Przejdź do treści

Styl industrialny – co warto o nim wiedzieć?

Ostatnia aktualizacja: 29 września 2021

Styl industrialny szturmem wkradł do aranżacji naszych domów i mieszkań. Z powodzeniem można go nazwać hitem wśród wnętrzarskich trendów, a co za tym idzie – bardzo dużą konkurencją dla popularnego od lat stylu skandynawskiego. Czym się charakteryzuje loftowe podejście do tematu designu we wnętrzach i dlaczego tak mocno osadziło się ono zarówno w świadomości światowej sławy projektantów, jak i miłośników aranżacji wnętrz? Podpowiadamy.

Styl loftowy to przede wszystkim przestrzeń

Lofty kochają przestrzeń. Można śmiało powiedzieć, że jest ona swoistym wyznacznikiem tego stylu. Wnętrza zaaranżowane na styl pofabrycznych pomieszczeń mają więc wysokie sufity w których poszczególne funkcje mieszkaniowe wzajemnie się ze sobą przenikają. Nie zdziwmy się więc jeśli w danym mieszkaniu czy też domu będziemy mieli do czynienia na przykład z połączeniem sypialni, salonu, kuchni i domowego biura. Loft nie lubi ścianek działowych, ani też innych elementów, które skutecznie mogą zaburzyć proporcje przestrzeni dając efekt jej zmniejszenia.

Kolorystyka w stylu industrialnym

Styl industrialny to przede wszystkim wszelkiej maści odcienie bieli, jak również szarości. Loft, to także beże, jak również zamiłowanie do naturalnych materiałów typu beton architektoniczny, cegła oraz drewno. Z powodzeniem możemy więc połączyć te konwencje stawiając np. na pomalowanie ścian na biały kolor i wplecenie w aranżację wspomnianą cegłę czy też nadanie charakteru wnętrzu wprowadzając do niego beton. Spektakularny efekt osiągniemy także wówczas, kiedy do tego dodamy np. drewno na podłodze. Nie dość, że będzie z charakterem, to jeszcze przy okazji przytulnie. Mówiąc o stylu industrialnym nie sposób nie wspomnieć także o czerni, jak również miedzi. Czerń doskonale współgra ze wspomnianymi już materiałami, przełamuje konwencje, tworzy kontrasty i nadaje wnętrzu elegancji. Jeśli chodzi o miedź, to ta doskonale podkreśla wytworność ciemnych tonów, ale jednocześnie bardzo dobrze współgra z jaśniejszą paletą barw. Z powodzeniem może stać się jednym z głównych motywów dekoracyjnych.

Loft uwielbia meble z duszą

W praktyce oznacza to, że mamy naprawdę bardzo dużą swobodę jeśli chodzi o wybór mebli do wnętrz urządzonych w stylu industrialnym. Początki tego stylu, to osadzanie się w pomieszczeniach pofabrycznych i często dość przypadkowe zestawianie mebli. Jeśli więc chcemy, aby nasze wnętrze było autentyczne, można śmiało postawić na ich różne zestawienia – od nowoczesnych komód, po kanapy znalezione na pchlim targu.

Koniec końców pamiętajmy o grze dodatków – te często są taką przysłowiową aranżacyjną wisienką na torcie. Nie bez znaczenia pozostaje także rola oświetlenia. Loft sam w sobie jest surowy, więc ciepła barwa światła, stylowe lampy czy też oświetlenie punktowe doda wnętrzu przytulności. Więcej inspiracji znajdziemy na stronie https://home.morele.net.