Przejdź do treści
surfinia

Surfinia – podpowiadamy jak dbać o petunię zwisającą!

Znana z letnich posiedzeń na tarasach i balkonach, a także swojego długiego okresu kwitnienia – surfinia, czyli najpiękniejsza ozdoba przydomowego ogródka. Petunia zwisająca to roślina, która cieszy oczy bogactwem wielokolorowych kwiatów o kształcie dzwonków i mnogością odmian. Jak pielęgnować roślinę, by przez całe lato prezentowała się zachwycająco? Sprawdź.

Surfinia – co to za roślina?

Surfinia, zwana również petunią kaskadową to roślina należąca do kwiatów z gatunku petunia. Została przywieziona do Europy z Japonii, a obecnie możesz spotkać ją w ogrodach całego świata. Cechuje się oryginalnym wyglądem, a od pozostałych petunii ogrodowych odróżniają ją zwisające łodygi, dzięki czemu świetnie wygląda w podwieszanych doniczkach. Pędy surfinii zwisającej osiągają długość do 110-120 cm, jednak to, czym najbardziej uwodzi roślina znajduje się na nich. Surfinia znana jest z bujnego ukwiecenia bez względu na odmianę. Kwiatostany przybierają postać jedno- lub dwukolorowych kielichów, często z wnętrzem o delikatnie ciemniejszym zabarwieniu. W ogrodach najczęściej dominują surfinie o kolorach: różowym, liliowym, fioletowym i białym.

Surfinie cieszą się niebywałą popularnością wśród domowych ogrodników ze względu na długi okres kwitnienia. Roślina nadaje się do wystawienia na zewnątrz w maju lub na początku czerwca i przyozdabia fasadę budynku przez całe lato – aż do wystąpienia pierwszych przymrozków. Niestety, decydując się na surfinię, musisz pogodzić się z faktem, że jest rośliną jednoroczną. W teorii przezimowanie rośliny do kolejnego sezonu mogłoby się udać, jednak kwitnienie byłoby znacznie mniej urodzajne.

surfinia co to

Petunia a surfinia

Czy surfinia jest petunią, a może odwrotnie? Zastanawiasz się, jak poprawnie nazywać roślinę o wielu kwiatach? Wspominaliśmy na początku, że surfinia należy do gatunku petunii, jednak jej charakterystyczną cechą są długie i zwisające pędy, które przyczyniły się do nadania gatunkowi nowej nazwy. Ciekawostką jest, że powstanie surfinii to efekt pracy inżynierów genetycznych z Japonii, którzy skrzyżowali odmiany petunii, uzyskując kwiaty o dłuższych pędach i większej liczbie kwiatostanów. Różnica między petunią a surfinią dotyczy również sposobu sadzenia. Pierwszy gatunek ze względu na bardziej stojące pędy lepiej prezentuje się w tradycyjnych donicach stawianych na płaskiej powierzchni.

Surfinia odmiany

Rodzaje surfinii możesz rozróżnić po kolorze. W sklepach ogrodniczych znajdziesz:

  • surfinię białą,
  • surfinię różową,
  • surfinię niebieską,
  • surfinię fioletową,
  • surfinię czarną.

Poza kolorami bazowymi surfinie mogą również zakwitać różnymi odcieniami, oferując różne wzory, obwódki i kolorowe wnętrza charakterystycznych dzwonków.

Odmiany surfinii dzielą się również ze względu na rozmiar kwiatostanów. Dostępna jest surfinia pełnokwiatowa oraz surfinia drobnokwiatowa o mniejszych kielichach. Pozostałe rodzaje petunii kaskadowej cechują się różnym okresem kwitnienia, trwałością, obfitością kwiatów czy długością zwisających pędów. Warta uwagi jest surfinia vista odporna na zmieniające się warunki atmosferyczne. Najpiękniejszymi kwiatami wyróżniają się również odmiany Surfinia Deluxe Night Sky, Surfinia Raspberry Blast czy Surfinia Conchita Grande Pink.

Jak pielęgnować surfinie?

