Przejdź do treści

Mat czy połysk? Jakie płytki łazienkowe wybrać?

Urządzanie domowej łazienki to spore wyzwanie, zwłaszcza jeśli jej remont przeprowadzamy po raz pierwszy w życiu. Jedną z najważniejszych decyzji, jakie musimy podjąć jeszcze zanim przystąpimy do pracy, jest wybór płytek łazienkowych, którymi wykończymy podłogi i ściany pomieszczenia. Do wyboru mamy klasyczne płytki matowe oraz efektownie prezentujące się zwłaszcza w świetle LED-owym rozwiązania z połyskiem. Które z nich najlepiej sprawdzą się w łazience ze względów praktycznych?

Płytki łazienkowe matowe. Klasyczny wygląd i łatwe czyszczenie

Płytki matowe to klasyczne rozwiązania, które od lat cieszą się sporym zainteresowaniem wśród osób urządzających od podstaw swoją domową łazienkę. Ich kluczową zaletą jest przede wszystkim łatwość w utrzymaniu w czystości – płytki łazienkowe matowe są mniej podatne na powstawanie na ich powierzchni widocznych zabrudzeń i zacieków, przez co musimy je zmywać znacznie rzadziej niż płytki z połyskiem. Ma to szczególne znaczenie w przypadku podłogi, na której widać zabrudzenia niemal każdego dnia.

Matowe płytki potrafią także skutecznie podnieść walory dekoracyjne pomieszczenia. Prezentują się bardzo elegancko i klasycznie, przez co świetnie odnajdą się w łazienkach urządzonych w tradycyjnej stylistyce, zestawione z meblami w macie. Warto jednak mieć świadomość, że ich zastosowanie zarówno na podłogach, jak i ścianach, może optycznie pomniejszyć pomieszczenie, zwłaszcza jeśli postawimy na płytki łazienkowe utrzymane w ciemnej, jednolitej kolorystyce.

Płytki łazienkowe w połysku. Idealny wybór do małych wnętrz

Alternatywą dla klasycznych płytek matowych są nowoczesne rozwiązania utrzymane w wysokim połysku. Takie płytki łazienkowe będą idealnym wyborem do łazienek utrzymanych we współczesnej stylistyce, której modernistyczny charakter chcemy dodatkowo podkreślić dekoracją ścian i podłóg. Ze względu na swoją błyszczącą powierzchnię, płytki w połysku wymagają jednak więcej zaangażowania w kwestii ich mycia i czyszczenia – trzeba to robić zdecydowanie częściej niż w przypadku bardziej odpornych na zabrudzenia płytek matowych.

Płytki łazienkowe błyszczące świetnie sprawdzą się zwłaszcza w mniejszych łazienkach. Ich odbijająca zarówno światło dzienne, jak i sztuczne powierzchnia będzie bowiem skutecznie powiększała pomieszczenie sprawiając, że będzie wyglądało ono na większe niż jest w rzeczywistości. Efekt ten dodatkowo spotęgujemy, jeśli postawimy na płytki łazienkowe w jasnych, jednolitych kolorach. Płytki z połyskiem warto wybrać także w sytuacji, kiedy meble łazienkowe posiadają błyszczące fronty, co pozwoli na stworzenie spójnego wystroju wnętrza.

Ciekawym rozwiązaniem może okazać się także modne w ostatnich latach połączenie płytek błyszczących z matowymi. Te pierwsze warto umieścić na ścianach łazienki i dzięki temu wizualnie powiększyć ją i rozjaśnić, z kolei płytki matowe ułożyć na podłodze, ułatwiając sobie w ten sposób jej codzienne czyszczenie. Można także z powodzeniem wykończyć część ścian w macie, a resztę w połysku i dzięki temu osiągnąć jeszcze ciekawsze, bardziej oryginalne i modne efekty wizualne.