Przejdź do treści
kwiaty na balkon

Kwiaty na balkon – najpopularniejsze rośliny balkonowe!

Zbliża się wiosna, a co za tym idzie – okres aranżacji ogrodów, tarasów i balkonów. Jeśli chcesz, aby Twój balkon wraz z nastaniem cieplejszych dni odżył i zachwycał paletą żywych barw, ozdób go roślinami! Uniwersalne pelargonie, wyjątkowa fuksja czy wytrzymały koleus Blumego to tylko kilka przykładów kwiatów, dzięki którym Twój balkon stanie się zieloną, przytulną oazą. Prezentujemy najpopularniejsze rośliny balkonowe, na które warto zdecydować się w tym sezonie.

Kwiaty na balkon – na jakie warto się zdecydować?

Wśród kwiatów balkonowych od lat niezmiennie prym wiodą pelargonie i begonie, jednak coraz częściej można dostrzec balustrady i parapety zdobione innymi rodzajami kwiatów, na przykład pochodzącą z Japonii wisterią czy celozją pierzastą, przypominającą skupisko płomieni. Wybór roślin jest szeroki, a to, jakie kwiaty na balkon wybierzesz zależy od Twoich preferencji, warunków nasłonecznienia i czasu, który chcesz przeznaczyć na ich pielęgnację.

Kwiaty na balkon zwisające

Kwiaty zwisające na balkon możesz uprawiać w specjalnych doniczkach, skrzynkach zawieszonych na balustradach lub ustawić na wysokich półkach czy parapetach. Rośliny te zazwyczaj gęsto się rozrastają, zachwycając kolorami licznych kwiatów. Jedną z najpopularniejszych odmian balkonowych kwiatów zwisających jest pelargonia bluszczolistna. Najczęściej można spotkać okazy z różowymi i czerwonymi kwiatostanami, jednak roślina występuje również w wielu innych wariantach kolorystycznych. Pelargonie są dość łatwe w uprawie, jednak aby intensywnie kwitły potrzebują regularnego, obfitego podlewania, nawożenia i usuwania starych kwiatów.

Coraz częściej na polskich balkonach można spotkać także wisterię. Kwiaty glicynii, bo tak brzmi jej inna nazwa, zachwycają lawendowymi, niebiesko-białymi odcieniami. Wisteria to roślina pnąca, która posadzona w doniczce okala balustrady i ściany balkonu, nadając mu wygląd japońskiego ogrodu ze zwisającymi, dużymi kwiatostanami. Roślina potrzebuje słonecznego stanowiska, a jej zdrewniałe pędy są dość toporne, dlatego w towarzystwie innych roślin może je uszkodzić. Inną efektowną rośliną, która świetnie prezentuje się w zwisających donicach jest fuksja. Nie toleruje ona mocnego Słońca i wymaga częstego, obfitego podlewania, a w zamian za odpowiednią pielęgnację odwdzięcza się dużymi, najczęściej fioletowo-różowymi kwiatami.

Kwiaty na balkon zwisające

Niewymagające kwiaty na balkon

Kwiaty na balkon, które są wyjątkowo wytrzymałe i nie wymagają skomplikowanej pielęgnacji świetnie sprawdzą się wówczas, gdy dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z ogrodnictwem balkonowym. Petunia kaskadowa, czyli surfinia to roślina o wielu odmianach, które różnią się kolorem kwiatów. Za sprawą swojej wytrzymałości, szybkiego wzrostu i bujnych kwiatów od lat wybierana jest jako ozdoba polskich balkonów. W gorące dni petunia wymaga nawet kilkukrotnego, obfitego podlewania. Najlepiej odnajduje się w słonecznym miejscu i powinna być zasilana odpowiednim nawozem.

Wśród kwiatów na balkon, które nie wymagają szczególnej opieki nie sposób pominąć begonię. Na rynku dostępnych jest wiele różnych odmian begonii, począwszy od tradycyjnych, intensywnie czerwonych kwiatów, aż po żółte, łososiowe, białe i wzorzyste egzemplarze. Begonia będzie rozwijać się zarówno w pełnym Słońcu, jak i w półcieniu, a do odpowiedniego wzrostu potrzebuje regularnego podlewania oraz nawożenia dwa razy na miesiąc. Kolejną propozycją wytrzymałej rośliny balkonowej jest koleus Blumego, który wyróżnia się wielokolorowymi liśćmi, najczęściej zabarwionymi na bordowe odcienie. Koleus powinien mieć zacienione stanowisko, być regularnie podlewany i przycinany. Inne mało wymagające kwiaty na balkon słoneczny i wietrzny to aksamitki i werbeny.