Surfinie to rośliny, które ciężko znoszą niekorzystne warunki jak częste opady atmosferyczne, ale przy odpowiedniej pielęgnacji odwdzięczą Ci się bujnym kwieciem. Najbardziej służy im lekko kwaśne podłoże o pH od 5,5 do 6,5. Jednocześnie zadbaj o to, by warstwa gleby była przepuszczalna, stosując drenaż np. w postaci keramzytu. Dla jak najdłuższego kwitnienia warto zadbać o odpowiednie nawożenie roślin. W tym celu doskonale sprawdzają się nawozy wieloskładnikowe na bazie potasu i fosforu. Dodatek żelaza sprawi, że przez cały okres uprawy wciąż będą pojawiać się nowe, gęsto osadzone kwiaty.

Stanowisko dla surfinii powinno być dobrze nasłonecznione lub półcieniste. Ekspozycja od południa i wschodu zagwarantuje odpowiednią liczbę promieni słonecznych, które są odpowiedzialne za prawidłowy rozwój rośliny. Warto również wybrać dla surfinii miejsce osłonięte od wiatru, ponieważ cechują się delikatnymi łodygami. Nie możesz również zapomnieć o regularnym podlewaniu – pod tym względem roślina jest bardzo wymagająca i powinna mieć stale wilgotne podłoże. Przy wysokich temperaturach na zewnątrz, czynność tę należy powtarzać rano i wieczorem. Podczas podlewania warto być ostrożnym i nie dopuścić do zalegania wody w podstawkach, która może wywołać gnicie korzeni. Proces bujnego wzrostu nowych pąków przyspieszy usuwanie przekwitniętych i uschniętych kwiatów.

pielegnacja surfini

Surfinia, kiedy sadzić?

Surfinie najlepiej sadzić z gotowych sadzonek. Przy zwisających pędach rośliny najodpowiedniejsze dla okazałej prezentacji są doniczki podwieszane oraz skrzynie – idealne do przymocowania na balustradzie balkonu. Przesadzanie możesz rozpocząć już w połowie maja, zachowując odstępy rzędu 20-30 cm. Taki rozstaw sadzonek umożliwi surfiniom bujny wzrost. Przypadkowy nie powinien być również wybór donicy. Decydując się na doniczkę podwieszaną, wybierz modele z otworami w dnie, a jeśli ich nie ma, wykonaj je samodzielnie. W pozostałych przypadkach dobrze sprawdzą się również donice o podwójnym dnie, które umożliwia regulację wody pobieranej przez korzenie rośliny.

Surfinia, z czym łączyć roślinę?

Surfinie prezentują się przepięknie w kompozycjach składających się z kwiatów tej samej odmiany oraz roślin o różnej kolorystyce zasadzonych naprzemiennie. Możesz również spróbować stworzyć własny układ kwiatów, bazując na innych gatunkach balkonowych sadzonek. W donicach z surfiniami mogą znaleźć się lobelie, aksamitki, pelargonie, scewole, a także zielone akcenty w postaci dichondry lub plektrantusu nazywanego potocznie komarzycą. Kwiaty dobierane do donicy razem z surfinią powinny cechować się podobnymi wymaganiami glebowymi, warunkami nasłonecznienia czy częstotliwością podlewania. Zadbaj również o to, by poszczególne gatunki miały podobny okres kwitnienia, najlepiej od czerwca do października, aby uniknąć nieestetycznych ubytków w całym kwietniku.

Surfinia na balkonie

Surfinia nie bez powodu jest jedną z chętniej wybieranych roślin na balkon oraz taras. Decydując się na zakup i zapewniając jej odpowiednią pielęgnację, możesz mieć pewność pięknych, urodzajnych kwiatostanów przez cały letni sezon. Duży wybór odmian pozwoli Ci dopasować kolory kwiatów według gustu lub potrzeb do stworzenia zachwycających kompozycji, które umilą Ci spędzanie czasu na dworze w ciepłe dni.

Surfinia to wdzięczna roślina, która nie wymaga dużego nakładu w pracy. Jeśli zapewnisz jej odpowiednie warunki do wzrostu i zadbasz o regularne podlewanie, szybko stanie się Twoją ulubioną ozdobą ogródka.