Przejdź do treści
plytki lastryko

Płytki lastryko w Twoim domu – porady, wskazówki, inspiracje!

Ostatnia aktualizacja: 6 maja 2022

Moda i trendy lubią zataczać koło i powtarzać się w historii, dlatego obrzydłe przez socrealistyczną myśl architektoniczną lastryko, powoli, po wielu latach wraca do łask, w zupełnie odmienionej formie. Do łazienek wplatane są elementy wykonane ze sztucznego kamienia, zdobione kafle są elementami posadzki i wyłożenia ścian, a w kuchni naścienne płytki znajdują swoje wzorzyste przedłużenie na blatach. Sprawdź i przekonaj się, czy lastryko to coś, czego potrzebujesz w swoich wnętrzach!

Płytki lastryko – co to takiego?

Lastryko to popularny materiał budowlany, który nazywa się sztucznym kamieniem. Tworzy się go poprzez wymieszanie ze sobą cementu i drobnego twardego kamienia. Następnie otrzymaną masę poddaje się szlifowaniu, która ma znaczący wpływ na końcowy wygląd płytki lastryko. Innymi popularnymi nazwami materiału są lastriko i terrazzo, używane zamiennie.

Płytki lastryko mają różne zastosowanie – sprawdzą się w łazience, kuchni i na korytarzu. Znajdziesz je w wymiarach standardowych kafelków i większych płyt odpowiednich na taras; lastryko jest także popularnym materiałem nagrobkowym.

Płytki lastryko co to takiego

Płytki lastryko – czy warto się na nie zdecydować?

Płytki lastryko dostępne na rynku możesz dostać w dwóch rodzajach: płytki z lastryko płukanego i polerowanego. Pierwsze charakteryzują się szorstką, ziarnistą powierzchnią, przez co są matowe i mają właściwości antypoślizgowe; niestety przez nierównomierne, chropowate wykończenie mogą łatwiej się brudzić i trudniej je umyć. Polerowane lastryko jest łatwiejsze w czyszczeniu, posiada połyskujące wykończenie, ale trzeba być ostrożnym – przez gładkość powierzchni nietrudno się na niej poślizgnąć.

Lastryko płytki – do jakich pomieszczeń?

Kafelki to świetny pomysł na wykończenie podłogi w wielu pomieszczeniach, świetnie sprawdzą się do tego płytki lastryko. 60 × 60 cm to popularny rozmiar, który posłuży za awangardowe i eleganckie wykończenie do większości pomieszczeń i będzie niezawodnie komponował się ze wzorzystym lastryko.

Płytki lastryko łazienka

Wnętrze łazienki wykończone płytkami lastryko to nietuzinkowy pomysł, aby nadać pomieszczeniu nowej energii i nowoczesnego wykończenia. Pamiętaj, że łazienkowe płytki lastryko charakteryzują się wysoką wzorzystością, z powodu zastosowania kilku materiałów do wykonania terrazzo. Będą odpowiednie jako element wykończenia łazienkowego, np. umieszczając je tylko na jednej ścianie nad umywalką (wiszące, minimalistyczne lustro na lastrykowym tle wygląda bardzo efektownie!), w strefie prysznicowej lub jako ozdobne kafelki w posadzce. Przez swój ozdobny wygląd świetnie sprawdzają się naścienne i podłogowe płytki lastryko, chociaż w pionie bardziej można uwydatnić ich walory estetyczne.

Najważniejsze, to dobierać płytki lastryko z rozwagą i umiarem, ponieważ cała łazienka urządzona w terrazzo może okazać się przytłaczająca i klaustrofobiczna.

Płytki lastryko łazienka

Płytki lastryko kuchnia

Płytki lastryko w kuchni to ozdoba sama w sobie, która świetnie wygląda w połączeniu z minimalistycznymi kuchniami w stonowanych barwach (szczególnie, jeśli dobrane lastryko jest kolorowe) i np. połączone z kamiennym blatem o tym samym wzorze. Wypełnienie przestrzeni pomiędzy kuchenką a wiszącymi szafkami płytkami lastryko zapewni dekoracyjny efekt połączony z funkcjonalnością. Kafelki w przestrzeni roboczej ułatwiają sprzątanie, gdy podczas gotowania coś trafi na ścianę – zdecydowanie łatwiej zetrzeć plamy mokrą ściereczką z płytek, niż uważać, aby nie zabrudzić tylko pomalowanych ścian. Terrazzo sprawdza się w roli dekoracyjnych wstawek, czy to pomiędzy stonowanymi kafelkami, w przestrzeni roboczej czy jako pojedynczy pas przełamujący jednolite kolory pomieszczenia.

Szare płytki lastryko będą pasować do praktycznie każdego wystroju, największą rolę gra wybrana przez Ciebie kolorystyka. Przy neutralnych wnętrzach, możesz postawić na bardziej szalone, wyraziste i jaskrawe barwy, kolorowe płytki lastryko będą dobrą ozdobą w minimalistycznej, stonowanej kuchni w odcieniach bieli, szarości i pudowych kolorach.

Płytki lastryko – wzory i kolory

Dostępne na rynku wzory i kolory terrazzo mają już niewiele wspólnego z dobrze znanymi płytami, kojarzonymi z budynkami PRL-u. Technologia używana do tworzenia płytek lastryko w ostatnich dziesięcioleciach uległa znaczącej zmianie, dlatego teraz możesz dobrać płytki w różnych kolorach, z rozdrobionymi kolorowymi kamieniami, a nawet zaprojektowane w konkretne wzory łączące w sobie masę cementową w różnych barwach, wypełnioną pokruszonym granitem.

Coraz większym trendem stają się płytki w pastelowych barwach jako bazie, wypełnione rozproszonymi, kolorowymi kawałkami kamienia. Stawia się na lastryko, w którym więcej jest bazowego cementu niż granitowych drobin, przez co kafelki posiadają wyrazisty pazur i są zaakcentowaniem przestrzeni, ale nie w bardzo drapieżny i natarczywy sposób.

Kolory bazy i drobin kontrastują ze sobą, np. pudrowe róże, przybrudzone biele, szarości i beże są łączone z kamieniami w czerwieni, chabrze, fiolecie i żółci.

Rozmiary rozdrobnionego granitu są różne, od drobnej mozaiki, po duże, wycięte geometryczne kształty, które na posadzce kształtują z kolejnymi kafelkami, wspólną, zaplanowaną całość.

Płytki lastryko wzory i kolory

Płytki imitujące lastryko

Wraz z powrotem na salony sztucznego kamienia, producenci poza rozwijaniem płytek lastryko postawili także na ich imitacje na zwykłych kafelkach. Pozwalają one na jeszcze większą różnorodność we wzornictwie i kolorystyce, mogą być łatwiejsze w utrzymaniu (w porównaniu do płytek lastryko płukanych). Lastryko będzie natomiast zdecydowanie trwalsze, a wzory na kafelkowej imitacji mogą być bardziej podatne np. na ścieranie wzorów.

Płytki lastryko to nowy pomysł na aranżację wnętrz, który na pewno zagości chwilę dłużej na salonach. Różnorodność wzorów i możliwości sprawia, że mimo charakterystycznego wzoru, jest to dodatek dosyć uniwersalny, komponujący się z wieloma kolorami i stylami. Jednoczenie nie jest przytłaczający i stanowi efektowne tło, które będzie odpowiednie dla wielu aranżacji Twoich wnętrz.