Kwiaty na balkon słoneczny

Ciekawą rośliną zachwycającą masą wielobarwnych kwiatów jest nemezja powabna, która świetnie rozwija się w warunkach ciepła i dużego nasłonecznienia, jednak musi być chroniona przed wiatrem. Nemezję wysiewa się z nasion w okolicach kwietnia i maja, a przy odpowiedniej pielęgnacji, czyli żyznej, próchniczej ziemi, regularnym podlewaniu (kwiat jest wrażliwy na przelanie i przesuszenie) i nawożeniu, nemezja kwitnie przez całe lato. Innym rodzajem rośliny, która uwielbia Słońce jest mandevilla o dużych kwiatach w kształcie rozłożystych trąbek. Tak, jak w przypadku nemezji, mandevilla nie toleruje wiatru i jest dość wymagająca w uprawie. Jesienią i zimą roślinę można przechowywać w słonecznym pomieszczeniu o temperaturze około 20 stopni Celsjusza. W tym czasie należy powstrzymać się od zasilania mandevilli i podlewać ją dość oszczędnie. Inne kwiaty na słoneczny balkon to między innymi celozja pierzasta, bakopa z subtelnymi, najczęściej białymi kwiatami oraz psianka określana „szafirową burzą” ze względu na mnóstwo gęsto rozsianych, szafirowych kwiatostanów.

Kwiaty na balkon całoroczne

Jedną z całorocznych roślin balkonowych jest ciemnozielony bluszcz pospolity, który dobrze prezentuje się w towarzystwie kolorowych kwiatów. Odmiany o ciemnym zabarwieniu liści najlepiej czują się na cienistych stanowiskach. Roślina nie jest trudna w pielęgnacji – wymaga regularnego podlewania i zasilania co 2 tygodnie w okresie wegetacyjnym (kwiecień-wrzesień). Kolejną rośliną całoroczną wyjątkowo prostą w uprawie jest barwinek pospolity, który latem ozdobi balkon fioletowymi lub białymi kwiatami, a zimą zazieleni otaczającą go przestrzeń. Co więcej, barwinek odnajdzie się zarówno na słonecznym, jak i cienistym stanowisku. Inną propozycją kwiatu całorocznego jest golteria z ozdobnymi, czerwonymi owocami oraz intensywnie zielonymi liśćmi, która kojarzy się przede wszystkim z ozdobą świąteczną, jednak posadzona w doniczce na balkonie stanowi charakterystyczną całoroczną ozdobę. Roślina ta wymaga półcienistego stanowiska oraz kwaśnej gleby. Przez cały rok balkon ozdabiać będą również niezawodne iglaki, między innymi świerk biały, popularna tuja czy miniaturowe odmiany cyprysika groszkowego, które posadzone w donicach w otoczeniu kwitnących, kolorowych kwiatów stanowią unikalną roślinną kompozycję.

kwiaty na balkon całoroczne

Sztuczne kwiaty na balkon – coś dla zabieganych

Osobom, które nie mają czasu na pielęgnację roślin lub po prostu nie lubią tego robić, a jednocześnie chcą dodać swojemu balkonowi zielonego akcentu, poleca się sztuczne kwiaty. W tym przypadku nie ma żadnych ograniczeń, ponieważ możesz zdecydować się na najbardziej egzotyczną i ciepłolubną odmianę, która zimą mimo mrozów zachwyci rozwiniętymi, kolorowymi kwiatami. Sztuczne rośliny mogą naśladować najpopularniejsze odmiany żywych kwiatów balkonowych, na przykład klasyczne czerwone pelargonie i równie powszechne begonie. Alternatywą są sztuczne bambusy i doniczkowe palmy, których jesienią i zimą nie spotkasz na balkonach jako żywe okazy. Wybór jest nieograniczony, a sztuczne kwiaty na balkon znajdziesz między innymi w sklepach ogrodniczych, hipermarketach z akcesoriami do domu i dyskontach.

Kwiaty doniczkowe na balkon

W doniczkach możesz zaaranżować większość wcześniej wymienionych gatunków roślin. Jeśli szukasz białych kwiatów na balkon, świetnie sprawdzi się bakopa, która w wiszącej doniczce bardzo szybko się rozrasta i wypuszcza masę niewielkich, białych kwiatów. Niektóre gatunki domowych roślin doniczkowych latem świetnie poradzą sobie na balkonie. Należą do nich między innymi monstera dziurawa, którą najlepiej postawić na zacienionym stanowisku, dracena odnajdująca się na balkonach po wschodniej stronie oraz palmy i kaktusy preferujące balkony południowe.

Rośliny to niezbędny element aranżacji balkonów i tarasów. Kwitnące latem pelargonie, całoroczne golterie czy może jesienne kwiaty na balkon, na przykład wrzosy lub astry? Zaaranżuj otaczającą Cię przestrzeń z pomocą roślin i ciesz się z odpoczynku na balkonie porośniętym masą kolorowych kwiatów.