Przejdź do treści

Odśnieżanie posesji – co warto wiedzieć?

Zima to czas, w którym większość z nas najchętniej nie wychodziłaby z domu. Długie wieczory najlepiej spędza się pod kocem wraz z kubkiem ciepłej herbaty. Każdy domownik ma jednak swoje obowiązki, których musi pilnować. Jednym z nich jest chociażby odśnieżanie posesji i ogrodu podczas obfitych opadów śniegu.

Chcąc, aby ogród na wiosnę dobrze się prezentował, warto pamiętać o regularnym odgarnianiu śniegu ze wszystkich jego części. To samo tyczy się samej posesji przed domem oraz ewentualnej drogi dojazdowej. Poniżej przedstawimy kilka rad dotyczących odgarniania białego puchu w ogrodzie oraz doboru sprzętu do takich zadań.

Składowanie zalegającego śniegu – co robić z białym puchem?

Duża ilość śniegu często dodaje uroku zimową porą. Wielu wielbicieli zimowego szaleństwa pragnie nawet, aby ilość białego puchu w tym okresie pozwalała na wyjazdy narciarskie. Takie warunki wymagają jednak dodatkowej pracy, a mianowicie odgarniania śniegu z posesji. Z jednej strony, posiadacze dużych działek mają pełne ręce roboty, ale znacząco omija ich problem ze składowaniem zalegającej pokrywy śnieżnej. Z drugiej strony, problem ten dotyczy osób dysponujących mniejszą przestrzenią wokół domu.

Przeważnie śnieg odgarnia się w jedno miejsce. W zależności od panujących warunków, tworzy się z niego sporych rozmiarów pryzmę w wybranym miejscu. Istnieje jednak kilka reguł, których pod żadnym pozorom nie powinniśmy naruszyć. Mianowicie, śniegiem nie można zasypywać ogrodu naszego sąsiada. Oczywiście, w przypadku dobrych relacji z osobą dysponującą znacznie większym ogrodem, możliwe jest dogadanie się w odpowiedni sposób. Wysypując zaległą warstwę śniegu na teren sąsiada bez jego zgody, narażamy się nawet na interwencję policji, a już na pewno na długą kłótnię. Składując śnieg na swoim terenie, należy pamiętać jeszcze, aby nie tamować nim spływu wody do kratek ściekowych oraz nie utrudniać ruchu kierowcom i pieszym.

Narzędzia do odśnieżania

Zazwyczaj odśnieżanie kojarzy się nam z dużą, plastikową łopatą do śniegu. Taki sposób jest dobry dla mniejszych i płaskich posesji. Do cięższych zastosowań, potrzebne okażą się już odśnieżarki. Standardową odśnieżarkę elektryczną lub spalinową możemy kupić w naprawdę rozsądnych cenach. Oczywiście, jej moc i wielkość zależy głównie od regionu, w którym mieszkamy. Na południu naszego kraju opady śniegu są zdecydowanie bardziej obfite niż na północy.

Odśnieżarki spalinowe dzielą się na dwu- oraz czterosuwowe. Te drugie odznaczają się w większości przypadków dodatkowym napędem na koła, co może ułatwić pracę na nierównych i górzystych terenach. Dwusuwy są zazwyczaj używane do odśnieżania dużych ilości śniegu na płaskich podłożach. Odśnieżarki elektryczne to sprzęty do usuwania mniejszych warstw puchu w pobliżu garażu i wjazdu na posesję.

Odgarnianie śniegu z roślin – czy to ważne?

Wbrew pozorom, strącanie śniegu z krzewów i drzewek w ogrodzie jest bardzo istotne. Oczywiście, nikt nie zmusi nas do podejmowania takich działań, lecz efekt ich niewykonania będzie widoczny wiosną. Puch z drzew najlepiej strącać łopatą lub nawet kijem. Nie powinniśmy dopuścić do tego, aby warstwa śniegu utwardziła się na krzewie na skutek oblodzenia. Znacznie obciąży to roślinę, przez co może dojść do wyłamania gałęzi.