Przejdź do treści
wilgotność w domu

Jaka powinna być wilgotność w domu? Podpowiadamy – jak nawilżyć powietrze?

Odpowiednie nawilżenie powietrza w domu ma ogromny wpływ na nasze zdrowie, ale też samopoczucie. Z tego też powodu warto zadbać w nim o prawidłową wilgotność, gdyż zarówno zbyt niska, jak i zbyt wysoka może mieć swoje negatywne skutki. Zastanawiasz się jak prawidłowo nawilżyć powietrze w swoim mieszkaniu i dlaczego jest to takie ważne? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w tym artykule.

Wilgotność powietrza w domu – dlaczego warto o to zadbać?

Odpowiednia wilgotność powietrza w domu, jest prawie tak samo ważna, jak temperatura. Obydwie te rzeczy są ze sobą połączone. Z tego też powodu warto zadbać o właściwie nawilżenie, a także temperaturę. Pozwoli Ci to nie tylko czuć się lepiej, a ale także będzie to miało duży wpływ na Twoje zdrowie. Suche powietrze może powodować szybsze niszczenie się mebli, natomiast zbyt wilgotne może doprowadzić do łuszczenia się farby, bądź powstawania szkodliwej pleśni.

Jaki wpływ na zdrowie ma nieprawidłowa wilgotność w pomieszczeniu?

Prawidłowe nawilżenie powietrza ma ogromny wpływ na zdrowie. Organizm człowieka zawsze reaguje na suche, jak i mokre powietrze. Jego wilgotność ma wpływ na układ oddechowy, a także na skórę.

wpływ na zdrowie

Suche powietrze – objawy

O suchym powietrzu w mieszkaniu, w pierwszej kolejności zasygnalizuje Ci Twój organizm. Objawy, które można zauważyć dosyć szybko, dotyczą głównie układu oddechowego i pojawiają się one pod postacią kaszlu czy kataru. Efekty wynikające ze zbyt suchego powietrza to także sucha skóra, która często bywa też podrażniona, a czasami też się łuszczy. Oprócz tego nieprawidłowa wilgotność powietrza może mieć wpływ na przesuszanie się oka, a także częste bóle głowy. Jeżeli zauważysz u siebie któryś z objawów, szczególnie w okresie jesienno-zimowym, sprawdź poziom wilgotności w swoim mieszkaniu. Może okazać się, że to właśnie ono jest ich przyczyną i jego odpowiednie nawilżenie pomoże je zredukować.

Jak sprawdzić wilgotność powietrza w domu?

Jeżeli zauważyłeś u siebie, któryś z objawów wymienionych wyżej i podejrzewasz, że jest to wina zbyt suchego powietrza, to warto wtedy sprawdzić poziom wilgotności w domu. Jak to zrobić? Przydatny może okazać się higrometr. Jest to urządzenie, którego używa się do mierzenia wilgotności w pomieszczeniach.

W sklepach znajdziesz zarówno te tradycyjne analogowe, jak i te elektroniczne. Te pierwsze oprócz poziomu wilgotności wskazują także temperaturę, natomiast higrometry elektroniczne, oprócz tych dwóch parametrów mogą pokazywać też wiele innych. Często wyświetlają one także temperaturę punktu rosy, bądź wyposażone są w czujnik pleśni. Poziom wilgotności powietrza możesz też odczytać z nowoczesnych stacji pogodowych, na których jest ona jednym z wyświetlanych parametrów.

Jak tracimy wilgotność powietrza?

Jednym z głównych powodów, przez który tracisz wilgotność powietrza, jest ogrzewanie pomieszczenia. Temperatura ma na nią ogromny wpływ, gdyż im jest ona wyższa, tym powietrze jest bardziej suche. Również wysokość temperatury na zewnątrz ma znaczenie w kwestii wilgotności powietrza, gdyż te poniżej zera znacznie na nie wpływają.

Oprócz tego ogromny wpływ na wilgotność powietrza ma także wentylacja. Z tego też powodu należy sprawdzać jej prawidłowe działanie co jakiś czas. Ogromnym osuszaczem powietrza jest także klimatyzacja, a dokładniej jej budowa. Jej nadmierne używanie w okresie letnim, sprawia, że tracisz dużo wilgotności w pomieszczeniu.

jak tracimy wilgontość powietrza

Jaka wilgotność w domu jest odpowiednia?

Optymalna wilgotność powietrza zazwyczaj jest stała i podaje się ją w procentach, które mówią o tym, ile procent cząsteczek wody zajmuje objętość powietrza. Dobre samopoczucie zapewni Ci wilgotność powietrza na poziomie około 40-60%. Jednak dopuszczalne są także wahania o około 10% w dół, i 5% w górę. Warto pamiętać jednak, że jeżeli poziom wilgotności powietrza zejdzie poniżej 30%, należy zadbać o jego odpowiednie nawilżenie. Jeśli natomiast będzie on wyższy niż 60-65% to warto pomyśleć o tym, jak wilgoć zmniejszyć, po to, aby nie doprowadzić między innymi do powstawania grzyba.

Duży wpływ na wilgotność powietrza ma także temperatura. Warto zadbać o jej odpowiednią wysokość, gdyż poziom nawilżenia pomieszczenia często jest od niej zależny. I tak przykładowo w pomieszczeniu, w którym jest zimno, będzie ona znacznie wyższa od tej w pomieszczeniu ciepłym.

Jak nawilżyć powietrze w domu?

