Przejdź do treści

Spełnić marzenia o własnym kominku

Spędzenie mroźnego wieczoru zimowego przy świetle płomieni kominka i ogrzanie się w jego cieple jest marzeniem niejednej osoby. O ile na etapie budowy nowego domu wielu inwestorów uwzględnia w projekcie kominek z całym niezbędnym zapleczem, tak w przypadku już istniejących zabudowań realizacja tego marzenia może być problematyczna. Jego realizacja nie jest jednak niemożliwa, nawet bez wolnego szachtu do odprowadzania spalin.

Co warto wiedzieć o kominach?

Poza przyjemnym ciepłem powstającym przy spalaniu drewna kominki wytwarzają dym, który musi być natychmiast i skutecznie odprowadzany na zewnątrz budynku. Odbywa się to przez system kominowy, który musi spełniać określone normy. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury

Trzony kuchenne i kotły grzewcze na paliwo stałe oraz kominki z otwartym paleniskiem lub zamkniętym wkładem kominkowym o wielkości otworu paleniskowego kominka do 0,25 m2 mogą być przyłączone wyłącznie do własnego, samodzielnego przewodu kominowego dymowego, posiadającego co najmniej wymiary 0,14 x 0,14 m lub średnicę 0,15 m, a w przypadku trzonów kuchennych typu restauracyjnego oraz kominków o większym otworze paleniskowym – co najmniej 0,14 x 0,27 m lub średnicę 0,18 m, przy czym dla większych przewodów o przekroju prostokątnym należy zachować stosunek wymiarów boków 3:2.

Kominek w praktyce

Budując nowy dom, możemy dokładnie zaplanować, jaki chcemy kominek, gdzie go umieścimy oraz jak i gdzie będzie podłączony do systemu kominowego. Problem może się pojawić, gdy zechcemy zrealizować swoje marzenia w istniejącym już budynku. Są dwie możliwości podłączenia kominka do systemu kominowego. Pierwsza to podpięcie urządzenia do przewodu kominowego w domu, co można zrealizować dzięki wykorzystaniu m.in. kominów stalowych. O ile w szachcie będzie wolne miejsce do wprowadzenia odpowiedniego wkładu kominowego, to jego stan techniczny oraz budowa może uniemożliwić instalację systemu kominowego. Mogą pojawić się takie przeszkody, jak nieodpowiednia izolacja szachtu, zbyt duża ilość uskoków czy zbyt mała średnica. Nawet jeżeli specjalista z branży kominiarskiej sprawdzi stan szachtu i wyda pozytywną opinię, to koszt konserwacji starego komina zgodnie z wytycznymi może zniechęcić do zainwestowania w swoje marzenia. W takiej sytuacji lub w przypadku gdy budynek nie posiada w ogóle szachtu kominowego, idealnym rozwiązaniem jest zastosowanie stalowego komina izolowanego, który można zainstalować zarówno wewnątrz, jak i na zewnętrz budynku.

Funkcjonalność i nowoczesny wygląd

Izolowane kominy systemowe są lekkie, mobilne i łatwe w instalacji, przez co mogą zostać przymocowane do elewacji budynku. Wielu producentów systemów kominowych, w tym firma MK Żary, proponuje kominy stalowe, które są nie tylko funkcjonalne, ale i estetyczne. Najlepszym tego przykładem jest komin z serii ZEN, który nie dość, że nie posiada obejm łączących kolejne segmenty komina, to jeszcze występuje w wersji błyszczącej, szlifowanej oraz malowanej na dowolny kolor z palety RAL. Kominy zewnętrzne do kominków zapewnią pożądaną izolację cieplną, a wszystko dzięki zastosowaniu pomiędzy rurami komina otuliny m.in. z wełny mineralnej. System przystosowany jest do pracy z kotłami działającymi zarówno na gaz i olej opałowy, jak i na drewno, węgiel, ekogroszek czy pellet. Możliwość łączenia wielu elementów bez problemu pozwala na ustawienie odpowiednio wysokiego komina, jaki jest wymagany przy posiadaniu kominka. Miejsce usytuowania kominka w naszym domu i próba podłączenia go do istniejącego szachtu w pewnym sensie ograniczają pole manewru. Decydując się na wybór komina zewnętrznego, nie musimy się sugerować położeniem starego komina.

Czasami nie warto być bohaterem

Decydując się na instalację kominka w swoim domu, nie zawsze warto polegać na swoich umiejętnościach. Zarówno jeśli chodzi o montaż urządzenia, jak i systemu odprowadzania spalin. Ocenę, czy istniejący komin nadaje się do instalacji nowego wkładu kominowego, powinno się pozostawić kominiarzowi, który zna aktualnie obowiązujące przepisy, a także bez wątpliwości określi stan techniczny szachtu i doradzi, jakie ewentualnie powinny zostać poczynione kroki do jego bezpiecznego remontu. Podobnie przy wyborze i instalacji kominka oraz odpowiedniego systemu kominowego należy skorzystać z porady ekspertów i firm specjalizujących się w ich instalacji. Nieodpowiednie dobranie do siebie elementów może nie tylko spowodować zagrożenie dla życia i zdrowia jego użytkowników, lecz także może doprowadzić do utraty gwarancji na poszczególne podzespoły.