Przejdź do treści
trawy ozdobne

Trawy ozdobne: najpopularniejsze odmiany. Wszystko, co musisz o nich wiedzieć!

Kiedy chcesz nieco upiększyć swój ogród lub dodać oryginalne akcenty roślinne w domu, warto zainteresować się trawą ozdobną. Coraz popularniejsze ostatnio rośliny podbijają ogrody ze względu na dużą odporność na czynniki atmosferyczne. Trawa pampasowa czy bambus to tylko dwa z wielu gatunków traw, które możesz wykorzystać w swojej przestrzeni. Sprawdzą się zarówno na ogrodowym skalniaku, jak też podkreślą piękno Twoich ulubionych kwiatów. Zobacz, które trawy ozdobne warto wykorzystać!

Trawy ozdobne

Trawy ozdobne stosuje się w celach dekoracyjnych. Świetnie sprawdzają się w ogrodach różnej wielkości. Rosną pojedynczo lub w towarzystwie innych roślin, gdzie w postaci mniejszych kępek rozdzielają np. grządki. Trawy ozdobne pochodzą z różnych stron świata. Z cieplejszych miejsc globu wzięła się trawa pampasowa oraz papirus, które w swoim naturalnym środowisku mogą wyrastać do kilku metrów w górę.

Na terenach górzystych spotyka się zaś trawy niskie niewyrastające powyżej metra, odporne na zmiany temperatur i chłód. Takim gatunkiem jest np. mozga trzcinowata. Niezależnie jednak od tego, który gatunek traw Cię interesuje, warto przyjrzeć się miejscu, w którym zechcesz je posadzić. W zależności od gatunku jedne trawy wolą tereny bardziej nasłonecznione (np. nasadzenia na skalniaku wystawionym na promienie słoneczne), a inne gatunki, bardziej cieniolubne, świetnie sprawdzą się w towarzystwie większych roślin – w tym także drzew.

Trawy ozdobne niskie

Trawy ozdobne niskie, to rozwiązanie idealne do rozdzielania grządek. Gatunki traw niskich nie osiągają imponujących wielkości i zazwyczaj ograniczają swoją wysokość do 60-80 centymetrów. Dzięki temu mogą „współpracować” z innymi roślinami, takimi jak np. byliny. Byliny to gatunek roślin wieloletnich – krzaków i kwiatów. Do bylin należą takie gatunki kwiatów jak m.in. liliowiec, irys oraz piwonia. Z nimi trawy ozdobne wieloletnie stworzą piękne zestawienia i upiększą Twój ogród.

Przy kupnie niskich traw ozdobnych należy jednak pamiętać, że istnieją gatunki, które nie rosną wysoko, ale są bardzo ekspansywne. Oznacza to, że rozrastają się bardzo szeroko, co może zagrozić towarzyszącym im roślinom i ostatecznie zdominować ogród. Unikniesz tego, hodując swoją trawę ozdobną w folii lub donicy – ograniczy to znacznie rozrost korzeni rośliny. Ozdobne trawy tego rodzaju to np. kosmatka, kostrzewa czy turzyca.

Trawy ozdobne wysokie

Wysokie trawy ozdobne sadzone czy zasiewane są jako tzw. solitery: rośliny, które rosną pojedynczo na otwartym terenie. Wynika to z osiągania przez nie imponujących wysokości – nawet do 4 metrów! Silna ekspansywność, gęste kwitnienie oraz szybki rozrost to czynniki, z powodu których należy wysokie trawy ozdobne sadzić pojedynczo. Najefektowniej będą cieszyć swoim pięknem już w pierwszym sezonie od posadzenia. Najbardziej popularnymi gatunkami traw wysokich są trzcinnik pospolity, rozplenica japońska występująca w wersji olbrzymiej oraz trawa bambusowa wysoka. Jeśli szukasz czegoś oryginalnego, świetnie sprawdzi się miskant chiński. Podobnie jak inne nietypowe trawy ozdobne kwitnie na różowo. Intensywna fuksja w Twoim ogrodzie będzie skutecznie przyciągać wzrok i skutecznie ożywi krajobraz.

Trawy ozdobne wieloletnie

Poza podziałem traw ozdobnych ze względu na ich wysokość, dzieli się je na rośliny wieloletnie, jedno- lub dwusezonowe. Określenie „wieloletnie” dotyczy gatunków traw, które żyją więcej niż dwa lata i w czasie swojego życia wielokrotnie wytwarzają nasiona. Do gatunków roślin wieloletnich należą zatem drzewa, krzewy i wiele gatunków kwiatów. Wieloletnie trawy ozdobne będą szczególnie polecane osobom ceniącym sobie estetyczny wygląd swojego ogrodu przez długie lata. Przed wyborem tego rodzaju trawy ozdobnej należy mieć na uwadze teren, w jakim zostanie posadzona.

W miejscach mocno nasłonecznionych należy umieścić gatunek, który szczególnie lubi światło. Trawy ozdobne niskie wieloletnie to zaś m.in. kostrzewa miotlasta, strzęplica nadobna czy turzyca pospolita. Gatunkami popularnych traw ozdobnych wieloletnich wysokich są natomiast miskant chiński, złotobródek oraz śmiałek darniowy.

