Przejdź do treści

Uprawa roślin w domu – co warto wiedzieć chcąc zająć się roślinami w domu?

Coraz większą popularnością cieszy się uprawa najróżniejszych roślin doniczkowych w domu. Jedni, chcą mieć po prostu nieco zieleni w pomieszczeniach mieszkalnych, inni stawiają na domową dżunglę i otoczenie się taką ilością roślin, jaka jest możliwa. Jak jednak dbać o starsze i młodsze rośliny? Co warto uprawiać w swoim domu i w jaki sposób zajmować się domową uprawą roślin? I przede wszystkim; jakich błędów unikać, aby nie zniszczyć ukochanych roślin doniczkowych?

  1. Jak uprawiać rośliny doniczkowe w domu?
  2. Zamiokulkas zamiolistny i inne rośliny – co można uprawiać w domu?
  3. Sadzonki liściowe czy pełne rośliny – co warto wybrać?
  4. Zasady uprawy roślin – podlewanie, pielęgnacja, nawożenie i przesadzanie
  5. Jakie błędy mogą występować w trakcie uprawy zamiokulkasa i innych roślin?

Jak uprawiać rośliny doniczkowe w domu?

Jeżeli chcemy uprawiać rośliny w temperaturze pokojowej to zdecydowanie powinniśmy wpierw zorientować się, jakie warunki panują w danym pomieszczeniu, w którym chcemy trzymać doniczkę. Czy roślina dostanie wszystkie składniki odżywcze? Czy dolecą do niej promienie słońca? A może w pokoju cały dzień panuje półmrok? Bardzo ważne jest więc to aby dopasować rośliny do ilości światła, ponieważ jest to jedna z tych rzeczy, którą ciężko suplementować w inny sposób niż przez słońce.

Zamiokulkas zamiolistny i inne rośliny – co można uprawiać w domu?

Jest wiele roślin, które można uprawiać – zamiokulkas, bluszcz, orchidea, paproć czy skrzydłokwiat to zaledwie wierzchołek góry lodowej. Jeżeli jesteś początkującym miłośnikiem roślin, warto wybrać przede wszystkim te rośliny o niewielkich wymaganiach, wtedy będziesz mieć pewność, że sobie z nimi poradzisz a one będą cieszyć twoje oko i filtrować powietrze w twoim pokoju bądź domu. A później świat roślin stanie przed tobą otworem: monstery, filodendrony, kalatee, syngonie i wiele, wiele innych.

Zobacz także:  Drewniana deska tarasowa – sosna, modrzew, a może bangkirai? Sprawdź, co wybrać!

Sadzonki liściowe czy pełne rośliny – co warto wybrać?

Każdy miłośnik roślin ma możliwość wybrania okazu, który chce hodować – można zarówno zdecydować się na pojedyncze listki i doprowadzić do ich ukorzenienia się, jak też i można kupić pełną roślinę, która już cieszy oko. Zastanów się więc ile pracy chcesz włożyć w pielęgnację i uprawę roślin domowych. Czy chcesz aby było to proste hobby, które będziesz mógł wykonywać po pracy a może jest to już dla ciebie prawdziwa pasja i obsesja, którą po prostu wprowadzasz w życie zawsze gdy masz czas wolny.

Zasady uprawy roślin – podlewanie, pielęgnacja, nawożenie i przesadzanie

Zbyt małe i zbyt obfite podlewanie roślin jest złe. Zarówno w niedostatku jak i w nadmiarze wody rośliny źle się czują. Pamiętaj o tym, aby nawozić rośliny w doniczkach, ponieważ rośliny wszelkiego rodzaju substancje odżywcze biorą z ziemi, a tej w doniczkach przecież nie ma zbyt wiele. Na rynku jest mnóstwo różnych preparatów, czy to w formie wodnej, czy też w postaci granulatu. Nie zapominaj jednak również o przesadzaniu. W miarę gdy roślina będzie rosnąć, będzie potrzebowała również więcej miejsca na korzenie, a więc będzie musiała znaleźć się w większej doniczce, gdzie zmieści się więcej ziemi.

Jakie błędy mogą występować w trakcie uprawy zamiokulkasa i innych roślin?

Niezależnie od tego, od jakiej rośliny zamierzasz zacząć, czy to będzie zamiokulkas czy cokolwiek innego, jest kilka błędów o których musisz pamiętać aby się ich wystrzegać. Największym błędem jest niesystematyczność – jeżeli nie będziesz dbać o rośliny regularnie i szybko ci się znudzą, to nie dziw się, że będą prezentowały się coraz gorzej, lub co gorsza, umrą. Błędem jest także wystawianie roślin na niekorzystne warunki takich, jak ostre słońce, czy nadmiar wody.

Zobacz także:  Laurowiśnia wschodnia – poznaj zimozieloną roślinę! Dowiedz się, jak posadzić laurowiśnię i jak o nią dbać

Jeżeli chcesz uprawiać jakiekolwiek rośliny w domu – czy to zamiokulkasa, monsterę, paprocie czy też inne odmiany, to musisz pamiętać o tym, że poświęcając im zarówno zbyt mało jak i za dużo uwagi, możesz zrobić im krzywdę. Zawsze warto przed zakupem poczytać nieco o wymaganiach, jakie stawia konkretna roślina i na podstawie tych informacji podjąć decyzję, czy chce się zająć jej uprawą.