Przejdź do treści

Siatka boiskowa – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Dobrze dopasowana siatka boiskowa to konieczność. Bez niej trudno uprawiać sporty, a nawet jeśli rozgrywka się rozpocznie, nie będzie w pełni komfortowa. Jednak nie wszyscy wiedzą, co się liczy w przypadku tego typu produktów. Poniżej cenne porady na ten temat.

Niezawodna siatka boiskowa – dostępne produkty

Warto wiedzieć, co właściwie kryje się pod pojęciem siatki boiskowej. Wbrew pozorom, nie są to jedynie produkty zawieszane wewnątrz bramek, choć oczywiście one także są ważne. Potrzebne są również inne elementy. Siatka boiskowa to także:

  • ogrodzenie,
  • ochrona sufitów, okien i ścian,
  • piłkochwyty.

To pokazuje, że wybór nie może być przypadkowy. Jednak sama wiedza na temat rodzajów dostępnych produktów nie wystarczy. Należy dodatkowo zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów.

Jaka siatka boiskowa – najważniejsze cechy

Szeroka dostępność siatek boiskowych może utrudniać szybkie podjęcie decyzji. Wiedza na temat najistotniejszych parametrów będzie więc dużym ułatwieniem. Poniżej podstawowe cechy, jakie należy zweryfikować, aby siatka boiskowa była niezawodna.

Rozmiar siatki boiskowej

Jaką szerokość i wysokość powinna mieć siatka? Najlepszym rozwiązaniem jest zakup produktu przygotowanego na konkretny wymiar – siatka boiskowa będzie idealnie dopasowana. Wystarczy zgłosić się do producenta specjalizującego się w produkcji siatek sportowych, np. Symar. Przygotuje on siatkę zgodnie z wymaganiami i potrzebami klienta i zapewni jej fachowy montaż.

Poza szerokością i długością należy określić też grubość splotu siatki. Najczęściej mieści się w zakresie 1,8 – 5 mm.

Wielkość oczek – siatka boiskowa dopasowana do dyscypliny

Dobierając właściwy rozmiar siatki boiskowej, nie można zapomnieć o samej wielkości oczek. To od tego w dużym stopniu zależy, czy produkt będzie dobrze spełniał swoje zadanie. Parametr ten należy zawsze dopasować do dyscypliny, jaka będzie uprawiana na boisku. Najpopularniejsze warianty to m.in.:

  • 25 x 25 mm,
  • 48 x 48 mm,
  • 120 x 120 mm.

Dostępne są również siatki z oczkami 100 x 100 mm, 45 x 45 mm czy 80 x 80 mm. Im mniejsza piłka czy inne akcesoria wykorzystywane do gry, tym mniejsze powinny być.

Materiał wykonania

Są dwa podstawowe materiały, z jakich powstaje siatka boiskowa – polietylen oraz polipropylen. Są bardzo solidne i dzięki temu zapewniają długie, wieloletnie użytkowanie produktu. Gwarantują odporność na uszkodzenia mechaniczne.

Do użytku wewnątrz pomieszczeń, czyli np. hali sportowej, polecana jest siatka boiskowa polipropylenowa.Na zewnątrz lepiej sprawdza się ta wykonana z polietylenu – jest odporna na działanie promieni UV i nie nasiąka wodą.

To najważniejsze cechy, na jakie trzeba zwrócić uwagę, kupując siatkę boiskową. Należy przy okazji zadbać o to, aby była ona łatwa w montażu i demontażu, a także dopasowana kolorystycznie do otoczenia.