Przejdź do treści

Meble do salonu – jak wybrać najlepsze rozwiązania?

Ostatnia aktualizacja: 5 sierpnia 2022

Każdy, kto choć raz urządzał mieszkanie, wie, jak wielkim wyzwaniem może okazać się wybór odpowiednich mebli do salonu. Nie wystarczy bowiem, żeby były ładne – pod uwagę należy wziąć szereg innych ich cech, które pozwolą nam cieszyć się zakupionymi produktami przez długie lata. A zatem – o czym pamiętać, wybierając meble do salonu? I jak upewnić się, że wybierzemy najlepsze rozwiązania do danego domu? Sprawdźmy.

Określmy styl pomieszczenia

Zanim wybierzemy narożnik, kanapę czy regał do salonu, określmy, w jakim stylu chcemy go urządzić. W stylu skandynawskim dominują stonowane barwy, a meble charakteryzują się prostotą i wysoką funkcjonalnością. W stylu glamour konieczne są natomiast niecodzienne kształty i bogate zdobienia, z ciemnymi barwami doskonale kontrastują świadczące o luksusie złoto i srebro. Odnajdują się w nim zarówno skórzane fotele i kanapy, jak i bogato dekorowane szafy czy kryształowe żyrandole. Jeśli natomiast pragniemy urządzić pokój w stylu industrialnym, powinniśmy nieco przewrotnie myśleć nie o tym, by okazał się przytulny, lecz raczej – surowy i nieco oziębły. Jeśli zatem chodzi o meble charakterystyczne dla tego stylu, drewno powinno współgrać z licznymi elementami metalowymi, a na piedestale zawsze powinna znajdować się użyteczność. Jak zatem widać – aranżując wnętrze, powinniśmy dużo uwagi poświęcić wyznacznikom danego stylu. Choć oczywiście styl eklektyczny, zapewniający o wiele większą swobodę wyboru, też jest jakimś rozwiązaniem!

Pamiętajmy o właściwych proporcjach!

Choć kwestia ta zdecydowanie zbyt często bywa bagatelizowana przez wiele osób, powinniśmy pamiętać o tym, jak duże znaczenie dla pokoju dziennego ma rozmiar mebli. Jeśli bowiem będą zbyt duże – pokój stanie się ciasny i będzie sprawiał wrażenie zagraconego. Jeśli okażą się za małe – salon będzie ział pustką. Kluczowe znaczenie ma zatem dokonanie odpowiednich pomiarów przed zakupem – dotyczy to zarówno ścian, jak i samych mebli. Popularna zasada głosi, by długość dużych mebli, takich jak np. kanapa sofa rozkładana, wynosiła nie więcej, niż ⅔ długości ściany, przy której się znajdują.

Weźmy pod uwagę przeznaczenie pokoju

Salon to przede wszystkim miejsce odpoczynku i spotkań z bliskimi. Często jednak, jako największy pokój w domu, pełni także inne funkcje – najczęściej jadalni. W takim razie nieoceniony okaże się odpowiedni stół do salonu, rozkładany lub nie, który pozowali zarówno nam, jak i naszym gościom w komfortowych warunkach delektować się przygotowanymi posiłkami. Równie ważne są oczywiście także wygodne krzesła (krzesła do salonu tanio).

Rosnąca popularność pracy zdalnej i hybrydowej sprawia, że salon coraz częściej służy nam także za miejsce wypełniania obowiązków zawodowych. Ponownie kluczowe znaczenie w takich okolicznościach ma wygodny stół, który ułatwi efektywną pracę z komputerem. Możemy również zdecydować się na wydzielenie w salonie niewielkiej części biurowej. Za nieodłączne elementy wyposażenia każdego biura, także salonowego, powinniśmy uważać oczywiście biurko i wygodne krzesło komputerowe lub fotel. Myśląc o salonie jako miejscu pracy zawodowej, nie powinniśmy pod żadnym pozorem zapominać o jego najważniejszej funkcji, czyli wypoczynkową. Nasze biuro nie powinno zatem pod żadnym pozorem stanowić serca pokoju, lecz raczej znajdować się nieco na uboczu, najlepiej przy oknie, które zagwarantuje odpowiedni dopływ światła naturalnego. W przeciwnym przypadku powinniśmy zadbać o optymalne dla naszego wzroku światło sztuczne, które zapewni np. odpowiednio usytuowana lampka biurkowa.

Zadbajmy o gości

Niekiedy, aranżując pokój dzienny, możemy podejrzewać, że często będzie on pełni funkcję sypialni dla naszych gości – członków rodziny czy też znajomych. Oznacza to, że koniecznie powinniśmy pomyśleć o zakupie kanapy lub narożnika z funkcją rozkładania, które sprawią, że nasi bliscy zawsze będę budzić się zregenerowani i wypoczęci!

W naszym tekście zawarliśmy oczywiście zaledwie kilka wskazówek dotyczących wyboru najlepszych rozwiązań do salonu. Powinniśmy pamiętać również o tym, jak duże znaczenie ma trwałość mebli – stanowią one przecież poważną inwestycję. Z tego względu warto zapoznać się ze specyfiką materiałów wykorzystywanych do ich produkcji i opiniami na temat wiodących marek. Meble, które będą jak znalazł do Twojego pokoju dziennego, znajdziesz oczywiście na platformie Arena.pl!