Przejdź do treści

Małe dźwigi budowlane, czyli niezastąpiona pomoc na placu budowy

Ostatnia aktualizacja: 8 lipca 2022

Stawianie domu jednorodzinnego czy budynku biurowego – małe dźwigi budowlane znajdą zastosowanie w każdej sytuacji. Warto bliżej przyjrzeć się tym maszynom. A nuż widelec są właśnie tym, czego teraz potrzebujesz. Mamy nadzieję, że nasz artykuł pomoże ci w podjęciu takiej decyzji. Zapraszamy do lektury!

Do czego służą mini żurawie budowlane?

HDS-y, czyli dźwigi na stałe zamontowane na ciężarówkach, pozwalają szybko rozładować materiały na budowie, ale to w zasadzie całe spectrum ich wykorzystania. Jest ono zatem dość wąskie. Co więcej, problem materiałów zostaje rozwiązany tylko częściowo, ponieważ wciąż trzeba przenosić ciężar z miejsca na miejsce, podczas gdy samochód z HDS-em jest już hen daleko za horyzontem. No i wtedy właśnie przydają się mini dźwigi.

Po co męczyć się z wyciągarką? Po co ryzykować zdrowiem robotników na rusztowaniach? W gruncie rzeczy małe dźwigi budowlane po to właśnie zostały zaprojektowane, żeby ułatwić działalność firm budowlanych. Poruszają się na gąsienicach, ale posiadają też hydrauliczne podpory boczne, które nie uszkadzają podłoża, wiec mogą stać na gołym betonie, jak i w trudnym terenie pod nachyleniem. Zastosowanie mini dźwigów jest też nieocenione podczas – a może własne przede wszystkim – montowania szyb. To dlatego, że są wyposażone w specjalnie przyssawki. Taki mini żuraw do szyb sprawdzi się praktycznie na każdej budowie.

Ile kosztuje dobry mini dźwig?

Jeśli w grę wchodzi zakup nówki, trzeba się przygotować na kwotę początkową w okolicach ćwierci miliona złotych. Małe żurawie używane mogą kosztować mniej, chociaż to oczywiście zależy od stanu zużycia itd. Poza tym trzeba zatrudnić lub przeszkolić pracownika, bowiem do obsługi małych dźwigów budowlanych są potrzebne konkretne rodzaje uprawnień.

Ale mini żuraw budowlany możemy wynająć już od 350 zł za godzinę i w tę cenę niekiedy jest już wliczona praca wykwalifikowanego operatora. Siłą rzeczy, trzeba dorzucić do tego koszt dojazdu maszyny na miejsce, czyli jakieś parę złotych za kilometr.

Mini żuraw budowlany: na co zwrócić uwagę przy zamówieniu?

Bodaj najważniejszą kwestią jest długość wysięgnika oraz udźwig maszyny, który mierzony jest w tonach. Małe żurawie to zazwyczaj ok. 2,8 tony. Większy dźwig to już 3,8 oraz ponad dwukrotny wysięg, który może przekroczyć 20 metrów.

Poza tym warto zwrócić uwagę na fakt, czy dany mini dźwig da się wywieźć na wyższe kondygnacje za sprawą windy serwisowej. Taka opcja często przesądza o rezygnacji z jednego modelu na rzecz drugiego.

Materiał zewnętrzny