Przejdź do treści

Praktyczne sposoby na czyszczenie ogrodowych akcesoriów

Ostatnia aktualizacja: 11 lipca 2022

Wielkimi krokami zbliża się lato, a wraz z nim sezon ogrodowy. Wszyscy posiadacze własnego kawałka zieleni przystępują do porządkowania swoich działek czy ogródków; przekopują grządki, sadzą nowe rośliny, sieją trawę. Po solidnym przygotowaniu ogrodu do sezonu najczęściej konieczna jest jeszcze jedna, ważna czynność – mycie ogrodowych akcesoriów. Co ciekawe, można zrobić to w niezwykle prosty i szybki sposób.

Z ogrodu do kuchni – mycie akcesoriów w zmywarce 

Wiele osób czyści swoje ogrodowe akcesoria przy użyciu mocnego strumienia wody ze szlaucha. Metoda ta nie jest jednak szczególnie wygodna ani efektywna, a co więcej, wiąże się z marnowaniem dużej ilości wody. Znacznie korzystniejszą metodą – zarówno dla naszej wygody, jak i dla środowiska – jest przeniesienie akcesoriów do kuchni i wykorzystanie jednego z najbardziej wszechstronnych sprzętów, jakim jest zmywarka.  

Nowoczesne urządzenia zdecydowanie wpływają na poziom naszej wygody i komfortu. Pozwalają na ograniczenie czasu spędzonego przy zlewie, jak również znaczne zmniejszenie ilości zużytej wody. Co więcej, wyjmowane z niej naczynia są zdecydowanie bardziej czyste i lśniące, niż ma to miejsce w przypadku zmywania ręcznego. Zmywarki to także urządzenia o pełnej gamie praktycznych i wygodnych funkcji oraz nietypowych możliwości. Jedną z nich jest możliwość skutecznego czyszczenia ogrodowych akcesoriów.  

Jakie akcesoria myć w zmywarce? 

Z pomocą nowoczesnej zmywarki możemy dokładnie wyczyścić różnego rodzaju narzędzia i akcesoria ogrodowe. Dzięki wysokiej temperaturze wody skutecznie pozbędziemy się także niewidocznych gołym okiem zabrudzeń, jak również zaczątków pleśni czy grzybów bądź resztek pestycydów. W zmywarce z powodzeniem możemy wyczyścić sekatory i nożyce, małe grabki, łopatki czy radełka, jak również pojemniki oraz donice. Oprócz sprzętów ogrodowych możemy umyć w niej także różnego rodzaju akcesoria grillowe, takie jak kratka czy szczypce.  

Akcesoria ogrodowe w zmywarce – o czym pamiętać? 

Zmywarka to doskonała alternatywa dla ogrodowego węża; skutecznie pozbędzie się uciążliwych zanieczyszczeń z powierzchni narzędzi i akcesoriów używanych do pielęgnacji przydomowej zieleni. Aby proces ten odbył się z korzyścią zarówno dla ogrodowego sprzętu, jak i zmywarki, warto jednak pamiętać o kilku podstawowych kwestiach.  

Przede wszystkim unikajmy wkładania do zmywarki akcesoriów zabrudzonych znaczną ilością ziemi, piachu czy błota. Przed ułożeniem ich do mycia warto strzepnąć zalegające na nich grudy ziemi, które mogłyby zaszkodzić kondycji naszej zmywarki. Podobnie jest także z widocznymi, dużymi resztkami roślin, liści czy korzeni, które w trakcie mycia mogłyby dostać się do filtra, odpływu lub osadzić się na innych mytych akcesoriach. Warto także pamiętać, że do mycia w zmywarce nadają się przede wszystkim akcesoria metalowe, blaszane czy wykonane z odpornych tworzyw sztucznych. Nie poleca się natomiast czyszczenia w ten sposób narzędzi drewnianych.  

Jak czyścić akcesoria w zmywarce? 

Po wstępnym oczyszczeniu akcesoriów ogrodowych z większych zabrudzeń należy starannie ułożyć wszystkie sprzęty na półkach urządzenia. Zmywarka powinna móc swobodnie zamykać się oraz otwierać, dlatego w przypadku większej ilości akcesoriów warto rozłożyć mycie na dwie partie. Warto wybrać ekologiczny program czyszczenia, który mimo stosunkowo długiego czasu trwania zużywa najmniej wody, dopasowując tryb swojej pracy do czyszczonych przedmiotów. Jeżeli natomiast mamy zaledwie kilka narzędzi do umycia, możemy wybrać program czyszczenia przy połowie załadunku, który pozwoli na ich efektywne umycie przy jednoczesnym ograniczeniu zużycia wody.

Po zakończonym myciu należy starannie wytrzeć akcesoria lub pozostawić je do samodzielnego wyschnięcia. Warto przeczyścić także filtr zmywarki i sprawdzić, czy nie dostały się do niego większe zabrudzenia.