Przejdź do treści
szambo ekologiczne

Co to jest szambo ekologiczne? Odpowiadamy i wyjaśniamy!

Szambo ekologiczne w ostatnich latach coraz bardziej zyskuje na popularności. Dzięki swojemu łatwemu montażowi, bezpiecznemu użytkowaniu oraz niskiej cenie, bardzo chętnie wybierane jest w wielu gospodarstwach domowych. Dowiedz się, czym jest szambo ekologiczne, gdzie sprawdzi się jego montaż oraz jaki jest jego koszt.

Szambo ekologiczne – co to jest?

Szambo ekologiczne jest oczyszczalnią, która ma wbudowany drenaż rozsączający. Złożone jest między innymi ze zbiornika przeznaczonego do wstępnego oczyszczania ścieków, nazywanego również osadnikiem wstępnym oraz z układu drenów, będących przewodami służącymi do rozprowadzenia ścieków w gruncie na terenie działki. Ekologiczność szamba polega na tym, że jest ono szczelne, tak więc nie przedostaje się w żaden sposób do gruntu i nie doprowadza do zanieczyszenia go. Z racji tego, że szambo ekologiczne jest zbiornikiem bezodpływowym, konieczne jest opróżnianie go i wywożenie nieczystości pojazdem asenizacyjnym. Szambo ekologiczne jest świetnym sposobem na odprowadzanie odpadów z gospodarstwa domowego, jednak nie wszędzie możliwe jest do zamontowania. Doskonale sprawdzi się w miejscach, gdzie doprowadzenie kanalizacji jest niemożliwe lub gdzie trzeba czekać na to bardzo długo.

Czy warto się zdecydować na szambo ekologiczne?

Jedną z większych zalet szamba ekologicznego jest jego szczelność oraz odporność na czynniki zewnętrzne, takie jak korozje lub nacisk na zbiornik. Dzięki temu, montując szambo ekologiczne, możesz być pewien, że nie zanieczyści ono gleby. Szambo ekologiczne sprawdzi się idealnie w gospodarstwach, w których zanieczyszczenia są produkowane w małych ilościach, na przykład w domkach letniskowych lub na ogródkach działkowych. Jest to również świetne rozwiązanie tymczasowe, dla gospodarstw, które oczekują na podłączenie do sieci kanalizacyjnej. Kolejną z zalet szamba ekologicznego jest to, że nie zajmuje ono dużo miejsca, w przeciwieństwie do chociażby oczyszczalni przydomowej, a jego montaż jest znacznie tańszy.

Warto również zwrócić uwagę na wady instalacji szamba ekologicznego. Pomimo że cena eko-szamba jest znacznie niższa od instalacji oczyszczalni przydomowej, jest to mniej opłacalna inwestycja niż w przypadku tradycyjnej kanalizacji. Wyższy koszt związany jest głównie z lepszą jakością materiałów użytych do wykonania zbiornika oraz ceną eksploatacji. Kolejną wadą szamba ekologicznego jest gromadzenie, a nie oczyszczanie nieczystości, co wiąże się z koniecznością regularnego czyszczenia. W przypadku wykonani eko-szamba niezgodnie z normami istnieje ryzyko wycieku zanieczyszczeń lub wydobywania się nieprzyjemnego zapachu. Na instalację ekologicznego szamba o pojemności większej niż 10 m³ konieczne jest również uzyskanie pozwolenia. We wniosku należy umieścić informację dotyczącą sposobu zagospodarowania ścieków, projekt domu oraz rysunek przedstawiający potencjalną lokalizację na działce, w której zajdzie się zbiornik oraz jej opis techniczny.

Szambo ekologiczne cena z montażem?

Najmniejsza pojemność szamba ekologicznego wynosi 5 m³ i świetnie sprawdzi się ona w domkach letniskowych oraz gospodarstwach używanych okresowo. Cena zbiornika z tworzywa sztucznego wynosić będzie od około 2200 złotych. Zbiornik o pojemności 10 m³ to koszt powyżej 3000 złotych i będzie to dobre rozwiązanie w przypadku budynków zamieszkiwanych przez 1 do 2 osób. Szambo ekologiczne o pojemności 12 m³ przeznaczone jest do domów jednorodzinnych dla kilkuosobowej rodziny. Koszt takiego zbiornika wynosi około 5000 złotych. Nieco tańsze są szamba ekologiczne ze zbiornikiem wykonanym z betonu. Cena szamba o pojemności 5 m³ wynosi około 1000 złotych. Pojemność do 10 m³ to koszt na poziomie 2000 złotych, a zbiornik wielkości 12 m³ wyniesie Cię od około 2500 złotych. Do ceny szamba bardzo często doliczony jest już montaż, jednak warto zorientować się w ofertach lokalnych firm.

