Ostatnia aktualizacja: 4 lipca 2022
Niezbędne wyposażenie firm, których nieodzownym elementem jest transport towarów, składa się z podstawowych pojazdów i urządzeń. Ręczne wózki paletowe zaspokoją potrzeby małych magazynów, niewielkich sklepów i innych miejsc, w których przewożenie ładunków odbywa się na jednym poziomie i niewielkich odległościach. W większych przedsiębiorstwach często pełnią one istotną funkcję pomocniczą.
Zalety ręcznych wózków paletowych
Urządzenia te nie mają mechanicznego układu podnoszenia i są wyposażone w ręczny układ jezdny, dlatego nie podlegają nadzorowi Urzędu Dozoru Technicznego. Używanie tak zwanego paleciaka nie wymaga posiadania uprawnień operatora wózka widłowego. Prosta budowa i łatwa obsługa to ogromne zalety. Pracownicy mogą szybko nauczyć się operowania tym sprzętem, więc wdrożenie i przeszkolenie nowych osób nie stanowi problemu. Ręczne wózki paletowe to także jedne z najbardziej praktycznych urządzeń transportu bliskiego. Z ich pomocą można wykonać wiele zadań, do których nie trzeba angażować pojazdów z mechanicznym układem podnoszenia. Udźwig jest zależny od modelu, jednak w wielu z nich są to dwie i pół tony, co w zupełności wystarczy do przenoszenia większości standardowych ładunków. Wózki paletowe ręczne są uniwersalne, dlatego przydają się w wielu nowoczesnych przedsiębiorstwach. Wytrzymała konstrukcja stalowa tych pojazdów jest odporna na trudne i ciężkie zadania, znacznie mniej obciąża też pracowników pod względem fizycznym. W ten sposób paleciaki oddziałują pozytywnie zarówno na potrzeby pracodawcy, zwiększając efektywność wykonywanych zadań w firmie, jak i pracowników, którzy są znacznie mniej zmęczeni.
Zastosowanie wózków dla mniejszych i większych firm
W większych przedsiębiorstwach paleciak pomoże w wykonywaniu drobnych prac na najniższym poziomie, takich jak układnie czy pobieranie ładunków. Może stanowić narzędzie pracy nawet dla osób, które nie są operatorami. Wózki paletowe ręczne to niezbędne urządzenia służące do załadunku i rozładunku wszystkich samochodów dostawczych. Bez problemu radzą sobie z przemieszczaniem się po rampach. Wnętrze takiego pojazdu to ograniczona przestrzeń, na której najlepiej manewruje się jak najmniejszym wózkiem, dlatego niewielkie wymiary są ogromną zaletą. Zaczepienie palety i jej delikatne podniesienie odbywa się szybko, a samo sterowanie jest bardzo intuicyjne. Przy użyciu tak zwanych paleciaków zaopatruje się sklepy, przewozi ładunki w halach produkcyjnych, magazynach oraz na placach składowych. Kompaktowa budowa umożliwia wykorzystywanie ich na zapleczu w celu układania spaletyzowanych towarów. W tej kategorii urządzeń znaleźć można modele o zróżnicowanych parametrach, takich jak udźwig czy długość wideł. Przykładowo, do palet meblowych przydadzą się wózki z dłuższymi widłami, z kolei do użytku w wąskich przestrzeniach najlepsze są krótsze widły.