Przejdź do treści
Listwa schodowa

Listwa schodowa – przeznaczenie i główne zalety

Ostatnia aktualizacja: 10 grudnia 2020

Moment wykańczania mieszkania lub domu jest dla wielu z nas bardzo ważny. To właśnie odpowiedni czas na dopracowanie ostatnich szczegółów i stworzenie wnętrz idealnych, które później urządzimy według własnych pomysłów. Podczas tego procesu nie należy jednak zapominać także o funkcjonalności pomieszczeń i o tym, że muszą być one bezpieczne dla ich użytkowników. Dlatego warto dowiedzieć się, czym jest listwa schodowa i dlaczego warto ją kupić. 

Dlaczego listwa schodowa to dobry wybór? 

Jeżeli nie jesteśmy pewni co do tego, czy listwa schodowa do wykończenia płytek to odpowiednie rozwiązanie – powinniśmy poznać jej główne zalety. W tym miejscu należy wspomnieć o tym, że schody w domu bądź w przestrzeni publicznej są często bardzo mocno eksploatowane. Ich zużycie zauważamy najszybciej – podczas wchodzenia po stopniach często nieumyślnie uderzamy o wystające krawędzie. Takie stałe, mechaniczne uszkodzenia można jednak zminimalizować. 

Kątownik schodowy czy profil aluminiowy są w tym przypadku niezawodne. Wszystko zależne jest też od tego, jakie konkretne stopnie wymagają zabezpieczenia. Czasami jest ich mniej, czasami więcej – niekiedy są o siebie bardziej lub mniej oddalone. Jeżeli jednak zabezpieczymy widoczne krawędzie i łączenia, to sprawimy, że główny materiał nie będzie narażony na tak dużą eksploatację. W tym przypadku to solidna listwa schodowa do gresu lub paneli przyjmuje siłę uderzenia.

czarny profil schodowy z nakładką PCW

Listwy antypoślizgowe na schody

Ważne aby pamiętać, że listwy schodowe do płytek mają nie tylko wyżej wspomniane zalety. Często instaluje się je także dla bezpieczeństwa naszego i innych domowników. Są bardzo ważnym elementem zwłaszcza wtedy, gdy z danej powierzchni korzystają osoby starsze lub takie, które mogą mięć problem z przemieszczaniem się. 

W takich przypadkach często stosuje się listwy antypoślizgowe zarówno na schody zewnętrzne jak i wewnętrzne. Mają one specjalne nakładki z tworzywa PCW, dzięki którym zmniejszamy prawdopodobieństwo, by któryś z domowników lub użytkowników pomieszczeń pośliznął się na gładkim materiale. A takie właśnie często bywają płytki ceramiczne, szczególnie gdy są mokre lub wilgotne.

Tymczasem listwa schodowa zewnętrzna narażona jest na działanie czynników zewnętrznych. Jakich? Może być to wiatr, słońce, ale także deszcz czy śnieg. W przypadku tych ostatnich nietrudno o to, aby zamarznięta woda była przyczyną wypadku. Stąd też listwa narożna schodowa, która może zabezpieczyć śliskie elementy. 

Pełen asortyment tego typu listew możecie znaleźć na stronie sklepu internetowego https://listwy.online/listwy-schodowe/.

Czy listwy schodowe mają wady? 

Zapewne każdy użyty materiał i element może posiadać jakieś wady. Czy jednak listwy i profile schodowe także je posiadają? Może się wydawać, że jest to zbędny dodatek, który generuje tylko dodatkowe koszta. Jednak gdy zrozumiemy, jak ważne jest odpowiednie zabezpieczenie stopni i jak w przyszłości takie listwy na schody ułatwią nam sprzątanie – najpewniej przestaniemy przejmować się tym zakupem. 

Rzeczywiście taki wybór może prowadzić do nadprogramowego wydatku – zwłaszcza gdy zdecydujemy się kupić bardzo nietypowe i oryginalne profile do wykończeń stopni schodowych, natomiast docenimy, że poprzez wybór solidnych materiałów będzie to zakup na lata. Nie jest konieczne regularne wymienianie tych elementów, o ile tylko nie zostaną one uszkodzone – a o to bardzo trudno. Listwy do schodów można bowiem dostać w wersji metalowej, czyli bardzo trwałej i solidnej. 

listwa schodowa z brązową nakładką pcv

Profile do wykończeń stopni schodowych – co je wyróżnia?

Wybrany profil schodowy do płytek powinien mieć wyżej wspomniane właściwości antypoślizgowe, jeżeli zależy nam na tej konkretnej zalecie. Zwracajmy jednak uwagę, z jakich materiałów wykonany jest cały ten element. Czasami wartościowa jest tylko dodatkowa nakładka, jeżeli profile schodowe do płytek wykonane są z tworzywa sztucznego, bowiem plastik nie jest w tym przypadku najlepszym wyborem. Dlaczego? 

Zależy nam przede wszystkim na tym, aby założone zabezpieczenie przyjmowało na siebie siłę uderzenia. Wybieranie w tym przypadku materiału bardzo kruchego, łamliwego i podatnego na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne nie jest skutecznym rozwiązaniem, ponieważ konieczna będzie regularna wymiana tego elementu. Zdecydowanie lepiej, jeżeli jest to profil schodowy aluminiowy.

Samo aluminium często wykorzystywane jest właśnie w pracach wykończeniowych i remontowych. Ma takie właściwości, na których najbardziej nam zależy – jest bardzo lekkie, dlatego też łatwe w transporcie. Jego obróbka także nie jest skomplikowana, co sprawia, że uzyskujemy dowolne rozmiary i kształty listew. Dodatkowo aluminium jest dużo bardziej odporne niż plastik. Przy zastosowaniu odpowiedniego procesu kształtowania nabiera nowych, ważnych właściwości.

Ostatecznie otrzymujemy solidny materiał, który często występuje w różnych kolorach i wykończeniach. Ciemne listwy do schodów niekoniecznie dobrze wyglądają tylko w zestawieniu z innymi elementami w podobnym kolorze. Zaleca się także tworzyć kontrastowe połączenia. Profile schodowe do płytek to coś, co powinno być obecne w każdym domu, w którym znajdują się piętra i podwyższone poziomy.