Wszystko o nawadnianiu kropelkowym

0
145
nawadnianie kropelkowe

Nawadnianie kropelkowe to z pewnością rozwiązanie, które nie tylko zaoszczędzi nasz cenny czas, ale także pozostawi parę więcej złotych w kieszeni. Jest o wiele bardziej wydajne, ponieważ nawadnia rośli cały czas. W przypadku ręcznego nawadnianie marnujemy swoją wodę, ale o tym w dalszej części tego artykułu. Gdybym miał podać dwie korzyści oraz dwie wady związane z wykorzystaniem nawadniania kropelkowego to z całą pewnością zaletami byłby właśnie czas i pieniądze. Jeśli chodzi o wady to jest ich naprawdę mało. Jedną z wad może być cena oraz czas, który poświęcimy na rozmontowanie i umieszczenie węży w naszym ogrodzie.

Jak zrobić nawadnianie kropelkowe

nawadnianie kropelkowe

System nawadniający kropelkowy jest świetnym rozwiązaniem dla osób, które uprawiają zawodowo rośliny. Po pierwsze musimy zakupić specjalny system do nawadniania kropelkowego. Pamiętaj, że podobną rzecz możesz zrobić domowym sposobem. Nasze porady jednak opierają się na zakupie linii kroplującej. Na co zwracać uwagę podczas zakupu linii nawadniania kropelkowego? Warto zainteresować się cienkościenną taśmą kroplująco, ułatwi nam to zdecydowanie nie tylko montaż, ale także transport. Sprawdźmy również ilość otworów, będzie ona decydować o tym, w jakich odstępach będzie prowadzone kropelkowanie. Zaletą nawadniania kropelkowego z takiej linii jest równomierność wydatku wody. W przypadku domowego sposobu niestety nie zawsze mamy wpływ na równomierność. Ciśnienie w końcowej linii maleje, a w początkowej rośnie, przez co nasza linia może być nieefektywna. Taśmy powinny być elastyczne tak, aby bez problemu można być przeprowadzać wąż między rajkami czy roślinami.

Węże do nawadniania kropelkowego

Stosowane często do truskawek oraz innych owoców, które wymagają stałego nawadniania, aby zmaksymalizować swoje plony. Wcześniej wspominaliśmy, aby węże były elastyczne.

Nawadnianie kropelkowe od lat jest używane w różnego rodzaju szkółkach, szklarniach czy innych ogrodach. Oszczędza czas oraz zapewnia równomierność podlewania, często nawet przy podlewaniu ręcznym ciężko jest uzyskać równe podlewanie. Kupiona taśma do nawadniania kropelkowego jest lepszym rozwiązaniem niż domowe sposoby, gdyż linie są wykonane z materiału odpornego na nawozy i inną chemię. Linie możemy podłączyć zarówno do beczki, jak do kranu – przez co mamy tak naprawdę parę sposobów na korzystanie z naszej linii.

Nawadnianie kropelkowe – porady

W naszej opinii powinno uważać się na cenę, ponieważ za te same linie możemy zapłacić więcej nawet o 100-200 złotych. Jeśli myślisz, że nawadnianie kropelkowe jest stworzone tylko i wyłącznie dla owoców i warzyw to jesteś w błędzie. Bez problemu możesz nawadniać w ten sposób swój trawnik. Przenosząc podlewanie na podlewanie kropelkowe możesz zaoszczędzić ponad 50% wody. W dłużej perspektywie, przy dużych obszarach może się to szybko zwrócić. Jak zamontować taki system? Przede wszystkim zachowaj zdrowe odstępy między liniami kropelkującymi. Odległość między wężami może wynosić nawet 0,5 metra, w zależności od hodowanej rośliny. Kropelkowanie grawitacyjne to bezpieczny sposób na podlewanie Twoich roślin.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here