Przejdź do treści
Turkuć podjadek

Turkuć podjadek – jak pozbyć się szkodnika? Radzimy!

Turkuć podjadek – korytarze pod ziemią, zniszczone plony i dziury w ogrodzie. To pierwsze, co kojarzy się z tym ogromnym owadem. Z naszego artykułu dowiesz się, jak wygląda turkuć podjadek, czy jego obecność zawsze musi oznaczać szkodę oraz co zrobić, gdy dojdzie do jego ukąszenia. Poznaj ciekawostki na temat turkucia podjadka, a także różne sposoby na zwalczanie tego podziemnego szkodnika!

Turkuć podjadek – co to za szkodnik?

Turkuć podjadek, czyli Gryllotalpa gryllotalpa, to sporych rozmiarów owad, który najchętniej przebywa w ziemi. Pochodzi z rodziny turkuciowatych i dość powszechnie uznaje się go za szkodnika. Ma podłużną budowę ciała i ciemnobrązowy kolor. Na plecach te owady noszą zaś długie skrzydła. Cały turkuć może mierzyć nawet ponad 6 cm długości. Jest wszystkożerny, dlatego pozostaje zdecydowanie niepożądanym gościem na polach czy w ogrodach. Często zajada się korzeniami roślin, co nieuchronnie prowadzi do ich obumierania.

Pędraki: turkuć podjadek larwa

Wczesnym latem samice turkucia podjadka składają pod ziemią nawet po kilkaset jaj. Matka cały czas się nimi opiekuje. Larwy turkucia podjadka rozwijają się przez trzy tygodnie. Wyglądają one podobnie do dojrzałych owadów, jednak nie mają jeszcze skrzydeł. Te bowiem rosną im dopiero z czasem. Gdy przez pierwsze miesiące samica czuwa przy młodych turkuciach, uczą się one podziemnego życia. W czasie zbliżającej się zimy będą już w stanie samodzielnie zorganizować sobie miejsce do zimowania pod powierzchnią ziemi.

turkuć podjadek larwa

Turkuć podjadek – jakie szkody?

Turkuć podjadek potrafi doszczętnie zniszczyć trawnik czy ogródek, a także mocno naruszyć pola uprawne. Im więcej turkuci żyje pod powierzchnią Twojej posesji, tym większe szanse na zniszczenia. Ze względu na to, że owady te bytują głównie pod ziemią, w celu przemieszczania się nieustannie drążą tunele. Zazwyczaj właśnie wtedy niszczą znajdujące się tam korzenie roślin. Niekiedy naruszają je jedynie przemieszczaniem się, a niekiedy zjadają lub podgryzają korzonki. Wskutek tego rośliny są znacznie słabsze, a często nawet obumierają. Jeden owad nie jest w stanie wyrządzić ogromnych szkód, jednak gdy jest ich więcej, mogą uśmiercić nawet mniejsze drzewka.

Czy turkuć podjadek to same szkody? Okazuje się, że mimo wszystko nie. Ze względu na to, że jest on wszystkożerny, zjada też inne żyjące w jego otoczeniu osobniki wybranych gatunków. Często należą do nich ślimaki i drutowce. Są to szkodniki, których bytowanie ma znacznie bardziej negatywny wpływ na rośliny w ogrodach. Turkuć poza uszkodzeniem roślin może więc również przyczynić się do ich ochrony. Dzięki szerokiej, dość niewybrednej diecie tego owada z ogrodu mogą zniknąć niebezpieczne szkodniki.

 Turkuć podjadek szkody

Turkuć podjadek – ugryzienie

Szanse na bezpośrednie spotkanie z turkuciem podjadkiem są niewielkie, ponieważ rzadko można go zobaczyć na powierzchni ziemi. Najczęściej do takich sytuacji dochodzi np. podczas prac w ogrodzie. Owad, mimo że nie jest jadowity, może jednak wyrządzić nam niemałe szkody. Po pierwsze, ugryzienie turkucia jest bardzo bolesne. Po drugie, bardzo prawdopodobne, że podczas ugryzienia u człowieka dojdzie do zakażenia tężcem. Co należy zrobić po ugryzieniu turkucia podjadka? Nieleczony tężec może okazać się śmiertelny, dlatego jak najszybciej trzeba skontaktować się z lekarzem w celu przyjęcia zastrzyku przeciwtężcowego.

Turkuć podjadek – zwalczanie

Turkuć podjadek – gniazdo tego osobnika często widać gołym okiem, ponieważ na ziemi w tych miejscach mogą pojawić się wybrzuszenia. Oznaką bytowania owadów może być także osłabiona lub umierająca roślinność. Jak pozbyć się szkodnika z ogrodu? Pierwszym sposobem jest zakup w sklepie ogrodniczym specjalnych nawozów lub granulatów przeznaczonych do unieszkodliwiania turkuci. Można też sięgnąć do bardziej naturalnych sposobów. Oto kilka propozycji:

  • olsza czarna – turkuć nie znosi tej rośliny, dlatego można obłożyć ogródek jej gałęziami lub korą;
  • olej – zalanie olejem kuchennym (rzepakowym, słonecznikowym – do wyboru) korytarzy turkucia sprawi, że wydostanie się on na powierzchnię gleby i będzie można go złapać;
  • pułapki – pomiędzy korytarzami turkucia można umieścić plastikowe lub szklane pojemniki z wodą, do których owady wpadną, gdy będą „spacerować” pod ziemią. Słoiki czy inne pojemniki trzeba nieco wkopać w podłoże. Złapane szkodniki nie będą w stanie z nich wyjść;
  • koński nawóz – by zwabić turkucie do jednego miejsca, można wyłożyć w ogrodzie nieco świeżych końskich odchodów, których zapach zachęci owady do przybycia.

Czego nie lubi turkuć podjadek?

Turkuć podjadek to owad wrażliwy na niektóre zapachy, a wiedza o tym, czego nie lubi, może okazać się przydatna w jego zwalczaniu. Jak już wspomnieliśmy, drażni go zapach olszy czarnej, ale nie tylko. Odstraszy go także obecność szachownicy cesarskiej i kostkowatej. Rośliny te ładnie prezentują się w ogrodach, więc bez wątpienia warto je posadzić. Poza tym turkucie nie lubią kopać tuneli w żwirze. Dobrym pomysłem będzie zatem ozdobienie nim roślin w swoim ogródku, by zapobiegać bytowaniu szkodnika. Owady te są zagrożone także atakiem innych, większych od siebie zwierząt. Mogą stać się pożywieniem ptaków, kretów czy jeży.

Czego nie lubi turkuć

Turkuć podjadek – ciekawostki

Na koniec przygotowaliśmy jeszcze kilka ciekawostek o turkuciu podjadku, dzięki którym dowiesz się więcej na temat jednego z najokazalszych owadów występujących w Polsce.

  • Turkuć podjadek uwielbia tereny wilgotne i to właśnie w takich rejonach najczęściej można go spotkać;
  • Mimo obecności skrzydeł turkuć nie potrafi latać;
  • Owad żyje około 4 lat;
  • Samica może za jednym razem złożyć nawet ponad 300 jaj;
  • Niekiedy turkucie podjadki są wykorzystywane jako przynęta na ryby.

Turkuć podjadek – dziury w ogrodach i osłabienie roślin potrafi uprzykrzyć życie niejednemu ogrodnikowi. Teraz jednak wiesz już, jak radzić sobie z tym szkodliwym owadem i co robić w razie jego ataku. Pamiętaj przy tym, że turkuć to nie tylko zniszczenia. Może ten duży pomoże Ci w pozbyciu się ślimaków i innych szkodników z ogródka?