Przejdź do treści
Prysznic czy wanna

Prysznic czy wanna w łazience? Odpowiadamy

Ostatnia aktualizacja: 30 listopada 2021

Jeden z największych dylematów w trakcie aranżacji łazienki sprowadza się do krótkiego pytania: prysznic czy wanna? Wybór określonego rozwiązania zależy przede wszystkim od wielkości pomieszczenia i indywidualnych preferencji jego właścicieli. Warto zatem przeanalizować wszystkie wady i zalety, które wynikają z wykorzystania wanny i prysznica. Jakie rozwiązanie wykorzystać, urządzając łazienkę?

Co wybrać: prysznic czy wannę?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, co jest lepszym wyborem: prysznic czy wanna. Tak, jak wspomniano we wstępie, decyzja ta zależy od kilku czynników. Wanna zamiast prysznica okaże się dobrym wyborem w przypadku osób, które traktują kąpiel jako formę codziennego relaksu i wyciszenia. Pozwala ona na dodanie do wody ulubionych olejków eterycznych czy rozpuszczalnych kuli zapachowych, dzięki czemu możliwe jest przeprowadzenie domowego zabiegu SPA. Dodatkowo wanna zamiast prysznica sprawdzi się w przypadku rodzin z małymi dziećmi. Pozwala ona bowiem na komfortowe umycie maluchów, a dodatkowo stanowi dla nich nierzadko okazję do wspaniałej zabawy. 

A co zapewnia mniejsze zużycie wody: prysznic czy wanna? W tej kwestii bardziej ekonomicznym rozwiązaniem okaże się pierwsza z wymienionych opcji. Na tym oczywiście zalety wykorzystania prysznica się nie kończą. Wśród nich z pewnością należy wymienić również możliwość brania szybkich natrysków, co wpływa korzystnie m.in. na oszczędność czasu. Dodatkowo z uwagi na to, iż zajmuje on zwykle mniej miejsca, sprawdza się doskonale w pomieszczeniach o ograniczonym metrażu. W przypadku przestronnych łazienek doskonałym wyborem są z kolei prysznice walk-in, które zapewniają wysoki komfort i łatwe czyszczenie. Ponadto, kabiny prysznicowe w ofercie Komfort dostępne są w różnych wymiarach oraz wariantach stylistycznych (m.in. z gustownymi okuciami). W efekcie z łatwością dopasować je do charakteru aranżacji.

Wanna

Warto również odpowiedzieć sobie na pytanie, co okaże się lepszym wyborem dla osób starszych: prysznic czy wanna? W tym przypadku bezpieczniejszą, a zarazem wygodniejszą opcją jest także pierwsze rozwiązanie. Alternatywnym wyborem jest pewna forma połączenia prysznica i wanny. W tym przypadku sprawdzą się np. kabiny prysznicowe z głębokim brodzikiem, które częściowo łączą udogodnienia obu rozwiązań. Sprawdzą się one również w przypadku wspomnianych rodzin z małymi dziećmi. Dostępne kabiny prysznicowe z brodzikiem w sklepie Komfort są zwykle wyposażone w drzwiczki z uchwytami, które ułatwią użytkowanie m.in. osobom starszym.

Prysznic i wanna w małej łazience – czy to możliwe?

Jak się okazuje, nie trzeba wcale rezygnować z udogodnień, które oferują osobno prysznic i wanna. Zamiast głowić się nad wyborem, lepiej skorzystać z połączenia obu rozwiązań. W rezultacie możliwe jest również wykorzystanie prysznica i wanny w małej łazience. Jak to możliwe? Funkcjonalnym kompromisem okaże się m.in. prysznic nad wanną, który powstaje poprzez montaż odpowiedniego parawanu. Oczywiście alternatywną opcją jest wykorzystanie specjalnej zasłony, niemniej w jej przypadku może dochodzić do częściowego rozchlapywania wody po posadzce. Z kolei parawan nawannowy wykonywany jest ze szkła, które podkreśla nowoczesny charakter aranżacji, a przy tym pozwala na komfortowe branie prysznica lub kąpieli. Dodatkowo w sprzedaży dostępnych jest wiele modeli m.in. składany czy przesuwny, co pozwala dopasować rozwiązanie do wymogów danego pomieszczenia. 

Prysznic

W funkcjonalnie urządzonych łazienkach coraz częściej można również spotkać się z wykorzystaniem specjalnej wanny z kabiną prysznicową. To rozwiązanie 2w1 łączy możliwość brania długich i odprężających kąpieli oraz szybkich i orzeźwiających natrysków. Połączenie wanny i prysznica sprawdza się nie tylko w łazienkach o małym metrażu. Dostęp do różnych udogodnień przekonuje również właścicieli nieco bardziej przestronnych pomieszczeń. Warto jednak pamiętać, że wanna z kabiną prysznicową wymaga montażu określonych baterii, które pozwolą na komfortowe korzystanie z obu rozwiązań.