Przejdź do treści

Ogłoszenia nieruchomości w internecie – jak sprzedać lub kupić mieszkanie?

Ostatnia aktualizacja: 13 sierpnia 2023

W sieci można sprzedać praktycznie wszystko, zaczynając od drobnej elektroniki, a kończąc na dużych maszynach przemysłowych. Darmowe ogłoszenia wystawiane na portalu aukcyjnym mogą dotyczyć też sprzedaży nieruchomości – zarówno domu, jak i mieszkania w blokowisku. Zobacz, jak skutecznie wystawiać ogłoszenia nieruchomości.

Sprzedaż lokum mieszkalnego bez udziału agencji nieruchomości jest możliwy, ale wymaga poświęcenia czasu i pełnego zaangażowania w przygotowanie nieruchomości do sprzedaży. Kluczowe w tym przypadku jest nie tylko gruntowne posprzątanie mieszkania lub domu, ale także zrobienie zdjęć i stworzenie rzetelnego opisu do ogłoszenia nieruchomości.

Przygotowanie ogłoszenia sprzedaży nieruchomości – jak zrobić to dobrze?

Zanim zdecydujesz się na sprzedaż mieszkania lub domu, koniecznie zadbaj o odpowiednie przygotowanie mienia do wystawienia ogłoszenia nieruchomości. Jest wiele czynników, które zwiększają szansę na szybszą sprzedaż lokum mieszkalnego. Kilka z nich to:

  • odpowiednia prezentacja nieruchomości, czyli profesjonalne zdjęcia,
  • porządek w pomieszczeniach – to podstawa, aby zachęcić potencjalnego nabywcę do zakupu w trakcie oględzin,
  • dobry stan techniczny – najlepiej, jeśli pokrywa się z opisem ogłoszenia nieruchomości,
  • jasno przedstawione koszty zakupu i późniejszego użytkowania nieruchomości.

Jeśli samodzielnie przygotowujesz ogłoszenie nieruchomości na sprzedaż – nigdy nie zapominaj o jasnych, przestrzennych i wyraźnych zdjęciach. To podstawa, aby zainteresować potencjalnego nabywcę.

A może zajmujesz się sprzedażą innych przedmiotów na darmowym portalu aukcyjnym?
W takim razie dowiedz się: Jak napisać rzetelne ogłoszenie dotyczące produktu lub usługi?

Jakie informacje powinny zawierać ogłoszenia nieruchomości?

Poszukiwanie potencjalnego nabywcy lokum mieszkalnego wcale nie jest takie trudne, jak mogłoby się wydawać. Możesz w tym celu wykorzystać portal z darmowymi ogłoszeniami, gdzie widnieje też kategoria sprzedaży nieruchomości. Kluczowe informacje, jakie warto zamieścić w ogłoszeniu nieruchomości wystawionej na sprzedaż to:

  • status prawny,
  • powierzchnia użytkowa oraz opcjonalnie wielkość działki przynależnej do domu,
  • dokładna lokalizacja,
  • cena za metr kwadratowy nieruchomości,
  • standard wykończenia,
  • wysokość opłat dodatkowych, np. czynsz do spółdzielni lub opłaty eksploatacyjne (prąd, gaz).

W ogłoszeniu sprzedaży domu lub mieszkania warto zamieścić też informacje o okolicznej infrastrukturze, czyli sklepach w pobliżu oraz firmach usługowych. We wszystkich ogłoszeniach nieruchomości zamieszczaj też dane kontaktowe, dzięki którym potencjalny nabywca szybciej skontaktuje się z Tobą, np. w celu oględzin nieruchomości.

Czy ogłoszenia nieruchomości w sieci uskuteczniają sprzedaż?

Zdecydowanie tak! Nawet darmowe ogłoszenia nieruchomości są w stanie przyciągnąć uwagę potencjalnego nabywcy, o ile będą poprawnie przygotowane zarówno pod względem merytoryki, jak i wyglądu ogłoszenia, czyli jakości zdjęć.