Przejdź do treści

Słuchawka prysznicowa z wężem – czym wyróżniają się wysokiej jakości akcesoria łazienkowe?

Ostatnia aktualizacja: 27 kwietnia 2022

Słuchawka prysznicowa to bardzo ważny element baterii, dlatego też jej wybór nie może być przypadkowy. Niestety wiele osób nie przywiązuje dużej wagi do tego elementu, przez co w krótkim czasie traci on swoją funkcjonalność oraz może ulec awarii, oczywiście jeśli zdecydujemy się na niskiej jakości model. Należy zaznaczyć, że nawet jeśli w sklepie nie dostrzegamy wizualnej różnicy między tanią a droższą wersją, szybko przekonamy się, że nie warto było oszczędzać. Czym zatem wyróżnia się dobra słuchawka prysznicowa z wężem?

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu słuchawki prysznicowej?

Ogólnie rzecz biorąc, na bezawaryjną pracę słuchawki wpływa kilka istotnych czynników, do których zaliczamy jakość materiałów wykonania i zastosowane technologie. Wersje premium cechują się ponadto atrakcyjnym designem. Wbrew pozorom, podjęcie decyzji zakupowej nie jest zbyt łatwe, gdyż na rynku można spotkać się z ogromną liczbą modeli. Słuchawka prysznicowa z wężem składa się z kilku elementów. Wyróżniamy przede wszystkim główkę i korpus. W pierwszej części znajdują się mechanizmy, które wpływają na funkcjonalność akcesorium oraz jego trwałość.

  • Słuchawki dzielimy na jedno i wielofunkcyjne. Do pierwszej grupy zaliczają się modele zapewniające tylko jeden rodzaj strumienia. Są one najtańsze i sprawdzą się w przypadku osób, które nie mają szczególnych wymagań jeśli chodzi o sposób działania. Bardziej zaawansowane słuchawki oferują kilka rodzajów strumienia, co bezpośrednio przekłada się na komfort użytkowania. Przykładowo, funkcja hydromasażu zagęszcza wodę i wyrzuca ją w silnych strugach, które możemy skierować np. na bolące mięśnie. To świetny sposób na przyspieszenie regeneracji oraz pozbycie się zmęczenia. Osoby, którym zależy na relaksacji, mogą przełączyć słuchawkę na strumień miękki, który łagodnie wypływa z otworów i jest delikatny dla skóry.
  • Słuchawka prysznicowa z wężem powinna być pokryta wysokiej jakości powłoką. Nie warto kierować się wyłącznie jej kolorem, gdyż powłoka szczególnie odczuwa codzienną eksploatację. Z tego względu, jeśli wybierzemy niskiej jakości model, w krótkim czasie mogą pojawić się odpryski i zarysowania. Trzeba zatem zwrócić uwagę, aby słuchawka była pokryta nie tylko warstwą chromu, ale również dodatkową powłoką ochronną. Dobrym rozwiązaniem jest np. system anti-calc, który zabezpiecza przed osadzaniem się kamienia.

Dodatkowe informacje na temat słuchawki prysznicowej

Wybierając akcesorium, należy też poświęcić chwilę takiemu elementowi jak wąż. Niestety to właśnie on jest najbardziej narażony na awarie i w związku z tym musi być dość często wymieniany. Szkodzi mu zarówno nadmierne ciągnięcie, jak i częste zmiany ciśnienia wody. Gdy wąż jest zbyt długi, będzie się skręcać, a tym samym utrudniać przepływ wody, zwiększając jej ciśnienie. Dobrym rozwiązaniem jest wyposażenie w konstrukcję anti-twist, która zapobiega skręceniu. Jeśli zależy nam na wytrzymałości, warto zainwestować w wersję z 2-warstwowym oplotem.

Wraz z biegiem czasu, wąż może przeciekać. Najczęstszym powodem jest niewłaściwa eksploatacja. Nie możemy zatem dopuścić do zawijania się węża. Nie wolno również owijać go wokół baterii. Ważne jest też regularne usuwanie osadu z mydła, gdyż wpływa on na utratę elastyczności tego elementu. Ostatnią kwestią, na którą warto zwrócić uwagę podczas zakupów, są kwestie stylistyczne. Jeśli chcemy, aby łazienka prezentowała się atrakcyjnie, pamiętajmy o spójności armatury.