Przydomowa oczyszczalnia ścieków a szambo ekologiczne?

Szambo ekologiczne będzie dobrym rozwiązaniem w gospodarstwach, w których planowane są długie przerwy w dopływie ścieków, na przykład w domkach letniskowych. Będzie to również świetny wybór, jeśli nie jesteś w stanie zagospodarować na swojej działce przestrzeni na osadnik gnilny oraz pole infiltracyjne. W osadniku gnilnym ścieki są oczyszczane beztlenowo, a następnie przechodzą przez specjalny filtr. Z filtra trafiają do drenażu, gdzie dochodzi do oczyszczania tlenowego. Dzięki oczyszczaniu beztlenowym i tlenowym ścieki przerabiane są na wodę, która trafia do wód gruntowych. Jest ona całkowicie bezpieczna dla środowiska i nie doprowadza do zanieczyszczenia go. Przydomowa oczyszczalnia ścieków nie generuje dodatkowych kosztów eksploatacji, jednak jej montaż jest znacznie droższy.

Szambo ekologiczne nie jest skomplikowane w obsłudze, jednak wymaga poniesienia dodatkowych kosztów związanych z użytkowaniem go. Co dwa tygodnie konieczne jest wrzucenie do muszli klozetowej tabletki z bakteriami, a co około rok należy opóźnić osadnik oraz wyczyścić filtr, który chroni przed wydobywaniem się przykrych zapachów z szamba. Eko-szambo będzie dobrym wyborem również, jeśli nie ma możliwości odprowadzenia przefiltrowanych odpadów do cieku wodnego lub, gdy gleba w okolicy działki jest nieprzepuszczalna. Pomimo że jest ono tańsze w montażu, przefiltrowaną wodę z przydomowej oczyszczalni można również zachować, a następnie wykorzystać ponownie.

Małe szambo ekologiczne na działkę

Do większości działek nie dociera niestety sieć kanalizacyjna, dlatego świetnym rozwiązaniem będzie kupno szamba ekologicznego. Jeśli zdecydujesz się na montaż, pamiętaj, że jego lokalizacja jest regulowana przez rozporządzenie ministra infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku. 

Wybierając pojemność szamba ekologicznego, należy wziąć pod uwagę, że im większe ono będzie, tym rzadziej konieczny będzie wywóz nieczystości. Pamiętaj jednak, żeby sprawdzić maksymalną pojemność wozów asenizacyjnych obsługujących okolice Twojej działki. Szamba do 10 m³ nie wymagają również wystąpienia o specjalne pozwolenie, a jedynie zgłoszenia ich budowy.

Szambo ekologiczne pozwolenie na budowę?

Jeśli lokalizacja szamba została uwzględniona w planie zagospodarowania działki, nie jest wymagane wystąpienie o pozwolenie na jej budowle. Według zapisu art. 30 ust. 1 pkt w związku z art. 29 ust. 1 pkt 3a z Prawa budowlanego, zbiorniki o pojemności do 10 m³ nie wymagają również złożenia dodatkowych dokumentów oraz otrzymania pozwolenia. Montaż małego szamba wystarczy zgłosić do starostwa lub innego organu administracji architektoniczno-budowlanej.

Szambo ekologiczne jak często opróżniać?

Zaleca się opróżnianie szamba ekologicznego raz na 12 miesięcy do 1,5 roku. Producent podaje zawsze zalecany termin opróżniania zbiorniku. Informacja ta powinna zostać podana w instrukcji dołączonej do zakupu. Trzymanie się terminu opróżniania szamba zapewni Ci jego prawidłowe działanie przez wiele lat.

Jeśli posiadasz ogródek działkowy lub domek letniskowy, szambo ekologiczne będzie świetnym zamiennikiem dla tradycyjnej kanalizacji. Tani montaż oraz niski koszt materiałów sprawiają, że eko-szambo coraz bardziej zyskuje na popularności.