Trawy ozdobne do ogrodu

Większość gatunków traw ozdobnych to trawy ogrodowe. Ze względu na swoją wielkość i ekspansywność nie sprawdzą się w formie doniczkowej lub na taras. Jaką trawę ozdobną wybrać do ogrodu? Wszystko uzależnione jest od Twoich potrzeb. Jeśli potrzebujesz upiększyć swój ogrodowy skalniak, wtedy warto pomyśleć o gatunkach traw niskich, które lubią słońce. Należy do nich między innymi kostrzewa sina, która nazwę zawdzięcza niebieskiej barwie na swoich łodygach. Rosnąca na wysokość do 30-40 centymetrów przyciąga wzrok i świetnie sprawdzi się w otoczeniu kamieni. Dla szukających bardziej imponujących odmian traw, które będą rosnąć pojedynczo, świetnie sprawdzi się trawa pampasowa. Duża, szeroko rosnąca roślina o pięknej barwie kwiatów odświeży każdy ogród! Podobnie jak miskant chiński dostępna jest w wielu wariantach kolorystycznych.

Trawy ozdobne w donicach

Jeśli potrzebujesz odświeżenia swojego balkonu lub tarasu, świetnie sprawdzą się trawy ozdobne hodowane w donicach. Przed kupnem warto sprawdzić, jakiego rodzaju donicy potrzebuje roślina. Głęboka i wysoka donica pozwoli na bezproblemowy rozrost korzeni, a w konsekwencji umożliwi piękny rozwój na Twoim balkonie. Drugim aspektem jest nasłonecznienie. Zwróć uwagę, jak długo twój balkon czy taras jest wystawiony na słońce. Pomoże Ci to dobrać odpowiedni gatunek, lubiący światło. Idealne trawy ozdobne na balkon to zjawiskowa ostnica mocna, turzyca oraz kostrzewa. Przy wyborze odpowiedniego gatunku zwróć też uwagę na temperaturę, w jakiej roślina będzie przebywać. Tyczy się to szczególnie odmian wysokich. Zimnolubne gatunki traw wysokich to proso rózgowate, kosmatka olbrzymia i zjawiskowa przyostnia rubinowa.

Kiedy sadzić trawy ozdobne?

W zależności od tego, jakie gatunki Cię interesują, należy pamiętać, że czas na sadzenie trawy ozdobnej to wczesna jesień i środek lub końcówka wiosny. Trawy dzielą się na gatunki ciepło- i zimnolubne – to czynniki determinujące porę ich najlepszego rozwoju, a co za tym idzie i sadzenia. Rodzaje ciepłolubne należy sadzić od połowy wiosny, żeby miały czas rozwinąć swój system korzeniowy. Jeśli interesują cię trawy pochodzące z gorących stron świata, przeanalizuj dokładnie, kiedy nie będą występowały już przymrozki wiosenne.

Odmiany szczególnie ceniące sobie ciepło nie wytrzymają nawet delikatnego spadku temperatury. Gatunki takie jak kosmatka czy proso bez problemu możesz sadzić od końca sierpnia do końca września. Są to rodzaje traw świetnie radzące sobie z niską temperaturą. W razie obaw co do sadzenia, polecane jest ściółkowanie świeżo zasadzonych roślin. Przykrycie ich jesiennymi liśćmi może ochronić je przed pierwszymi przymrozkami. Dodatkową ochroną dla roślin sadzonych wczesną wiosną lub późną jesienią jest sadzenie ich w szklarni, lub tunelu foliowym.

Trawy ozdobne: aranżacje

Trawy ozdobne zależnie od ich rodzaju, gatunku i pory sadzenia aranżuje się w wielu wariantach. Niskie trawy ozdobne świetnie sprawdzą się jako „miedza” ograniczająca grządki z innymi roślinami lub dopełniająca kompozycję. Mieszanie traw z kwiatami pomoże urozmaicić Twój ogród. Zasadzenie ich będzie też dobrym pomysłem przy dekoracji kamiennych kompozycji. Małe rozmiary tych traw nie zaburzają skalniaka, lecz stają się akcentem przyciągającym uwagę. Jeśli decydujesz się na większe odmiany trawy ozdobnej, warto ją umieścić za mniejszymi kompozycjami, aby uzyskać wrażenie efektownego piętrowego ułożenia roślin. Gatunki dużych traw ozdobnych świetnie sprawdzą się samodzielnie nad oczkiem wodnym lub w towarzystwie mebli ogrodowych, tworząc przytulny azyl w cichym zakątku ogrodu.

Sztuczne trawy ozdobne

Dla osób potrzebujących szybkiego odświeżenia najmniejszych terenów zielonych dostępne są sztuczne trawy ozdobne. Stosuje się je nie na zewnątrz, ale pod dachem – często w samym sercu mieszkania. W wybranych sklepach można znaleźć zarówno małe produkty (jak mini trawy przeznaczone do wykorzystania punktowego), jak i całe kompozycje kwiatowe – często zmieszczone w doniczce. Dla wielbicieli domowej zieleni większych rozmiarów świetnie sprawdzi się łatwo dostępna i zarazem niezwykle popularna trawa pampasowa, która upiększy nie tylko taras i balkon, ale także salon czy sypialnię. Plusem sztucznych traw ozdobnych jest to, że mogą zachwycać swoim pięknem, nie wymagając żadnej opieki. Są trwałe, a dzięki wykonaniu ze specjalnych tworzyw nie tracą na estetyce. Opadające łodygi czy podlewanie nie będzie w ich przypadku żadnym problemem!