Ostatnia aktualizacja: 29 kwietnia 2022
Projekt domu to najważniejszy dokument podczas realizacji przedsięwzięcia budowlanego. Zawiera on bowiem niezbędne rysunki i wytyczne, które umożliwiają wzniesienie obiektu mieszkalnego zgodnie ze sztuką i przepisami prawa. Inwestorzy planujący budowę mogą zdecydować się zarówno na gotowy plan architektoniczny – wybrany z katalogu pracowni projektowej, jak i zamówienie indywidualnej koncepcji. Jaki będzie koszt poszczególnych rozwiązań i dlaczego warto się na nie zdecydować?
Indywidualny projekt domu – cena i zalety
Projekt domu na indywidualne zamówienie to rozwiązanie dla inwestorów którzy cenią indywidualne podejście a dopasowanie do własnych potrzeb jest kluczowe w budowie domu, który przecież posłuży im przez całe życie. Również właściciele niestandardowych, trudnych do zagospodarowania działek będą wymagać indywidualnego projektu. Często ze względu na duży spadek terenu lub nieregularną działkę albo bliskie sąsiedztwo innych budynków, indywidualne podejście jest jedyną możliwością. Koszt przygotowania planu architektonicznego od podstaw jest zazwyczaj kilkukrotnie wyższy, aniżeli kwota, za jaką możemy zakupić gotowy projekt domu. Planujemy wybudować niewielki obiekt mieszkalny o powierzchni użytkowej około 100 m2 i niezbyt skomplikowanej bryle? Za opracowanie jego koncepcji zapłacimy około 7000-10000 złotych. A może marzymy o okazałej, kilkuset metrowej willi, która będzie zachwycać swoim designem? W tej sytuacji przygotujmy się na wydatek w granicach od kilkunastu tysięcy złotych wzwyż.
Dlaczego warto wybrać indywidualny projekt domu? Przede wszystkim eliminuje on konieczność dokonywania adaptacji, ponieważ od samego początku jest komponowany dla określonej działki. Dzięki temu unikniemy dodatkowych wydatków, które wynoszą od 2500 do nawet 8000 złotych. Projekt na zamówienie będzie zawsze niepowtarzalny, a przy tym precyzyjnie dostosowany do naszych potrzeb i możliwości finansowych, umożliwiając realizację nawet najbardziej nietypowych koncepcji.
Co wpływa na koszt indywidualnego projektu domu? Będzie to między innymi jego metraż, stopień skomplikowania bryły czy dodatkowe udogodnienia. Nie bez znaczenia będzie także renoma pracowni projektowej i określane przez nią stawki. Jeżeli obawiamy się, że to rozwiązanie przekracza nasz budżet na formalności, ciekawy plan architektoniczny znajdziemy w katalogu gotowych projektów domów.
Gotowy projekt domu – koszt i atuty
Projekt domu wybrany z kolekcji biura architektonicznego to najczęstszy wybór inwestorów. Jego cena jest zazwyczaj kilkukrotnie niższa, niż koszt opracowania indywidualnej koncepcji. W sprzedaży znajdziemy tysiące gotowych propozycji, które umożliwią nam wybór rozwiązania najlepiej odpowiadającego naszym potrzebom. Ich ceny oscylują od 2000 zł do nawet kilkunastu tysięcy złotych, wpisując się w możliwości finansowe mniej i bardziej zamożnych osób.
Zaletą gotowego projektu domu jest fakt, że od momentu jego zakupu do otrzymania kompletu dokumentacji mija zazwyczaj jedyne kilka dni. Taki plan umożliwia nam wcześniejsze, dokładne zapoznanie się z rzutami, wizualizacjami i informacjami technicznymi, nakreślając nam docelowy kształt i funkcjonalność budynku jeszcze przed podjęciem decyzji o zakupie.
Od czego zależy cena gotowego projektu domu? Będzie ona uwarunkowana przede wszystkim jego metrażem oraz wyglądem i funkcjonalnością. Im większą i bardziej skomplikowaną koncepcję wybierzemy, tym wyższą kwotę przyjdzie nam zapłacić za jej zakup. Wielu inwestorów ucieszy jednak fakt, iż pracownie projektowe nierzadko oferują ciekawe promocje, które umożliwiają zakup dokumentacji po wyjątkowo atrakcyjnej cenie.
Jeżeli poszukujemy przystępnego cenowo projektu domu, który w razie potrzeby dostosujemy do swoich potrzeb w procesie adaptacji – zdecydujmy się na gotową koncepcję z katalogu pracowni architektonicznej. W sytuacji, gdy cena nie gra roli i zależy nam na uzyskaniu niepowtarzalnego efektu, najlepszym wyborem będzie plan budynku na indywidualne zamówienie, perfekcyjnie dopracowany pod kątem naszych wymagań.
Zdjęcie: Projekt M252 – Solidny z kolekcji Muratora, arch. Katarzyna Słupeczańska
Artykuł sponsorowany: MURATOR – gotowe projekty domów https://projekty.muratordom.pl/poradnik-dla-budujacych/