Przejdź do treści

Rodzaje umywalek – jaką umywalkę wybrać?

Ostatnia aktualizacja: 17 czerwca 2022

Umywalka to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia każdej łazienki. Jak znaleźć taką, która będzie funkcjonalna, praktyczna i dobrze dopasowana do wnętrza? Wybór umywalki to niełatwe zadanie, szczególnie że mamy w tej kwestii naprawdę wiele możliwości. Sprawdźmy więc, jaką umywalkę kupić do swojej łazienki. 

Rodzaje umywalek łazienkowych 

Na rynku dostępne są obecnie różne rodzaje umywalek. Różnią się one między sobą wieloma parametrami. Jednym z nich jest na przykład kształt. Pod tym względem wyróżniamy umywalki owalne, modele okrągłe, czy też umywalki prostokątne. Inną różnicą jest materiał, z jakiego są wykonane. Największą popularnością cieszą się oczywiście umywalki z ceramiki. Jednak na rynku dostępne są też wyroby ze szkła, czy nawet kamienia. 

Sposób klasyfikacji umywalek, jaki stosuje się jednak najczęściej, to ten ze względu na sposób ich montażu. I chociaż tutaj wyróżniamy różne typów umywalek, to jednak niektóre z nich cieszą się szczególnie dużą popularnością. 

Umywalki nablatowe

Umywalki nablatowe, jak sama nazwa wskazuje, montowane są na blacie łazienkowym. Cała ich konstrukcja jest więc tym samym widoczna, co powoduje, że taka umywalka to nie tylko praktyczny dodatek, ale i ozdoba wnętrza. W umywalkach nablatowych część instalacyjna znajduje się pod blatem. Bardzo często wykonuje się je nie tylko w blacie, ale i w zabudowie pod szafkę. Umywalka nablatowa w takiej konfiguracji daje bowiem dodatkową przestrzeń do przechowywania. 

Umywalki wpuszczane

Umywalki wpuszczane, czyli inaczej umywalki meblowe to bardzo praktyczne rozwiązanie. Montuje się je bezpośrednio w szafkach łazienkowych, przez co tworzą one z nimi spójny i nierozłączny zestaw. W takim modelu umywalki, na zewnątrz widoczne są jedynie jej krawędzie. Misa schowana jest natomiast we wnętrzu mebla. Umywalka wpuszczana w blat pozwala na dużą oszczędność miejsca, dzięki czemu sprawdzi się nawet w małej łazience. Co więcej, można z łatwością utrzymać ją w czystości.

Jaką umywalkę wybrać? To warto wziąć pod uwagę!

Duży wybór umywalek sprawia, że ciężko jest zdecydować się na konkretny model. Jednym z najbardziej pomocnych w tej kwestii sposobów, jest porównanie dostępnych wariantów. W tym celu warto sprawdzić po prostu ranking umywalek. Dzięki temu dowiemy się, jakie modele są najczęściej rekomendowane — zarówno na podstawie estetyki, jak i funkcjonalności i znajdziemy wiele inspiracji na nowoczesne umywalki. 

Wybierając umywalkę do łazienki, należy kierować się indywidualnymi czynnikami. Bardzo ważne jest na przykład dopasowanie odpowiedniej wielkości umywalki. Powinna być dopasowana do mebla, na którym zostanie zamontowana.

Materiał zewnętrzny