Ostatnia aktualizacja: 5 lipca 2024
Trawa pampasowa to okazała bylina pochodząca z południowoamerykańskich stepów, która w zamian za odpowiednią pielęgnację odwdzięcza się rozłożystymi kępami i puszystymi kwiatostanami. Roślina jest niezwykle uniwersalna, a jej imponujące kępy wykorzystuje się jako ozdoba ogrodów, balkonów, a także element wystroju wnętrz mieszkań, domów i przestrzeni publicznych. Sprawdź, jak pielęgnować trawę pampasową, aby zachwycała gęstymi, długimi liśćmi i rustykalnymi kwiatostanami.
Trawa pampasowa – co to za roślina?
Spis treści
Trawa pampasowa (Cortaderia selloana), inaczej kortaderia, pierwotnie pochodzi z Ameryki Południowej, gdzie rozrasta się na bujnych trawiastych stepach, nazywanych pampami, do czego nawiązuje nazwa rośliny. Ta bylina z rodziny wiechlinowatych dzieli się na ponad 20 gatunków i wiele odmian jak między innymi biała trawa pampasowa Weiser Feder czy White. Roślina jest wyjątkowo wysoka i w odpowiednich warunkach uprawowych może osiągnąć wysokość nawet około 1-2 metrów (wraz z kwiatostanami 2-3 metrów) i rozrastać się na szerokość 1 metra. Południowoamerykańska trawa wyróżnia się kępami zielonych liści o niebieskawym odcieniu, a jesienią zachwyca puszystymi kwiatostanami, najczęściej w odcieniach bieli i beżu. Roślina jest dwupienna, co oznacza, że na jej pojedynczych kłosach znajdują się jedynie kwiaty żeńskie lub męskie. To właśnie za sprawą bujnych, kłębiastych żeńskich kwiatostanów różne odmiany trawy pampasowej są chętnie uprawiane w europejskich ogrodach i na balkonach. Ścięta i wysuszona trawa pampasowa stanowi także element wystroju wnętrz wielu mieszkań urządzonych w stylu boho, industrialnym czy minimalistycznym.
Trawa pampasowa jak szybko rośnie?
Jedną z zalet trawy kortaderii jest jej szybki wzrost, ponieważ trawa wraz z pierzastymi kwiatostanami jest w stanie już podczas pierwszego sezonu od posadzenia osiągnąć ponad 2 metry wysokości. Warunkiem do jej szybkiego wzrostu jest jednak odpowiednia pielęgnacja, dlatego zanim zdecydujesz się na ozdobienie ogrodu bądź balkonu właśnie tą rośliną, warto dokładnie zapoznać się z jej wymaganiami uprawowymi.
Wkrocz w styl z Tomford.To: Twoje najlepsze miejsce na idealne, tanie repliki garniturów i okularów przeciwsłonecznych Tom Ford. have a peek at these guys!Trawa pampasowa sadzenie
Kortaderię najlepiej sadzić późną wiosną, jednak dopuszcza się rozpoczęcie jej uprawy w okresie od kwietnia do września. Miejsce dla trawy pampasowej należy odpowiednio przygotować dokładnie je przekopując i oczyszczając z wszelkich chwastów. W ogrodzie najlepiej posadzić ją na słonecznym, ciepłym stanowisku, gdzie roślina będzie osłaniana od podmuchów wiatru. Do właściwego wzrostu kortaderii niezbędna jest warstwa drenażu, na którą może składać się na przykład gruboziarnisty piasek czy keramzyt. Trawa pampasowa wymaga żyznej, przepuszczalnej i lekko kwaśnej gleby, która powinna być bogata w wapń. Z tego względu, aby zapewnić jej odpowiednie warunki wzrostu, kortaderię należy nawozić wiosną i pierwszej połowie lata stosując wieloskładnikowe mieszanki mineralne oraz późnym latem, sięgając po nawozy bogate w potas o mniejszym stężeniu azotu.
Również podlewanie rośliny powinno być uzależnione od pory roku. Wiosną i latem trawa wymaga utrzymania wilgotnego podłoża, natomiast w okresie jesienno-zimowym gleba powinna być stosunkowo sucha, aby zapobiec gniciu rośliny na skutek mrozów. Aby ułatwić utrzymanie odpowiedniej wilgotności podłoża i nie narażać trawy na zniszczenia spowodowane nadmiarem wody, kortaderię warto sadzić na podwyższeniach i rabatach. Zimą trawę pampasową należy odpowiednio zabezpieczyć, ponieważ w przeciwnym razie może dojść do jej przemarznięcia i całkowitego obumarcia rośliny. Aby kortaderia była chroniona przed mrozem, a jednocześnie miała dostęp do tlenu, najlepiej zebrać i związać jej wszystkie pędy, a następnie osłonić je na przykład za pomocą agrowłókniny. Korzenie należy obsypać warstwą lekkich, suchych liści, które wiosną powinno się odgarnąć, jednocześnie przycinając pędy rośliny na wysokości około 20 centymetrów nad podłożem. Kiedy trawa pampasowa odbija po zimie? Zależy to głównie od gatunku rośliny, poprawności jej pielęgnacji, ale także od pogody. Najczęściej kortaderia odbija po okresie zimowym na przełomie marca i kwietnia.
