Ostatnia aktualizacja: 30 czerwca 2022
Stworzenie wymarzonego projektu wnętrz często wiąże się z koniecznością zastosowania indywidualnego podejścia. Dotyczy to szczególnie mieszkań z rynku wtórnego, w których możliwości aranżacyjne bywają mocno ograniczone. Z pomocą w takich sytuacjach przychodzą na przykład meble na wymiar, pozwalające w pełni wykorzystać potencjał przestrzeni i precyzyjnie dostosować ją do potrzeb właściciela. Jeżeli interesują Cię takie rozwiązania, zapoznaj się z naszym poradnikiem dotyczącym projektowania szaf na wymiar!
Gdzie umieścić szafę na wymiar?
Spis treści
Szafy na wymiar często projektuje się w miejscach, które trudno zagospodarować w inny sposób. Przeznacza się więc na nie między innymi:
- niskie przestrzenie pod skosami,
- wnęki pod schodami,
- fragmenty ścian z dala od okien.
Wykorzystując tego typu przestrzenie na szafy lub garderoby, nie tracisz cennej powierzchni, a zyskujesz pojemne miejsce do przechowywania ubrań lub innych przedmiotów.
Jakie rozmiary powinna mieć szafa na wymiar?
Z oczywistych względów każda szafa będzie odznaczała się innymi wymiarami, lecz warto mieć na uwadze konkretne wartości gwarantujące wygodę korzystania z tego mebla. Mowa przede wszystkim o głębokości garderoby, która nie powinna wynosić mniej niż 70 cm. Zyskasz wówczas pewność, że Twoje płaszcze, kurtki czy garnitury nie pogniotą się na wieszakach. Wyjątek stanowią sytuacje, gdy w szafie chcesz przechowywać wyłącznie sukienki i bluzki bądź całkiem inne przedmioty, takie jak artykuły do sprzątania. W takich przypadkach wystarczy Ci 50 – 60 cm głębokości.
Miejsce przeznaczone na szafę należy dokładnie zmierzyć przynajmniej w dwóch miejscach – przy podłodze i pod sufitem. Może się bowiem okazać, że wnęka jest nierówna, co poskutkowałoby problemami z otwieraniem i zamykaniem drzwi. Warto więc upewnić się co do wymiarów dostępnej przestrzeni i w razie potrzeby je wyrównać. Projektując szafę przesuwną, należy ponadto uwzględnić dodatkowe 5 – 10 cm głębokości na montaż szyn.
Obudowa i fronty szafy na wymiar
Projekt szafy na wymiar może obejmować jej obudowę, ale nie musi. Na montaż ścianek, dna i sufitu garderoby warto zdecydować się zwłaszcza wtedy, gdy przeznaczona na nią wnęka okaże się bardzo nierówna. Będzie to jednak rozwiązanie droższe i bardziej pracochłonne niż zamocowanie drążków oraz półek bezpośrednio do ścian. Jeśli jednak zdecydujesz się zrezygnować z obudowy, pamiętaj o wytapetowaniu wnętrza szafy lub pomalowaniu go farbą odporną na zabrudzenia.
O ile w niektórych sytuacjach można uniknąć montażu tylnej i bocznych ścian szafy, o tyle fronty okażą się niezbędne w każdym przypadku. Najczęściej do ich stworzenia wykorzystuje się drewnopodobne płyty MDF o grubości 10 – 40 mm. Mogą one zostać wykończone lakierem bądź specjalną okleiną. Do popularnych ostatnio rozwiązań należy powłoka akrylowa, która cechuje się wysokim poziomem trwałości. Szerokie zastosowanie znajdują również elementy szklane i lustrzane. Fronty osadza się zazwyczaj w aluminiowych lub stalowych profilach, a sposób ich montażu zależy od wybranego rodzaju drzwi szafy.
Jakie drzwi wybrać do szafy na wymiar?
Wybór drzwi do szafy na wymiar to jedna z najważniejszych decyzji, wpływająca nie tylko na komfort użytkowania mebla, ale także na organizację przestrzeni w pomieszczeniu. Do dyspozycji masz 3 rozwiązania:
- skrzydła rozwierane,
- system przesuwny,
- drzwi przesuwno-łamane.
Pierwszy rodzaj to klasyczny i wygodny wybór, który wymaga jednak wygospodarowania sporej ilości przestrzeni na otwieranie drzwi. Umieszcza się je zazwyczaj na zawiasach krytych lub tradycyjnych. Aby skrzydła nie sprawiały problemów podczas eksploatacji, powinny być stosunkowo lekkie i wąskie. Drzwi rozwierane są dość proste w montażu, przy czym warto pamiętać, że nie da się ich zamocować bezpośrednio do ściany – wymagają właściwej obudowy lub przynajmniej ościeżnicy w formie opaski.
Drzwi przesuwne cieszą się dużą popularnością, ponieważ po otwarciu nie zajmują cennego miejsca w pomieszczeniu. Zawsze częściowo zasłaniają jednak wnętrze szafy, więc jej podział musi dokładnie odpowiadać rozmiarom frontów. Montuje się je na mechanizmach jezdnych wyposażonych w kółka, które poruszają się po prowadnicach.
Ostatni rodzaj drzwi to rozwiązanie pośrednie. Po złożeniu na kształt harmonijki, skrzydła dają szeroki dostęp do wnętrza szafy, a jednocześnie nie zajmują miejsca w pomieszczeniu. W związku z tym nie powinny być ani zbyt szerokie, ani zbyt ciężkie. Ich montaż wymaga specjalnej prowadnicy u góry garderoby oraz elementów stabilizujących ruch na dole.
Wnętrze szafy na wymiar
Żaden projekt szafy na wymiar nie będzie gotowy bez odpowiedniego wyposażenia. W tym przypadku warto zdecydować się na gotowe systemy obejmujące na przykład kosze lub wysuwane półki. Na rynku dostępne są między innymi:
- prowadnice z płynną regulacją wysokości,
- druciane półki,
- metalowe drążki,
- wysuwane wieszaki,
- specjalne pantografy.
Wybrane elementy wyposażenia możesz przykręcić bezpośrednio do boków szafy. Półki z płyt MDF zamocujesz natomiast na metalowych wspornikach mocowanych do ścian.
Szafa na wymiar – podsumowanie
Płyty przeznaczone na ściany, fronty oraz półki szaf na wymiar możesz zamówić w stolarni. Zostaną one od razu przycięte do określonych rozmiarów, a w razie potrzeby także oklejone i nawiercone pod wybrane zawiasy. Jeśli nie czujesz się na siłach, aby prace montażowe przeprowadzać samodzielnie, skorzystaj z pomocy fachowca. Taka usługa nie musi Cię wcale sporo kosztować – wystarczy, że skontaktujesz się z właściwym wykonawcą za pośrednictwem internetowej platformy, takiej jak na przykład Fixly.
Materiał zewnętrzny