Przejdź do treści

Mieszkania dla studentów we Wrocławiu – gdzie zamieszkać?

Alternatywą dla coraz droższych akademików jest wynajem lub zakup mieszkania dla studenta. W której części Wrocławia najlepiej poszukać mieszkania, gdy jest się w trakcie studiów? Na co zwrócić uwagę?

W której części Wrocławia szukać mieszkania dla osoby na studiach?

Na Studia do Wrocławia przyjeżdżają młode osoby z całego kraju i nie tylko – wielu jest też studentów zagranicznych. Każda z tych osób, o ile nie ma rodziny w tym mieście, musi rozejrzeć się za jakimś lokum. Niektórzy decydują się na wynajem pokoju w akademiku, inni szukają mieszkania do zakupu lub wynajęcia. Jednak w której części miasta najlepiej zamieszkać, gdy jest się studentem lub studentką?

Wrocław to miasto z pięcioma wydzielonymi dzielnicami:

  1. Stare Miasto – dodatkowo podzielone jest na trzy osiedla. Centralnie ulokowana dzielnica z doskonale rozwiniętą infrastrukturą i komunikacją. To właśnie na Starym mieście działają wyższe uczelnie z Uniwersytetem Wrocławskim włącznie. Decydując się na lokum w tej dzielnicy, można więc liczyć na bliskie sąsiedztwo uczelni, ale też bibliotek, muzeów, kawiarni i restauracji. Mankamentem mieszkania w tej dzielnicy są ceny mieszkań i ich mniejsza liczba do wyboru.
  2. Śródmieście – choć w samym Śródmieściu działa kilka uczelni, dojazd z tej dzielnicy do uczelni zlokalizowanych na Starym Mieście nie będzie żadnym kłopotem. Śródmieście jest popularną dzielnicą, która jednak jest dość kosztowna, jeśli chodzi o ceny najmu lub sprzedaży mieszkań.
  3. Krzyki – szczególnie północna część tej dzielnicy wydaje się dobrym wyborem dla osób na studiach. W Krzykach siedzibę ma Uniwersytet Ekonomiczny oraz Instytut Pedagogiki Uniwersytetu Wrocławskiego. Z dzielnicy tej wygodnie i dość szybko można dojechać także do ścisłego centrum miasta.
  4. Fabryczna – popularna i duża dzielnica Wrocławia, w której bez problemu uda się znaleźć liczne mieszkania do wynajmu lub na sprzedaż. Mieści się tu kilka spośród popularnych wrocławskich uczelni, co czyni wschodnią część dzielnicy Fabrycznej bardzo dobrą lokalizacją dla osób studiujących właśnie na nich.
  5. Psie Pole – to bardzo rozległa dzielnica Wrocławia, która jest oddalona od centrum. Mieści się tu zaledwie jedna uczelnia wyższa. Dojazd z tej części Wrocławia do centrum, gdzie ulokowane są inne uczelnie, zajmuje nieco czasu i generuje koszty. Mimo to dzielnica ta jest polecana tym studentom i studentkom, którzy szukają taniego lokum nawet kosztem mniej komfortowej lokalizacji.

Które części Wrocławia wybierają studenci i studentki?

Studenckie mieszkania we Wrocławiu to nie tylko małe lokale do wynajęcia w ścisłym centrum, ale też mieszkania ulokowane na obrzeżach Psiego Pola lub w dzielnicy Krzyki. Choć większość studentów i studentek, w miarę możliwości, wybiera lokale w centrum lub w jego bliskim sąsiedztwie, to nie brakuje osób, które wybierają odleglejsze lokalizacje. Są one szczególnie popularne wśród osób studiujących w trybie zaocznym, którzy na uczelni muszą stawiać się głównie w weekendy.

Poszukując mieszkania dla studentów we Wrocławiu, warto wziąć pod uwagę to, jak blisko uczelni się ono znajduje – dobra lokalizacja jest jedną z najważniejszych cech mieszkania dla osoby studiującej, która musi stawiać się na wykładach lub zajęciach o wczesnych godzinach porannych.