Przejdź do treści
odbiór mieszkania

Odbiór mieszkania – wszystko, co musisz wiedzieć przed odbiorem mieszkania!

Ostatnia aktualizacja: 5 maja 2022

Zakup własnego mieszkania to moment, na który czeka wiele osób. Zanim odbierzesz klucze od dewelopera, czeka Cię jednak jego odbiór techniczny. Na co zwrócić uwagę, zanim dostaniesz klucze do swoich wymarzonych czterech kątów? Sprawdź, co musisz wiedzieć o odbiorze mieszkania, aby później móc cieszyć się nim w pełni.

Odbiór mieszkania – dlaczego jest taki ważny?

Kupując mieszkanie, nie powinieneś pomijać ważnego kroku, jakim jest odbiór techniczny mieszkania. Jest tego kilka powodów. Najważniejszym z nich jest na pewno możliwość sprawdzenia wszelkich usterek, które mogą okazać się z pozoru nieistotne, lecz mogą mieć wpływ na późniejsze użytkowanie mieszkania.

Oprócz tego odbiór techniczny pozwoli Ci także zaoszczędzić pieniądze, gdyż w razie niezgodności z umową, czy planem możesz negocjować cenę. Dzięki niemu możesz także zaoszczędzić gotówkę, którą musiałbyś samodzielnie zapłacić za naprawę usterek, ponieważ możesz zgłosić je deweloperowi przed odbiorem kluczy. W ciągu dwóch tygodni decyduje się on na wykonanie potrzebnych poprawek, a następnie ma on 30 dni na ich zrealizowanie.

Na wykonanie odbioru technicznego mieszkania warto zdecydować zarówno przed uzyskaniem przez dewelopera zgody na użytkowanie nieruchomości, jak i po jej dostaniu. Masz wtedy pewność, że wszystko będzie zrobione, tak jak powinno być.

Odbiór mieszkania

Odbiór techniczny mieszkania – na co zwrócić uwagę?

Podczas odbioru technicznego mieszkania zarówno samodzielnego, jak i ze specjalistą należy zwrócić uwagę na wiele istotnych rzeczy. Sprawdzenie ich wszystkich, da Ci pewność, czy wszystko zostało wykonane, tak jak powinno.

Sprawdzanie mieszkania podczas odbioru technicznego warto zacząć od sprawdzenia jego wielkości oraz rozplanowania. Jest to bardzo istotna rzecz, gdyż metraż jest częstym wyznacznikiem ceny. Oprócz tego warto zwrócić uwagę na to, czy w kupowanym przez Ciebie mieszkaniu podłogi i ściany są równe, a także czy zachowane są wszystkie kąty proste. Warto też sprawdzić, czy nie ma pęknięć w ścianach, a także plam, które mogą świadczyć o wilgoci. Należy także zwrócić uwagę na szczelność okien oraz drzwi, a także na ich szyby. Dokładnie trzeba też obejrzeć balkon.

Ważny punkty podczas sprawdzania mieszkania w czasie jego odbioru, stanowią też wszelkie instalacje. Warto sprawdzić między innymi instalację elektryczną, aby mieć pewność, że we wszystkich gniazdkach jest prąd, a także czy wszystkie punkty świetlne działają prawidłowo. Oprócz tego warto sprawdzić także instalacje wodno-kanalizacyjną, a także grzewczą pod względem rozmieszczenia jej na planie. Ważnym punktem podczas odbioru technicznego powinna być także wentylacja. Pamiętaj także o tym, aby sprawdzić, czy mieszkania posiada odpowiednie połączenia pozwalające na odbiór telewizji oraz internetu.

Odbiór mieszkania od dewelopera – samemu, czy ze specjalistą?

Samodzielny odbiór mieszkania jest możliwy do wykonania. Wystarczy jednak, że będziesz wiedział, na co zwrócić uwagę i będzie posiadał odpowiednie do tego narzędzia. Warto jednak zlecić techniczny odbiór specjaliście. Oprócz odpowiednich sprzętów posiada on także wiedzę dotycząca budownictwa. Dodatkowo sprawdzi on rzeczy, które mogą być dla Ciebie nie do końca ważne, lecz mogą mieć one wpływ na Twoje późniejsze mieszkanie. Decydując się na pomoc specjalisty, łatwiej będzie Ci także negocjować z deweloperem wszelkie naprawy.

