Przejdź do treści

Nowoczesny dom z drewnianą elewacją? To możliwe!

Domy, których elewację zdobi drewno, wielu kojarzą się z pięknym podkarpaciem i górami, a już na pewno nie z nowoczesnością i prostotą. Nic bardziej mylnego! Coraz częściej w minimalistycznych i eleganckich projektach domów pojawia się wyjątkowa i zachwycająca elewacja z drewna.

Drewno w roli głównej

Już minęły czasy, gdy elewacje drewniane były łączone tylko z amerykańskimi filmami czy surowym stylem skandynawskim. Obecnie coraz więcej architektów decyduje się na wprowadzenie naturalnego drewna jako elementu dekoracyjnego na całą elewację domu. Z powodzeniem łączą ją z prostokątnymi bryłami budynków z płaskim dachem czy w klasycznych projektach z elementami z surowego, szarego kamienia. Duży wybór materiału od rodzimych dębów, sosen czy modrzewi aż po egzotyczne gatunki daje bardzo dużą swobodę w tworzeniu śmiałych lecz zachwycających minimalizmem projektów. Wśród nich na uwagę zasługują na pewno te z użyciem desek elewacyjnych opalanych ogniem. Na szczególnie wyróżnienie zasługują zaś te całkiem czarne, wykonane techniką Shou Sugi Ban. Zastosowane na elewacji podkreślają elegancję i świetnie współgrają z innymi kolorami. Co więcej, są doskonałym sposobem na stworzenie wyjątkowego domu, całkowicie czarnego z zewnątrz.

Popularność wykorzystywania elewacji drewnianych rośnie także z uwagi na wzrost zainteresowania tzw. nowoczesnymi stodołami. Deski na elewacji świetnie wpisują się w założenia koncepcyjne tych budynków, które bryłą nawiązują do budownictwa wiejskiego. Bardzo często w takich projektach drewno wykorzystuje się nie tylko do pokrycia ścian, ale również jako pokrycie dachowe. W takich wypadach stosuje się np. nieimpregnowany modrzew syberyjski ułożony pionowo, który staje się znakiem rozpoznawczym takiego domu.

Dlaczego warto zdecydować się na elewacje drewnianą?

Wbrew pozorom, drewniana elewacja nie oznacza rezygnacji z ocieplenia budynku czy pójścia na kompromisy w wyborze koloru dachu. Szeroka oferta pozwala na dopasowanie koloru do indywidualnych preferencji. Ponadto drewno elewacyjne świetnie łączy się nie tylko z elementami kamiennymi w bardziej klasycznych projektach, ale także z metalem np. w przypadku wspomnianych wcześniej nowoczesnych stodół. Doświadczony architekt z pewnością dobierze najlepszy rodzaj drewna i stworzy wyjątkowy projekt, który wpisze się w oczekiwania.

Decydując się na elewację z drewna nie trzeba też martwić się o trwałość tego rozwiązania. Rozwijająca się technologia obróbki drewna pozwala odpowiednio wykonać deski elewacyjne i nadać im większą odporność na warunki atmosferyczne. Odpowiednio zaimpregnowane i właściwe zamontowane przez grupę sprawdzonych fachowców z doświadczeniem będą ozdobą domu prze długie lata.

Podsumowując, drewno elewacyjne staje się coraz bardziej popularne nie tylko ze względu na wzrost dostępności ale także z uwagi na swoje wyjątkowe piękno i poczucie obcowania z naturą. Planując budowę domu warto rozważyć wykorzystanie go do dekoracji ścian zewnętrznych i nadanie budynkowi wyjątkowe charakteru.