Przejdź do treści
Mszyce

Domowe sposoby na mszyce! TOP 7 sposobów na mszyce!

Obecność mszyc to zmartwienie każdego ogrodnika. Drobne szkodniki żerują na roślinach i doprowadzają do ich uszkodzenia oraz pogorszenia ogólnej kondycji. Jaki oprysk na mszyce jest skuteczny? Wypróbuj domowe sposoby walki z tymi pasożytami! Dowiedz się, jak szybko pozbyć się szkodników bez wydawania pieniędzy na chemiczne preparaty.

Mszyce – co robią w naszych ogrodach?

Niepozorna mszyca może wywołać więcej szkody niż nieodpowiednia pielęgnacja lub zaniedbanie. Jeśli jednak czytasz ten artykuł, to z pewnością zależy Ci na uprawie zdrowych i bujnych roślin. Niechciane szkodniki żerują w koloniach, które zajmują młode pędy, liście oraz kwiatostany i pąki. Z czasem mogą również przenieść się na pozostałe części łodygi, doprowadzając do nieodwracalnych zmian w tkankach rośliny.

Mszyce przy pomocy gryząco-ssących aparatów gębowych nazywanych potocznie kłujkami wgryzają się w części rośliny i żywią się jej sokami. Podczas pobierania pokarmu wprowadzają ślinę, czego skutkiem jest zahamowanie procesu wzrostu. Do niekorzystnych działań obecności mszyc zalicza się żółknięcie liści, a następnie usychanie. Ponadto mszyce wydzielają substancję zwaną rosą miodową lub spadzią, która osadza się na liściach oraz pędach rośliny. Takie podłoże jest doskonałym miejscem dla rozwoju chorobotwórczych grzybów, w tym szarej pleśni – groźnego patogenu atakującego rośliny domowe i ogrodowe.

sposoby na mszysce

Domowy sposób na mszyce

Największy wzrost żerowania szkodników przypada na miesiące wiosennie i letnie. Jeśli zauważysz mszyce na swoich roślinach – w domu lub na ogrodzie, musisz bezzwłocznie działać. Najłatwiej jest je wyeliminować na samym początku pojawienia się pierwszych oznak żerowania. Możesz wykonać oprysk z octu lub spróbować usunąć pasożyty, korzystając z innych domowych sposobów na mszyce – soda, czosnek, mleko i wiele innych produktów, które masz w domu pomogą Ci uporać się z mszycami raz na zawsze! Sprawdź.

Ocet na mszyce

Najskuteczniejszy preparat na mszyce, który cechuje wielofunkcyjne zastosowanie to ocet. Do przygotowania potrzebujesz jeszcze wodę i butelkę ze spryskiwaczem, w której przygotujesz oprysk na mszyce. Ocet przed użyciem należy rozcieńczyć, poprzez wymieszanie go właśnie z wodą. W tym celu zawsze najpierw w dozowniku umieść wodę i uzupełnij do uzyskania odpowiednich proporcji octem. Według sprawdzonych receptur ocet powinno się mieszać z wodą w stosunku 1:10, co oznacza, żeby na 100 ml produktu dodać 1 litr wody. W celu pozbycia się mszyc obficie spryskaj roślinę przygotowanym roztworem, nie zapominając o wewnętrznej części liści, łodygach i kwiatostanach. Do wykonania mieszanki możesz wykorzystać tradycyjny ocet, winny lub jabłkowy.

Soda na mszyce

Oprysk na mszyce z sody to kolejny sposób walki z niechcianymi szkodnikami w Twoim ogrodzie. Wodorowęglan sodu, czyli soda oczyszczona to substancja, która doskonale sprawdza się podczas porządków, pieczenia oraz jako środek leczniczy. Jak się okazuje – w walce z mszycami jest równie skuteczna. Jeśli masz sody pod dostatkiem, wykonaj z niej oprysk zgodnie z poniższą recepturą:

  • 1 łyżeczka sody oczyszczonej,
  • 2 l ciepłej wody,
  • około 2 ml szarego mydła lub kilka kropli oleju.

Wszystkie składniki umieść w jednym dozowniku, a następnie wymieszaj lub porządnie wstrząśnij. Dodatek szarego mydła lub oleju sprawia, że mieszanka dłużej utrzyma się na roślinie i przyniesie lepsze rezultaty. Kwiaty domowe, balkonowe lub ogrodowe możesz spryskać takim środkiem na mszyce lub przy użyciu nasączonej ściereczki ręcznie przetrzeć powierzchnię liści i pozostałe części rośliny.