Odbiór mieszkania od dewelopera

Ile kosztuje odbiór techniczny mieszkania ze specjalistą?

Kupno mieszkania wiąże się z wieloma kosztami. Oprócz kosztów samego mieszkania musisz zapłacić między innymi za opłaty urzędowe, czy notarialne. Przy tym wszystkim cena odbioru mieszkania od dewelopera jest stosunkowo niska. Ceny zaczynają się już od około 200 złotych, za sprawdzenie mieszkania do 35 metrów. Większe mieszkanie to zazwyczaj koszt maksymalnie 500 złotych. Ceny są niewielkie, a profesjonalny odbiór mieszkania pozwoli Ci na mnóstwo późniejszych oszczędności.

Jakie przyrządy zabrać ze sobą na odbiór mieszkania?

Jeżeli zdecydujesz się na samodzielny odbiór mieszkania, warto mieć ze sobą kilka przyrządów, które pozwolą ci na wykrycie podstawowych wad. Przede wszystkim zabierz ze sobą miarkę. Pozwoli Ci ona dokładnie zmierzyć wymiary. Oprócz niej warto zabrać ze sobą także kątownik oraz poziomice, aby sprawdzić, czy ściany w mieszkaniu są proste, a także czy mają odpowiedni kąt. Przyda się mieć ze sobą próbnik, dzięki któremu sprawdzisz natężenie prądu w gniazdkach oraz oprawę z żarówką, dzięki której możesz przekonać się, czy punkty świetle działają prawidłowo.

Do dodatkowych rzeczy, które mogą przydać się podczas odbioru mieszkania, należy między innymi latarka, która pozwoli sprawdzić także mniej oświetlone punkty mieszkania. Zabierz ze sobą także zapalniczkę, aby sprawdzić poprawność działania wentylacji, a także piłeczkę, aby przekonać się, czy podłogi są równe. 

Oprócz wyżej wymienionych przyrządów warto mieć ze sobą smartfon bądź aparat, który pozwoli sfotografować niedociągnięcia. Idąc odebrać mieszkanie, należy mieć ze sobą także jego plan oraz umowę z deweloperem.

Jakie usterki podczas odbioru mieszkania?

Podczas odbioru mieszkania możesz natknąć się na wiele usterek. Wiele z nich możesz zobaczyć gołym okiem, lecz bywają i takie, które są możliwe do wykrycia jedynie przy pomocy fachowego sprzętu.

Do usterek, które możesz wykryć bez potrzeby użycia sprzętów, należą przykładowo widoczne ślady pleśni czy wilgoci. Oprócz tego łatwo można też dostrzec wszelkie pęknięcia ścian, a także posadzki. Rzeczą, którą również można uznać za usterkę, a zobaczysz ją gołym okiem, są wszelkie zarysowania czy obicia okien i grzejników. Łatwo zauważysz także uszkodzenia parapetów czy płytek balkonowych.

Używanie odpowiedniego sprzętu podczas odbioru technicznego mieszkania pozwoli Ci na zlokalizowanie większej ilości usterek. Bardzo często możesz spotkać się z brakiem pionu ścian, a także brakiem kąta prostego pomiędzy ścianami. Oprócz tego przy użyciu odpowiedniego sprzętu można wykryć także błędy w działaniu instalacji elektrycznej. Jeżeli zdecydujesz się także na zbadanie mieszkania przy użyciu kamery termowizyjnej masz także okazje zobaczyć usterki wynikające ze złego montażu okien jak na przykład ich nieszczelność.

Choć odbiór mieszkania może wydawać się niewielkim krokiem w całym procesie kupowania jego kupowania, to nie warto go pomijać. Dokładny odbiór techniczny nie zajmie dużo czasu, a da Ci gwarancję odpowiedniego wykończenia Twoich własnych czterech kątów.