Przejdź do treści

Narzędzia budowlane dla profesjonalistów a narzędzia dla majsterkowiczów – najważniejsze różnice

Profesjonalna firma budowlana potrzebuje profesjonalnych narzędzi – mocnych, wytrzymałych, pozwalających oszczędzić czas. W przypadku majsterkowicza wykonującego takie prace sporadycznie, sprawdzą się inne, prostsze narzędzia. Poznaj podstawowe różnice pomiędzy narzędziami dla profesjonalistów a narzędziami dla amatorów!

Narzędzia budowlane dla profesjonalistów – czym się wyróżniają?

Brzeszczoty, piły, imadła i kątowniki, tarniki, poziomnice, szczypce do kształtowania profili – to tylko niektóre narzędzia wykorzystywane na co dzień w profesjonalnej firmie budowlanej. Oczywiście nie można też zapomnieć o elektronarzędziach, takich jak szlifierki czy wkrętarki. Wybierając narzędzia do swojej firmy budowlanej, przede wszystkim zwróć uwagę na jakość.

Wykonane z wytrzymałych materiałów, narzędzia dla profesjonalistów są odporne na intensywną, codzienną eksploatację. Zasadę tę łatwo wytłumaczyć na przykładzie zwykłego dłuta. Produkty zaprojektowane z myślą o pracy fachowca mają mocną, twardą rękojeść, która jednocześnie wyróżnia się ergonomią. Natomiast sama część użytkowa wykonana została z mocnej stali. Dobrym przykładem są tego typu narzędzia budowlane Högert Technik – mają hartowane, szlifowane ścięte krawędzie boczne, rękojeść z drewna jesionowego wzmocnioną stalowymi nakładkami oraz wyprofilowany uchwyt.

Narzędzia dla majsterkowiczów – „gorsze” warianty profesjonalnego sprzętu?

Wspomniane wcześniej dłuta Högert Technik, wykorzystywane codziennie, zachowają swoją trwałość, niezawodność i użyteczność przez bardzo długi czas. Na rynku dostępne są jednak tańsze narzędzia wykonane z mniej trwałych materiałów. Choć pod względem niezawodności raczej nie mogą się równać profesjonalnym sprzętom, do sporadycznego użytku nadadzą się w zupełności.

Duże znaczenie ma tu marka narzędzi i urządzeń. Producenci znani z jakości najczęściej dedykują swoje produkty profesjonalistom. Oczywiście nie oznacza to, że nie może z nich korzystać majsterkowicz. Oprócz niezawodności i jakości wykonania, w grę wchodzą też parametry techniczne, które już mogą mieć wpływ na sposób i rezultat pracy.

Zobacz także:  Jakie są różnice między zaworami kulowymi a grzybkowymi?

Różnice w parametrach, które odróżniają narzędzia fachowca od narzędzi amatora

O ile dłuta i inne drobne sprzęty profesjonalne mogą być swobodnie wykorzystywane przez majsterkowicza, bez większej obawy o zasadność kupowania droższego sprzętu, o tyle przy droższych, zaawansowanych narzędziach, różnica może okazać się znacząca.

Narzędzia takie jak szlifierki, wkrętarki itp. mają różne parametry techniczne – prędkość obrotową, ciśnienie robocze itp. W profesjonalnych pracach budowlanych najczęściej wyższe parametry przekładają się na efektywniejszą pracę. Pozwalają też oszczędzić czas i usprawniają działania fachowca. W zajęciach majsterkowicza tak wysokie wartości zwykle nie są wymagane. Przeciwnie – sprzęt o mniejszej mocy może zużyć mniej prądu. Przy mniejszej prędkości obrotowej łatwiej o precyzję podczas pracy osoby, która nie ma dużego doświadczenia z tego rodzaju narzędziami.

Z drugiej strony w pracy profesjonalisty nierzadko konieczne jest posiadanie narzędzi o różnych parametrach. Pozwala to na dostosowanie specyfiki pracy do bieżących potrzeb. Na przykład w pracach wymagających większej precyzji wykorzystuje się narzędzia o nieco niższych parametrach.

Niektóre narzędzia, np. laserowe poziomnice, mają zastosowanie głównie na dużych budowach. Choć taki sprzęt może się wydawać atrakcyjny przy remoncie, nie zawsze się sprawdza – w drobnych pracach lepiej wykorzystać tradycyjną poziomnicę ręczną.

Niezależnie od tego, czy wykorzystujesz narzędzia profesjonalnie, czy amatorsko, przed zakupem weź pod uwagę swoje potrzeby. Przemyśl, jak często będziesz używać danego sprzętu i czy rzeczywiście najwyższe parametry będą Ci potrzebne. Wtedy znajdziesz produkty optymalnie trafiające w specyfikę Twojej działalności.