Towarzystwa ubezpieczeniowe przygotowują wielorakie polisy dla posiadaczy nieruchomości, jednak zróżnicowanie nie dotyczy wyłączenie kwoty, którą trzeba zapłacić za ochronę. Aby uzyskać satysfakcjonującą cenę ubezpieczenia, należy najpierw dowiedzieć się więcej o samej umowie. Każda z nich wyróżnia się czymś innym i to od tego zależy, czy nie będziemy przepłacać. Co warto o tym wiedzieć?
Porównaj oferty od różnych towarzystw ubezpieczeniowych
Spis treści
Wszystkie towarzystwa opracowują umowy polis według własnych kryteriów i przeprowadzonych analiz dotyczących wystąpienia poszczególnego ryzyka. Z tego powodu za ten sam zakres ochrony zapłacimy u firm inne stawki. Należy być tego świadomym podczas poszukiwania odpowiedniego ubezpieczenia dla naszego domu. Natomiast najczęściej brane pod uwagę są:
- informacje dotyczące przedmiotu ubezpieczenia, czyli lokalizacja, rodzaj nieruchomości, metraż,
- wartość domu i mienia ruchomego,
- długość trwania polisy,
- liczba lokatorów oraz ich wiek,
- rodzaj i liczba szkód, które miały miejsce w ostatnich latach,
- zakres ochrony, czyli pakiet podstawowy lub rozszerzony o dodatki.
Kluczem do zadowolenia będzie porównanie różnych ofert, dzięki czemu wybierzemy tę najkorzystniejszą dla nas. Co ważne, nie musimy samodzielnie wyszukiwać takich informacji, wystarczy zapoznać się z przygotowanymi rankingami. Warto dowiedzieć się więcej, gdzie ubezpieczyć dom – czytaj na www.ubezpieczeniaonline.pl/. Takie porównanie ofert uwzględnia wszystkie najważniejsze czynniki wpływające na cenę.
Dopasuj ubezpieczenie majątkowe do własnych potrzeb
Praktycznie w każdym przypadku podstawowy zakres ubezpieczenia obejmuje stałe elementy i mury domu. Pod ochroną znajdują się więc ściany nośne i działowe, okna, drzwi, meble w zabudowie i wszystko inne, co przytwierdzone – to właśnie im niestraszne są zdarzenia losowe, np. zalanie, wybuch, pożar itp. Gdy zależy nam na ubezpieczeniu nieruchomości od większej ilości ryzyk, musimy zastanowić się nad wykupieniem konkretnych rozszerzeń. W końcu niektóre rejony i konkretne tereny w Polsce są bardziej narażone np. na wystąpienie powodzi, dlatego, jeśli nasz dom znajduje się w takim miejscu, warto zdecydować się na dodatek do podstawowego pakietu, dzięki któremu polisa pokryje koszty zniszczeń. Jednak nie jest to konieczne dla każdego właściciela nieruchomości, na czym można zaoszczędzić.
Dzięki odpowiednio dopasowanemu ubezpieczeniu domu nie przepłacimy na ochronie, która nas nie dotyczy. Szczegółowe informacje na temat ubezpieczeń majątkowych znajdziesz na stronie https://www.ubezpieczeniaonline.pl/mieszkania-domu/a/ubezpieczenie-majatkowe/562.html.
Jeśli chcemy zdecydować się na dobrą polisę i jej rozszerzenia, zastanówmy się nad sensem wykupienia niektórych dodatków. Ubezpieczając ruchomości domowe, zdecydujmy się na ochronę dla tych najcenniejszych. W przypadku włamania to właśnie one są najbardziej podatne na kradzież. Warto więc ubezpieczyć m.in. sprzęt elektroniczny, drogą biżuterię czy gotówkę przechowywaną w domu. Co więcej, u niektórych towarzystw możemy spodziewać się zniżek, jeśli posiadamy własne zabezpieczenie przeciw włamaniom, np. system alarmowy czy monitoring.
Dowiedz się o wyłączeniach w umowie
Nie będziemy przepłacać, jeśli będziemy pewni, co dokładnie składka obejmuje ochroną. Może się nam tylko wydawać, że świetnie wiemy, na jakich zasadach działa ubezpieczenie domu. Jednak zdarzają się sytuacje, gdy po wystąpieniu danego ryzyka i związanych z nim szkód, a następnie chęci otrzymania odszkodowania okazuje się, że nie otrzymamy pokrycia kosztów, ponieważ wybrane zdarzenie należało do listy wykluczeń. Aby uniknąć takich sytuacji, należy zapoznać się ze szczegółami zawartymi w OWU, czyli Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia. W ten sposób poznamy wykluczenia wybranej oferty. Warto wiedzieć, że poszczególne firmy ustają własne „wyłączenia odpowiedzialności”, dlatego najczęściej będą się one różnić w zależności od umowy. Należy pamiętać, że w większości przypadków nie otrzymamy pomocy od ubezpieczyciela, jeśli ryzyko powstało z naszego niedopatrzenia.