszą być one odpowiednio zaizolowane.
  3. Urządzenia grzewcze i chłodzące wykorzystują przestrzeń nad ziemią.
    Może zaistnieć konieczność zainstalowania na parterze klimatyzatora i ogrzewania, co oznacza, że zajmą one miejsce, które w innym przypadku mogłoby zostać wykorzystane do innych celów.
  4. Pęknięcia płyty.
    Jedną z najważniejszych potencjalnych wad jest pękanie płyty. Może to znacznie naruszyć integralność strukturalną domu oraz być trudne i kosztowne w naprawie. Wśród czynników, które mogą powodować pękanie płyty, są korzenie drzew, przemieszczenie gleby, trzęsienia ziemi lub zamarznięta ziemia.
  5. Niektórzy uważają, iż domy stawiane na płytach fundamentowych, są nieatrakcyjne. Dzieje się tak głównie z uwagi na brak wykorzystania przestrzeni pod domem.