Ostatnia aktualizacja: 5 września 2022
Niektórzy tak wyobrażają sobie działalność deweloperską: Masz już gotową inwestycję – dom lub mieszkania w bloku. Ustalasz cenę, wystawiasz na sprzedaż, sprzedajesz – i cieszysz się sukcesem. Świetnie, prawda? Może i doświadczeni deweloperzy właśnie tak działają (w ogromnym skrócie), ale…
Wróć do: „Masz już gotową inwestycję”. Nie masz? No właśnie. Tak naprawdę to, co się dzieje zanim wystawisz na sprzedaż dom/mieszkanie, jest największym wyzwaniem, z którym musisz sobie poradzić.
Brak doświadczenia
Spis treści
Brak doświadczenia to największa zmora początkujących deweloperów, którzy nie byli związani wcześniej z sektorem nieruchomości. O jakich sprawach prawdopodobnie nie masz pojęcia?
- Skąd wiadomo, jaka zabudowa działki będzie najlepsza?
- Jak sobie poradzić z konkurencją?
- Ile czasu zajmuje uzyskanie pozwoleń i jak to zrobić skutecznie?
- Jaki produkt najlepiej sprzedaje się na rynku?
- Jak sobie poradzić z klientem, który sam nie wie, czego chce?
- Jak zrobić przedsprzedaż?
- Jaką cenę ustalić, aby zyskać, a nie wyjść na zero albo wręcz stracić?
Receptą na brak doświadczenia jest korzystanie z doświadczenia innych – czyli korzystanie ze szkoleń i warsztatów. Jeśli zamierzasz zająć się sprzedażą domów i mieszkań na poważnie, a nie tylko „kolekcjonować certyfikaty”, nie oszczędzaj na takich kursach. To najlepsza inwestycja na start!
Poznaj sprawdzone szkolenia dla deweloperów!
Wybór formy prowadzenia działalności gospodarczej
Jeśli chcesz być deweloperem, musisz prowadzić działalność gospodarczą. Wiele osób nie zastanawia się nad tym głębiej i po prostu zakłada jednoosobową działalność gospodarczą (JDG) albo spółkę cywilną. To rzeczywiście wydaje się najprostsze rozwiązanie, jednak ma mnóstwo minusów. Wystarczy wspomnieć o dwóch:
- przy niepowodzeniu inwestycji ryzykujesz całym swoim majątkiem (i swojego współmałżonka, jeśli nie macie rozdzielności majątkowej),
- Twoja zdolność kredytowa wpływa na zdolność kredytową przedsiębiorstwa i odwrotnie.
Dlatego zanim założysz firmę, zastanów się nad prowadzeniem działalności deweloperskiej w oparciu o spółkę z o.o. Dla osób początkujących może brzmi to strasznie, ale większość dobrze prosperujących firm deweloperskich to właśnie spółki z o.o. – i nie bez powodu! Jak możesz sobie poradzić z tym wyzwaniem? Znajdź dobrą księgową/księgowego, który własną działalność prowadzi właśnie w oparciu o taki model. Zyskujesz wtedy pewność, że poradzi sobie z pełną księgowością Twojej firmy. Poza tym ten temat również jest szeroko omawiany na szkoleniach dla deweloperów, z których możesz skorzystać.
Uzyskanie finansowania
Finansowanie całej inwestycji deweloperskiej musisz zaplanować na samym początku – płynność finansowa jest warunkiem sukcesu! Dlaczego? Nieważne, czy środków nie starczy na zakup działki, czy na zadaszony stan surowy – w oby przypadkach brak pieniędzy oznacza klapę.
Finansowanie działalności deweloperskiej również jest tematem obowiązkowym na profesjonalnych szkoleniach, dlatego w tym miejscu tylko zasygnalizuję, co możesz zrobić:
- budować z wpłat klientów na rachunek powierniczy,
- pozyskać zewnętrznych inwestorów,
- korzystać z własnych środków,
- postarać się o inwestycyjny kredyt deweloperski.
Strach przed dużymi pieniędzmi
Na koniec trochę nieoczywiste wyzwanie – nauczenie się myślenia o pieniądzach w zupełnie innym wymiarze. Musisz mieć świadomość, że kwoty, którymi obraca deweloper, liczy się w setkach tysięcy, a nawet milionach złotych. Oswojenie się z tym zajmuje trochę czasu, ale jest na to jedna rada – nie rezygnuj i dalej inwestuj! Z czasem po prostu się przyzwyczaisz.