subit

Wszystko o subicie

Aktualizacja:

Jak większość z Was już pewnie wie, że subit to trująca substancja. Subit, czyli inaczej lepik asfaltowy był masowo stosowany w budownictwie na początku lat 80. Przez blisko 20 lat został zastosowany w znacznej części budynków mieszkalnych na terenie całej Polski. Czym jest subit i z czego się składa? To masa składająca się z takich mieszanek jak asfalty, wypełniaczy w różnych postaciach oraz innych chemikaliów m.in rozpuszczalniki, plastyfikatory. Przez ponad dwie dekady subit był używany do klejenia naszej drewnianej posadzki.

Czy subit jest trujący?

Z subitem jest trochę jak z eternitem na naszym dachu. Kiedyś masowo instalowany na naszych dachach. Tani, wytrzymały i dostępny eternit znajdował się praktycznie w każdy gospodarstwie domowym. Z czasem z wspaniałego eternitu zrobili rzecz, która zagraża naszemu zdrowiu. Szkodliwy pył wydostający się z naszych płyt nie sprawi, że zachorujemy na pylice czy inną chorobę płucną w ciągu paru dni, ale obcowanie na co dzień przez kilka-kilkanaście lat może się do tego przyczynić. Podobnie jest z subitem. Podczas klejenia podłogi z posadzką należało odczekać 3-4 tygodnie, aż odpowiednie rozpuszczalniki i chemia wyparuje. Często termin ten był, jak to w Polsce bywa bagatelizowany. Subit był wypuszczona w kilku wersjach, inne są mniej trujące, a drugie bardziej. Ale dlaczego subit jest trujący? Znajdujący się tam benzopiren gra główne karty. Rakotwórczy, mutagenny węglowodór aromatyczny znajdujący się w subicie nie wpływa pozytywnie na nasze zdrowie. Reasumując – czy subit jest trujący? Jest i najlepiej się go pozbyć, lecz nie zagraża on bezpośrednio życiu.

Usuwanie subitu

Jeśli mieszkamy w bloku z wielkiej płyty to pozostałości po byłym system w postaci subitu pewnie znajdują się pod naszymi nogami. Jak usunąć subit? Czy bezpiecznie jest się brać za to samemu? Mamy dwie metody, które skutecznie usuwają subit z naszej posadzki. Pierwszą metodą jest metoda chemiczna, która polega na niczym innym na podaniu specjalnego rozpuszczalnika, który rozpuszcza subit. Metoda ta jest nieco uciążliwa, ponieważ nie zawsze usuwa subit z naszej posadzki. Drugim znaczącym minusem jest to, że często mieszanka chemiczna, która usuwam submit wnika w nasz beton.

Metoda mechaniczna to kolejna metoda, która pozwolić nam na usuwanie subitu. Cz możesz usunąć subit samemu? Jeśli zabezpieczysz swoje ciało przed subitem to jak najbardziej. Nie wystarczą tutaj jednak rękawiczki i maska. Powinieneś zaopatrzyć się w całościowy kombinezon. Zwykła maseczka może tutaj nie dać rady, zaleca jest maseczka z filtrem toksycznych substancji. Czy usuwanie subitu można wykonać ręcznie, bez specjalnych narzędzi? Nie bardzo, tutaj zastosowanie mają następujące urządzenia.

  • Frezowanie do betonu – nie musimy oczywiście kupować tak specjalistycznego sprzętu, aby jednorazowo usunąć subit z naszej podłogi. Wynajem maszyn budowlanych oferuje wynajem takich urządzeń w cenie około 250 złotych. Dodatkowo należy doliczyć kaucję, czyli 50 % urządzanie ~ 1200 zł.
  • Szlifowanie – podobnie jak frezarka do subitu koszta są bardzo zbliżone. Uwzględniają koszta wypożyczenia sprzętu tj frezarki, szlifierki czy odkurzacze do pracy końcowej należy się mocno zastanowić nad opłacalnością tego przedsięwzięcia.

Usuwanie subitu cena

Na początku 2000 powstało wiele firm, które zajmują się usuwanie subitu z podłogi. Zajmuje im to jeden dzień. Plusem jest na pewno to, że nie jesteśmy narażeni na wdychanie pyłu i innych substancji podczas własnoręcznego usuwania. Usuwanie subitu cennik – nie mogło zabraknąć pytania o cenę. Cena usuwanie subitu nie jest tania, bo może osiągać nawet cenę w wysokości 50 zł za m2. Uzbierać się może naprawdę duża kwota przy mieszkaniach z większym metrażem, lecz jest to inwestycja w nasze własne zdrowie i samopoczucie.