Sposobów na nawilżenie powietrza w domu jest wiele. Zanim jednak zaczniesz je próbować, zacznij od sprawdzenia wilgotności powietrza. Jeżeli tego nie zrobisz, a będzie w nim optymalne nawilżenie, to możesz doprowadzić do powstania wilgoci. Jeśli jednak powietrze jest zbyt suche, to postaw na rośliny nawilżające powietrze, które skutecznie mogą to zmienić. Świetnie sprawdzi się do tego na przykład popularny aloes, bluszcze pospolite, a także draceny oraz difenbachie. Oprócz nawilżania powietrza skutecznie je także oczyszczą.

Nawilżacz powietrza

Jeżeli zależy Ci na stałym nawilżeniu powietrza, to świetnym rozwiązaniem są nawilżacze. Występują one zarówno w postaci naczyń do powieszenia na grzejniku, jak i samodzielnych urządzeń, podłączanych do prądu, bądź na baterie. I choć obydwa są skuteczne, to lepszym rozwiązaniem są właśnie te drugie. Powodem tego jest to, że nawilżacze na grzejnik skuteczne będą jedynie przydatne w okresie zimowym, kiedy grzejniki są ciepłe, dzięki czemu woda paruje. Oprócz tego, aby skutecznie nawilżyć dom czy mieszkanie, należy umieścić je w każdym pomieszczeniu. Jego plusem jest jednak to, że możesz dodawać do wody olejki eteryczne, które nie zawsze mogą być używane w tych elektrycznych. Nawilżacze powietrza, które działają samodzielnie, sprawdzą się natomiast o każdej porze roku, a dodatkowo wybór odpowiedniego sprzętu pozwoli Ci na skuteczne podniesienie wilgotności w każdym pokoju.

nawilzacz powietrza

Nawilżacz powietrza – jaki wybrać?

Jeżeli zdecydujesz się na zakup elektrycznego nawilżacza, możesz wybierać spośród kilku ich rodzajów. Znajdziesz tam nawilżacze parowe, ultradźwiękowe, a także ewaporacyjne. Na jaki najlepiej się zdecydować?

Skutecznym, a także tanim sprzętem jest nawilżacz parowy. Jego ceny zaczynają się już od około stu złotych. Ma on także prosty sposób działania, który polega na podgrzewaniu wody za pomocą znajdującej się w środku grzałki, a para, która w ten sposób powstaje, skutecznie nawilża powietrze. Są jednak jego minusy, a jednym z nich jest ryzyko oparzenia się gorącą wodą, a także parą oraz wysoki pobór energii.

Kolejnym z urządzeń dostępnych na rynku jest nawilżacz ultradźwiękowy. Nawilża on powietrze poprzez wytwarzanie łagodnej mgiełki, która powstaje na skutek rozbijania się cząsteczek wody. Nie sprawdzi się on jednak w przypadku osób, które w domu mają czworonogi. Niektóre z nich mogą źle na niego reagować. Powód? Wytwarzane przez urządzenie ultradźwięki są przez nie słyszalne i mogą je drażnić. Oprócz tego wydobywająca się mgiełka może powodować naloty na meblach. Ważne jest też, aby przy używaniu tego rodzaju nawilżacza pamiętać o jego regularnym czyszczeniu, a także wymianie wody.

Ostatnim rodzajem nawilżacza, jest nawilżacz ewaporacyjny. Przez wielu użytkowników jest on uważany, za jedno z lepszych urządzeń, mimo tego, że należy do tych, które są zdecydowanie droższe. Ich działanie opiera się na pochłanianiu powietrza, które następnie przechodzi przez matę ewaporacyjną, a następnie nawilżone, a także oczyszczone uwalnia się z powrotem do pomieszczenia. Jego minusem jest jednak potrzeba częstego wymieniania wspomnianej już wcześniej maty.

Wybierając nawilżacz, warto kierować się także kilkoma parametrami. Należy zwrócić uwagę na jego wydajność, czyli to jaka powierzchnia pomieszczeń będzie przez niego nawilżana. Oprócz tego, jeżeli planujesz używanie go w nocy, zwróć także uwagę na głośność działania sprzętu. Warto też wybierać urządzenia, które posiadają tryb automatyczny oraz mają wbudowany higrometr. Pozwoli to uniknąć zbyt dużej wilgotności w pomieszczeniu.

Optymalna wilgotność powietrza – poznaj domowe sposoby!

Jednak nie tylko nawilżacz może skutecznie przyczynić się do optymalnej wilgotności powietrza w Twoim domu. Oprócz sadzenia roślin możesz wypróbować, także inne domowe sposoby, które skutecznie mogą wpłynąć na odpowiednie nawilżenie pomieszczenia.

Jednym z nich jest wieszanie na grzejniku mokrego ręcznika. Jest to jeden z najprostszych sposobów, choć nie do końca sprawdzi się on na dłuższe stosowanie. Dodatkowo będzie skuteczny jedynie w momencie, kiedy grzejniki będą ciepłe. Warto także pomyśleć o wykorzystaniu wilgotności z kuchni, czy łazienki, gdzie jest ona zazwyczaj największa. Pozostawianie otwartych drzwi po kąpieli, czy gotowaniu sprawi, że wytworzona para woda przemieści się do innych pomieszczeń, skutecznie je nawilżając. W okresie letnim natomiast świetnie sprawdzi się wieszanie mokrych firanek, które schnąc, będą nawilżały pomieszczenie. Najważniejszą jednak rzeczą, która ma duży wpływ na optymalną wilgotność powietrza, jest regularne wietrzenie pomieszczeń.

O prawidłowe nawilżenie powietrza warto zadbać nie tylko w okresie grzewczym, kiedy jest ono najbardziej narażone na wysuszenie. Pamiętaj o tym także w okresie letnim. Wybierz odpowiedni dla Ciebie sposób i ciesz się świetnym nawilżonym powietrzem przez cały rok!