Trawa pampasowa sadzonki
Na rynku dostępne są sadzonki trawy pampasowej, które różnią się cenami w zależności od jej odmiany. Najpopularniejszą z nich jest wcześniej wspomniana Weiser Feder z białymi kwiatostanami oraz różowa trawa pampasowa Rendatleri. Możesz uzyskać sadzonki trawy pampasowej poprzez jej podział (najlepiej dzielić okazy żeńskie). W tym celu należy wykopać kłącze kortaderii i podzielić je na części. Najlepiej zrobić to przed okresem wegetacyjnym, czyli wczesną wiosną lub na przełomie maja i czerwca. Kilkucentymetrowe kłącze należy wspomóc ukorzeniaczem i zasadzić pod koniec lata w mieszance torfu z piaskiem.
https://www.high-endrolex.com/19
Trawa pampasowa przycinanie
Przycinanie pampasowej trawy to niezwykle ważna kwestia w jej odpowiedniej pielęgnacji. Jak zostało już wcześniej wspomniane, pędy rośliny należy przycinać co roku wiosną. W tym celu najlepiej skorzystać z ostrego, czystego sekatora, za pomocą którego odcina się stare, przesuszone źdźbła. W przypadku, gdy wszystkie kępy trawy wyglądają na zaniedbane, można zdecydować się na podcięcie całości rośliny, co przełoży się na jej szybszy wzrost. Jeśli przed planowanym terminem podcinania kortaderia zdążyła już wypuścić nowe pędy, konieczne jest bardzo ostrożne wykonywanie zabiegu, aby uniknąć ich uszkodzenia. Co więcej, źdźbła trawy są dość ostre i mogą zranić skórę dłoni, dlatego podczas jej pielęgnacji zawsze warto nakładać odpowiednie rękawiczki.
Trawa pampasowa w donicy
Trawę pampasową można uprawiać zarówno w ogrodzie, jak i w donicy. Taka forma świetnie sprawdzi się jako ozdoba tarasów i balkonów, a sposób jej pielęgnacji niewiele różni się od pielęgnacji rośliny zasianej w ogródku. Kortaderia w donicy dobrze czuje się na ciepłych, słonecznych balkonach i tarasach, które są odsłonięte od wiatru. Również w tym przypadku najlepiej sprawdzi się żyzna, przepuszczalna ziemia z warstwą drenażu. Jeśli na balkonie nie masz odpowiednich warunków do uprawy tej rośliny, a bardzo zależy Ci na urozmaiceniu przestrzeni za pomocą kortaderii, możesz zdecydować się na sztuczną trawę pampasową w doniczce, która nie wymaga żadnej pielęgnacji oprócz sporadycznego starcia kurzu.
Trawa pampasowa suszona
Suszoną kortaderię coraz część wykorzystuje się jako element wystroju rustykalnych wnętrz, a także dodatek w aranżacji pomieszczeń weselnych. Gotową trawę pampasową do wazonu można kupić w sklepach florystycznych, a także znaleźć w działach ogrodniczych wielu hipermarketów. Kortaderię możesz ususzyć również samodzielnie, co jest bardzo proste. Wystarczy wyciąć kilka źdźbeł trawy, umieścić je w naczyniu bez wody, a trawa uschnie samoistnie. Suszone źdźbła trawy najlepiej prezentują się wyeksponowane w prostych, szklanych wazonach, jednak sposobów aranżacji tej rośliny jest naprawdę wiele i wpasuje się ona praktycznie do każdego wystroju wnętrza.
Trawa pampasowa aranżacje
Suszone źdźbła trawy pampasowej to nieodzowny element wnętrz utrzymanych w stylu rustykalnym i boho. Puszyste kwiatostany świetnie prezentują się w połączeniu z klasycznym, bezbarwnym szkłem, wikliną oraz drewnem, nadając pomieszczeniom utrzymanym w kolorystyce odcieni bieli i beżu przytulności. Ciekawym pomysłem jest także aranżacja z wykorzystaniem niebieskiej trawy pampasowej. Suche, farbowane kępy w nowoczesnych, minimalistycznych wnętrzach komponują się z czarnymi, metalowymi wykończeniami, ożywiając przestrzeń i nadając jej intensywnego, charakterystycznego akcentu. Suszona trawa pampasowa dobrze prezentuje się także w bukietach, na przykład w połączeniu z subtelnymi kwiatami w odcieniach bieli i pudrowego różu. Takie rozwiązanie może posłużyć nie tylko jako dodatek do wystroju wnętrz, ale także jako bukiet ślubny na weselach utrzymanych w delikatnym, rustykalnym klimacie.
Co prawda trawa pampasowa jest dość wymagającą byliną, która w ogrodzie powinna być odpowiednio pielęgnowana, aby jesienią zachwycać swoimi pierzastymi kwiatostanami. Jeśli uprawa roślin nie jest Twoją mocną stroną, możesz wykorzystać suszone kępki kortaderii jako wyjątkowy dodatek do wystroju wnętrz i nadać swojemu mieszkaniu rustykalny, subtelny akcent.