Dach jest niezwykle ważnym elementem konstrukcji budynku. Nie tylko zapewnia mu ochronę przed czynnikami atmosferycznymi, ale również usztywnia ściany, sprawiając, że budynek z łatwością opiera się dużym podmuchom wiatru. Pomijając wszystkie istotne aspekty konstrukcyjne, nie można zapominać, że dach odpowiada także za estetykę budynku, będąc jego elementem rozpoznawalnym i charakterystycznym. W zależności od tego, co przewidział projektant i jak została wykonana konstrukcja więźby dachowej, dla dachów można stosować różnorodne pokrycia. Najczęściej występujące to dachówka ceramiczna, dachówka betonowa, blachodachówka, blacha ocynkowana oraz papa. Aby dach prezentował się ładnie i niezawodnie służył długimi latami, warto o niego dbać. Jeśli natomiast pokrycie straciło swój dawny, ładny kolor, pomóc może malowanie dachu.
Kiedy zachodzi konieczność malowania dachu?
Spis treści
Nawet najlepszej jakości pokrycia dachowe po pewnym czasie mogą tracić swój oryginalny kolor. Dzieje się tak pod wpływem czynników atmosferycznych, promieni UV, a także na skutek uszkodzeń mechanicznych oraz rozwijania się np. mchów. Jeżeli widzisz, że dach, który dawniej był czerwony lub zielony dziś ma szary kolor, to warto przymierzyć się do malowania dachówki betonowej. Tę samą czynność można także wykonać w przypadku dachówki ceramicznej, a nawet blachodachówki lub blachy ocynkowanej. Dostępne na rynku farby przemysłowe pozwalają wykonać zupełnie nową powłokę na pokryciu dachowym, która przez wiele kolejnych lat zachowa swój oryginalny kolor i wytrzymałość. Przykłady takiej farby do malowania dachu znajdziesz na stronie https://www.rafil.pl/. W tym artykule dowiesz się natomiast jak przygotować swój dach do malowania.
Malowanie dachu wymaga gruntownego oczyszczenia
Tak jak w stosowaniu każdej techniki malarskiej, tak i podczas malowania dachu bardzo dokładnie należy przygotować podłoże. Polega to na oczyszczeniu dachu z wszelkiego rodzaju roślinności, liści, odchodów i innych zanieczyszczeń, mogących osłabiać przyczepność starej powłoki malarskiej i powodować jej łuszczenie. Jeżeli dach wcześniej był malowany, należy dokładnie sprawdzić powłokę w poszukiwaniu miejsc, w których farba odchodzi płatami lub się łuszczy. Usuwanie starej powłoki malarskiej z pokrycia dachowego wydaje się żmudnym procesem, który na szczęście można przyspieszyć. W jaki sposób? Korzystając np. z wysokociśnieniowych myjek, które z powodzeniem będą odrywać stare warstwy farby. W przypadku, jeśli jest to dach pokryty blachą, to po jego oczyszczeniu ze starej powłoki, należy poszukać ewentualnego ogniska korozji. Takie najczęściej powstają w miejscach narażonych na uszkodzenia mechaniczne i gromadzenie się wilgoci. W przypadku ich znalezienia należy je oczyścić, usunąć rdzę i dokonać naprawy w sposób, który przewiduje technologia. Miejsca szczególnie zabrudzone trzeba oczyścić w sposób mechaniczny, szczotkami i pianą aktywną. Po wszystkim dach wymaga odtłuszczenia.
Jaka pogoda najlepsza na malowanie dachówki betonowej (i nie tylko)?
Czynność malowania dachów powinna być zaplanowana wtedy, kiedy na zewnątrz panuje temperatura w zakresie od +8 do +25 stopni, dzięki czemu dach nie jest nadmiernie nagrzany. Nie należy także wykonywać tej czynności przy mocnym nasłonecznieniu. Lepsza jest pochmurna pogoda, dzięki czemu farba będzie mogła w sposób naturalny wysychać, stopniowo zyskując swoją wytrzymałość. Samo malowanie dachu możemy wykonać na kilka sposobów: metodą natryskową lub za pomocą wałka albo szczotki.