Soda na mszyce

Oprysk na ogórki z mleka

Nie masz pod ręką octu i sody? Nic straconego – wykorzystaj mleko, które w odpowiednich proporcjach z wodą zadziała jak odstraszający preparat na mszyce. Do przygotowania oprysku lepiej sprawdzi się mleko zsiadłe, jednak jeśli zostało Ci trochę zwykłego o niskiej zawartości tłuszczu, możesz je wykorzystać, a zadziała równie dobrze. Wymieszaj 100 ml produktu z 1 l przegotowanej wody w temperaturze pokojowej. Jeśli korzystasz z mleka zsiadłego, odstaw domową miksturę na około 2 dni w ciepłe miejsce, ale nienasłonecznione. W przypadku połączenia wody z mlekiem chudym odstaw preparat na dzień do lodówki. Po upływie wskazanego czasu roztwór wykorzystaj do spryskania roślin. Taki zabieg możesz stosować również profilaktycznie.

Czosnek na mszyce

Ekologiczny środek na mszyce nie musi kosztować majątku. Czosnek to warzywo znane ze swoich właściwości bakterio- i grzybobójczych, dlatego stanowi świetną alternatywę dla wyżej opisanych metod i doskonale zwalcza mszyce. Woń wywaru przeznaczonego do oprysku efektywnie odstrasza szkodniki i zapobiega ich żerowaniu. Zastosuj go, gdy zauważysz pierwsze osobniki oraz używaj zapobiegawczo w sezonie wiosenno-letnim. Potrzebujesz około 2-3 ząbki czosnku, które następnie rozgnieć lub pokrój w mniejsze kawałki. Nie posługuj się praską, ponieważ zbyt drobne cząstki mogą utknąć w dozowniku, uniemożliwiając oprysk. Umieść czosnek w słoiku lub innym naczyniu, które się szczelnie zamyka, zalej 1 l zimnej wody i odstaw na całą dobę w ciepłe miejsce. Zadbaj o to, by promienie słoneczne nie padały bezpośrednio na miksturę. W następnym kroku gotową esencję rozcieńcz, mieszając z 1 l przegotowanej wody. Gotowe do oprysku!

Płyn do naczyń na mszyce

Płyn do naczyń to nieodłączny składnik każdego domowego preparatu do radzenia sobie z niechcianymi gośćmi na powierzchni roślin. Nie wykazuje działania odstraszającego pasożyty, ale cechuje się dobrą lepkością, która przedłuża działanie pozostałych ekologicznych substancji. Dodaj kilka kropli płynu do naczyń do sporządzanego roztworu przeciwko mszycom, a podczas oprysku ciecz lepiej otoczy powierzchnię łodyg, liści i kwiatostanów, gwarantując właściwą ochronę.

mszyce jak zwalczac

Rośliny odstraszające mszyce

Niektóre rośliny oddziałują na siebie wzajemnie, dzięki czemu możesz zyskać naturalnych sprzymierzeńców w swoim ogrodzie. Sadzenie konkretnych gatunków kwiatów i ziół wydzielających intensywny zapach przeciwdziała pojawieniu się mszyc i powstawaniu kolonii. Należą do nich:

  • lawenda,
  • mięta,
  • tymianek,
  • czosnek,
  • szałwia,
  • dziki bez,
  • nagietek,
  • bazylia,
  • cebula.

Niektóre z wymienionych gatunków roślin doskonale sprawdzą się również w ochronie sadzonek przed pozostałymi ogrodowymi szkodnikami jak mrówki, muszki czy komary, a także działalnością różnych gryzoni.

Usuwanie mechaniczne

Istnieje jeszcze jeden niezawodny sposób na przerwanie bytowania mszyc – usuwanie mechaniczne. Sukces metody tkwi w jak najszybszym podjęciu działań, gdy tylko zauważysz pierwsze osobniki. Przy pojawieniu się mszyc w ogrodzie, wykonaj oprysk silnym strumieniem wody, najlepiej przy użyciu węża ogrodowego. Przy roślinach domowych, zadbaj o gumowe rękawiczki i usuń szkodniki ręcznie.

Problem mszyc w ogrodzie spędza sen z powiek niejednemu ogrodnikowi, ale możesz mu zaradzić, korzystając z przedstawionych w naszym poradniku sposobów na naturalne opryski. Regularne działania prewencyjne pozwolą Ci stworzyć bujny, zielony zakątek i cieszyć oczy pięknym stanem roślin w Twoim domu.