Przejdź do treści

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu drabiny?

Drabina przydatna jest w każdym domu i mieszkaniu. Może jeszcze o tym nie wiesz, ale zastanów się, ile razy musiałeś stanąć na stołku albo na stole, by po coś sięgnąć? Zamiast się trudzić i narażać na wypadek mógłbyś po prostu wykorzystać sprawdzony i bezpieczny sprzęt. Podpowiadamy jak wybrać taki, który Cię usatysfakcjonuje.

Przeznaczenie drabiny – warto się nad nim zastanowić

Przede wszystkim określ, w jaki sposób będziesz użytkował drabinę. W przypadku mieszkania w bloku najczęściej będziesz jej potrzebować przy sprzątaniu i drobnych naprawach. Zapewne dysponujesz ograniczonym miejscem do magazynowania narzędzi, więc powinieneś postawić na rozwiązanie kompaktowe. W przypadku osób dysponujących własnym podwórkiem sprawa jest o tyle łatwiejsza, że mają więcej przestrzeni do przechowania drabiny. Jednocześnie znajdzie ona o wiele więcej zastosowań. Drabina przyda się przy czyszczeniu rynien, malowaniu elewacji, przycinaniu drzew i krzewów, wieszaniu ozdób na budynku, przy drobnych naprawach itd. Jeśli jesteś profesjonalistą i świadczysz usługi budowlano-remontowe, to magazynowanie narzędzi raczej nie jest Twoim zmartwieniem. Zależnie od zakresu wykonywanych robót będziesz potrzebował nie jednej, a kilku drabin różnego typu. To, co Cię najbardziej interesuje, to ich wytrzymałość i bezpieczeństwo użytkowania, bowiem z drabiny korzystasz pewnie codziennie, a nie od wielkiego dzwonu.

Typy drabin dostępne na rynku

W ofercie sklepów znajdziesz różne drabiny, warto je bliżej poznać.

  • Drabiny wolnostojące to takie, które nie potrzebują podpory do ich użytkowania. Do tego grona zalicza się drabina rozkładana, niektóre z nich maja też regulowaną wysokość, co pozwala na ustawienie i wypoziomowanie narzędzia nawet na schodach.
  • Drabiny przystawne to takie, które należy oprzeć np. o ścianę. Często są dodatkowo rozsuwane, co zwiększa ich wysokość w czasie pracy, a jednocześnie pozwala na zachowanie kompaktowych rozmiarów na czas transportu albo przechowywania.
  • Drabiny przegubowe można wykorzystać zarówno jak przystawne, jak i rozkładane, a ponadto pozwalają one na ustawienie w poziomie w formie podestu.
  • Wyróżnia się też specjalistyczne drabiny, np. dachowe, wielofunkcyjne.

Oprócz tego drabiny dzieli się też ze względu na nośność. Jest to parametr, który powinien interesować profesjonalistów.

Materiał wykonania drabiny – kluczowy parametr

Do wyboru masz też drabiny:

  • drewniane,
  • stalowe,
  • aluminiowe.

Zdecydowanie najlepszym, ale i najdroższym wyborem będą te ostatnie. Są lekkie i wytrzymałe, odporne na rdzę i uszkodzenia mechaniczne. Nawet, jeśli drabiny będziesz używał nieczęsto, to zdecydowanie docenisz poręczność modeli aluminiowych. W wytrzymałości niewiele ustępują drabiny drewniane. Jako, że są one przystępne cenowo, z pewnością sprawdzą się wśród profesjonalistów. Do wad tego rozwiązania należy jego niska odporność na wilgoć

Atest to gwarancja bezpieczeństwa użytkowania

Pamiętaj też, że drabina powinna mieć atest bezpieczeństwa. Kupując sprzęt w markecie budowlanym zapytaj obsługę o normy, jakie spełnia dany produkt. W Polsce standardy dla drabin określone zostały w normie PN-EN 131-2:1997.