Przejdź do treści

O czym warto pamiętać podczas budowy garażu?

Ostatnia aktualizacja: 20 października 2022

Funkcjonalny garaż to taki, który umożliwia przechowywanie jednego lub kilku pojazdów oraz przedmiotów o znaczeniu gospodarczym. Duży wpływ na stopień użyteczności garażu ma rodzaj bramy garażowej oraz prawidłowość jej zamontowania.

Garaż na działce może mieć formę wolnostojącą lub przylegać do budynku mieszkalnego. Typ budynku, który powinien zostać wykonany w danym przypadku, zależy w dużej mierze od wielkości i ukształtowania nieruchomości gruntowej.

Jaki powinien być funkcjonalny garaż?

Garaż to przestrzeń przeznaczona do przechowywania oraz prowadzenia niezawodowej obsługi pojazdów o charakterze mechanicznym. Zgodnie z obowiązującymi przepisami garaż powinien spełniać następujące wymogi:

  • mieć wysokość równą minimum 2,2 m;
  • być wygłuszony akustycznie (jeśli przylega do bryły budynku mieszkalnego);
  • być szczelny pod kątem przenikania spalin do pomieszczeń przeznaczonych na stały pobyt ludzi;
  • być wyposażony w bramę o szerokości minimalnej wynoszącej 2,3 m oraz wysokości w świetle równej przynajmniej 2,2 m;
  • być wyposażony w instalacje przeciwpożarowe;
  • mieć ujście kanalizacji posadzkowej;
  • umożliwiać wymianę powietrza.

W trakcie wykańczania garażu bardzo istotną kwestią jest montaż bramy garażowej. Forma wjazdu do budynku garażowego zależy przede wszystkim od preferencji inwestora oraz ukształtowania działki, na której znajduje się budynek. W zależności od upodobań i istniejących warunków do wyboru są bramy uchylne, segmentowe lub rolowane. Oczywiście patrząc z punktu widzenia funkcjonalności najlepiej wybrać bramę z pełną automatyką, która nie będzie wymagała opuszczenia samochodu w celu otwarcia lub zamknięcia.

Garaż w bryle budynku czy wolnostojący – który wariant jest lepszy?

Wielu inwestorów zadaje sobie pytanie, czy bardziej funkcjonalny jest garaż wolnostojący czy będący częścią bryły budynku mieszkalnego. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Obydwa rozwiązania mają swoje zalety i wady. Należy pamiętać, że duży wpływ na rodzaj możliwego do wzniesienia garażu mają warunki panujące na działce. Jeśli nieruchomość gruntowa ma znaczną powierzchnię, inwestor ma dowolność wyboru jeśli chodzi o formę garażu. W przypadku małych działek jedyną słuszną opcją jest zazwyczaj garaż wkomponowany w bryłę domu. Zaletą pierwszego rozwiązania jest fakt, że garaże wolnostojące nie muszą być wyposażone w instalację umożliwiającą odprowadzenie spalin na zewnątrz obiektu. Budynki tego typu nie muszą także posiadać tak efektywnej termoizolacji jak w przypadku garaży bezpośrednio sąsiadujących z budynkiem mieszkalnym. Warto także wziąć pod uwagę, że budowa odrębnego garażu może zostać odłożona w czasie, co jest dobrym rozwiązaniem dla osób zabudowujących działkę metodą gospodarczą. Posiadanie garażu przylegającego do domu sprawia, że użytkownik samochodu nie musi opuszczać budynku mieszkalnego w celu dostania się do pojazdu. Fakt ten jest szczególnie istotny w przypadku gdy na zewnątrz panują niesprzyjające warunki atmosferyczne.