Ostatnia aktualizacja: 29 lipca 2022
Dyskretne odpływy liniowe w łazienkach coraz częściej zastępują tradycyjne brodziki. Pozwalają przede wszystkim na wydajne odprowadzenie wody, a jednocześnie są estetyczne i funkcjonalne. Zapewniają także ciekawą aranżację przestrzeni. Dostępna na rynku oferta jest tak duża, że niedoświadczona osoba może mieć problem z wyborem tego właściwego. Na co zatem zwrócić uwagę przy ich wyborze? Podpowiadamy.
Jakie są korzyści z montażu odpływu liniowego w łazience?
Wbrew pozorom odpływy liniowe cieszą się tak dużym zainteresowaniem nie tylko ze względu na swój modny wygląd, lecz również dlatego, że w użytkowaniu są bezpieczniejsze niż brodziki. Brak jakichkolwiek progów i innych barier architektonicznych gwarantuje komfortowe korzystanie z prysznica każdemu – zarówno osobom starszym, jak i dzieciom. Z tego samego względu odpływy podłogowe znajdują zastosowanie w łazienkach osób, które mają problem z poruszaniem się.
Prysznice, w których zamontowane są przyścienne odpływy liniowe, bardzo łatwo się sprząta. Dzięki temu, że nie ma brodzika, a co za tym idzie, trudno dostępnych zakamarków, osady z mydła czy innych detergentów nie mają się gdzie osadzać. Z tego powodu kabinę czyści się dosłownie w mgnieniu oka. Może pojawić się również pytanie, czy strefa prysznicowa, gdzie zamontowana jest listwa odpływowa, nie jest bardziej śliska niż w zwykłym brodziku. Wystarczy ją wykończyć płytkami ceramicznymi z antypoślizgową powierzchnią, a problem śliskiego parkietu samoistnie zniknie.
O czym warto pamiętać podczas montażu odpływu liniowego?
Zanim zdecydujemy się na odpływ liniowy w naszej łazience, trzeba sprawdzić kilka ważnych aspektów. Na pierwszy ogień idzie grubość podłogi. W starszych budynkach ilość miejsca pod kafelkami może okazać się niewystarczająca, przez co montaż odpływu nie będzie możliwy. Aby moc zamontować odpływ, potrzebne jest co najmniej 67 milimetrów. Wtedy można zamontować specjalną wersję odpływu o obniżonej wysokości zabudowy.
Planując w łazience odpływ podłogowy, trzeba pamiętać, aby zachować spadek podłogi w kierunku odpływu. W takim przypadku sprawa jest o tyle ułatwiona, że obniżenie podłogi wykonywane jest jednostajnie na całej powierzchni posadzki w łazience, przewidzianej jako brodzik. Nie trzeba zatem przygotowywać spadku z każdej strony kratki.
Równie istotne znaczenie podczas montażu odpływu do prysznica ma również właściwa izolacja podłogi i ścian. W tym celu należy nałożyć na wylewkę podłogową folię płynną, zanim nałożymy klej i położymy płytki. Solidnie zainstalowany dobrej jakości odpływ to gwarancja skutecznego odprowadzenia wody. Dzięki temu będzie bezawaryjnie służyć przez długie lata.