Przejdź do treści

Kupujesz panele podłogowe? O tym pamiętaj!

Panele podłogowe to bardzo różnorodna grupa produktów, stworzonych z myślą o niemal wszystkich pomieszczeniach w domu. Mogą imitować drewno, kamień lub ceramiczne kafle; jednocześnie ich montaż jest o wiele łatwiejszy. Co więcej, nie wymagają specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych, jak np. drewno. Jednak jakie panele podłogowe wybrać, by cieszyć się trwałą i elegancką podłogą przez lata?

Najważniejsze parametry paneli podłogowych

Obecnie na rynku dostępnych jest naprawdę wiele rodzajów paneli podłogowych od różnych producentów. Oznacza to, że dokonanie najlepszego wyboru może wydawać się trudne. Nie zawsze bowiem możemy gołym okiem stwierdzić, czy mamy do czynienia z produktem wysokiej jakości, zwłaszcza jeśli nie znamy danej marki. Niezależnie jednak od tego, jakiej firmy panele podłogowe nas zainteresują, możemy sprawdzić podstawowe parametry techniczne danego wyrobu. 

Warto zagłębić się w temat jeszcze przed wyruszeniem na zakupy. Wiedząc, czego dokładnie potrzebujemy, o wiele łatwiej podejmiemy decyzję o tym, jakie panele podłogowe wybrać. 

Grubość paneli podłogowych

Grubość klasycznych, laminowanych paneli podłogowych najczęściej wynosi między 6 a 12 mm. Im wartość ta jest większa, tym wykonana z nich podłoga będzie wytrzymalsza. Nie oznacza to jednak, że należy zawsze wybierać najgrubsze panele. W przypadku produktów do użytku domowego nie jest to po prostu potrzebne. Dodatkowo cena paneli podłogowych rośnie wraz z ich grubością. Nawet w tych pomieszczeniach, w których potrzebne są wytrzymalsze modele, w zupełności wystarczające będą te o grubości między 8 a 10 mm, o ile mają wystarczającą klasę ścieralności i użyteczności.

Wyjątkiem od tej zasady są panele podłogowe winylowe. Ich grubość jest znacznie mniejsza niż w przypadku modeli tradycyjnych i wynosi od 3 do 7 mm, przy czym już te najcieńsze są odpowiednio wytrzymałe i trwałe, by mogły być montowane w domach. Niewielka grubość w połączeniu z dobrym przewodzeniem ciepła sprawia, że są to doskonałe panele podłogowe do ogrzewania podłogowego.

Klasa ścieralności i klasa użyteczności

Niezależnie od rodzaju paneli podłogowych, klasa ścieralności jest jednym z najważniejszych parametrów. To od niej zależy bowiem ich trwałość oraz to, czy zachowają estetyczny wygląd na lata. 

Klasa ścieralności wyznaczana jest na podstawie uniwersalnej europejskiej normy EN 13329. Zgodnie z nią można wyróżnić pięć klas ścieralności, w przedziale od AC1 do AC5. Do użytku domowego najlepiej wybierać panele o klasie ścieralności AC3 oraz AC4. 

Innym oznaczeniem, które pozwala określić odporność paneli na ścieranie, jest klasa użyteczności. Poszczególne klasy oznacza się za pomocą dwóch cyfr; szukając paneli podłogowych do pomieszczeń w domu, należy wybierać te, w których pierwsza z nich to 2 – 21,22 lub 23. 

Druga cyfra określa z kolei dopuszczalne natężenie ruchu na podłodze wykonanej z danych paneli:

1 — do pomieszczeń o niewielkim natężeniu ruchu, np. sypialni,

2 — do pomieszczeń średnio eksploatowanych,

3 — do miejsc, w których podłoga jest intensywnie użytkowana.

Wybór paneli podłogowych — na co jeszcze należy zwrócić uwagę?

Podłoga to zakup na lata. Z czasem jednak zachodzi konieczność jej wymiany lub naprawy. Warto mieć to na uwadze już podczas zakupu nowych paneli i wybierać modele proste do zamontowania oraz zdemontowania. Jednym z najbardziej praktycznych rozwiązań w tej dziedzinie są panele podłogowe „na klik”, łączone na zasadzie pióro-wpust. Można je porównać nieco do puzzli. Ich montażu można łatwo i szybko dokonać samodzielnie, nawet nie mając doświadczenia w tej kwestii. To duża oszczędność czasu oraz pieniędzy.

Oczywiście bardzo ważne są również kwestie estetyczne, wynikające z takich elementów jak wymiary paneli podłogowych, ich faktura, połysk, a także kolorystyka. Powinny być one zawsze dobrane do stylu, w jakim ma być wykończone dane wnętrze; trzeba też pamiętać o tym, by elementy takie jak listwa przypodłogowa również idealnie pasowały do paneli. Modne panele podłogowe imitujące naturalne drewno stanowią przy tym jeden z najbardziej uniwersalnych i bezpiecznych wyborów, które będą świetnie wyglądać również wtedy, gdy wystrój pomieszczenia ulegnie zmianom na przestrzeni lat.