Przejdź do treści

Salon z otwartą przestrzenią z wyjściem na ogród – o czym warto pamiętać?

Salony z otwartą przestrzenią wyglądają bardzo efektownie, szczególnie w dużych nowoczesnych wnętrzach, z dobrym dostępem do światła dziennego. Takie pomieszczenia nabierają też wyjątkowości, dzięki wyjściu na taras, prowadzącym dalej do ogrodu. To sprawia, że salon jeszcze bardziej się otwiera, tworząc swoistą wspólną strefę relaksu poprzez połączenie wnętrza domu z ogrodem. Jak zatem dobrze zaaranżować takie miejsce, by uwydatnić wszystkie jego atuty?

Wydzielenie strefy relaksu w otwartym salonie

Przez otwarty salon najczęściej przewija się sporo osób każdego dnia, a jednocześnie pomieszczenie to ma służyć przede wszystkim relaksowi. Wobec tego warto dobrze rozplanować w nim wszystkie sfery, by korzystanie z pomieszczenia było funkcjonalne i komfortowe. Centralnym punktem takich przestrzeni jest zazwyczaj komplet wypoczynkowy, ustawiany na wprost telewizora. Tę część salonu najlepiej zaaranżować w takim miejscu, by domownicy nie musieli przechodzić tuż przed ekranem, zasłaniając go w trakcie oglądania. Najlepiej też, by światło dzienne nie padało wprost na telewizor, co bardzo obniża jakość obrazu. Zestaw wypoczynkowy natomiast nie powinien znajdować się blisko wyjścia na ogród, ponieważ przeciąg może nie tylko przeszkadzać w odpoczynku, ale też stać się przyczyną niechcianych przeziębień. Bliskie okolice drzwi na taras powinny być wolne od mebli czy większych elementów dekoracyjnych, by można było swobodnie wychodzić na zewnątrz, bez obawy o zniszczenie czy potrącenie ruchomych przedmiotów.

Jadalnia w otwartym salonie z wyjściem na ogród

Kiedy w salonie organizowana jest dodatkowo jadalnia, to warto tę część rozplanować nieco z dala od strefy wypoczynkowej. Stół i krzesła jadalni mogą znajdować się już bliżej wyjścia na ogród – zasiadanie przy stole odbywa się zwykle krócej niż przykładowo wieczorny seans filmowy i na ten czas można zamknąć drzwi tarasowe. W dodatku podczas jedzenia mile widziana jest obecność naturalnego światła. Lepiej też spożywa się posiłki z przyjemnym widokiem – właśnie na ogród pełen kwiatów i zieleni. Warto jednocześnie pamiętać, by meble jadalnianie nie stały za blisko wyjścia na taras i nie blokowały dostępu do ogrodu.

Dekoracje w salonie otwartym na ogród

Udekorowanie otwartego salonu z wyjściem na ogród powinno zależeć przede wszystkim od stylu panującego w całym domu lub chociażby w samym salonie. Jeśli ma to być wnętrze nowoczesne i minimalistyczne, to nie potrzeba w nim wielu dodatków – wystarczy na przykład abstrakcyjny obraz na ścianie czy duża donica z efektownym kwiatem. Z kolei salony w stylu angielskim cechują się już większą liczbą ozdób, jak lampy, figurki, wazony, obrazy czy wszechobecne kwiaty.

Ozdabiając salon z wyjściem na ogród, warto też pamiętać o oknach i drzwiach tarasowych. Aby nie obciążyć pomieszczenia wizualnie, najlepiej zawiesić lekkie i stylowe firanki, które subtelnie wzbogacą estetykę wnętrza. Przykładowo w aranżacjach o charakterze glamour, można sięgnąć po firany do salonu z białej, delikatnie połyskującej tkaniny o gęstym splocie. Natomiast w pomieszczeniach loftowych czy w stylu industrialnym, doskonale sprawdzą się firany o surowej kolorystyce, jak metaliczne szarości. Z kolei w stylu prowansalskim, okna i wyjście na taras w salonie świetnie ozdobią zwiewne firany z kwiecistymi motywami.