Przejdź do treści

Wybieramy projekt, budujemy dom. Jakie procedury w trakcie realizacji inwestycji w 2023 roku?

Jeśli zamierzamy zrealizować inwestycję budowlaną w 2023 roku to musimy się liczyć ze sporymi zmianami w prawie. Jak przejść procedurę, o czym należy pamiętać i co się zmieniło w zmodyfikowanych przepisach? Oto główne nowinki czekające na przyszłych budowniczych domów jednorodzinnych.

Dom przy Wiosennej 21 – projekt domu do 70 m² powierzchni zabudowy
Dom przy Wiosennej 21 – projekt domu do 70 m² powierzchni zabudowy

Budowa domu na zgłoszenie – jakie projekty domów będzie można budować?

Do najistotniejszych zmian w Prawie Budowlanym należy zniesienie ograniczenia co do wielkości domów możliwych do wybudowania bez pozwolenia na budowę. Ostatnia nowelizacja pozwalała realizować na zgłoszenie projekty domów o powierzchni użytkowej do 70 m². W planowanych rozwiązaniach przepis ten zniknie, a zgłoszenia będzie można dokonać również dla większych budynków. Dla domów powyżej 70 m² powierzchni zabudowy pozostał wymóg o maksymalnie 2 kondygnacjach wznoszonego budynku. Należy też ustanowić dla takiej inwestycji kierownika budowy. Dla mniejszych domów nie trzeba tego robić, a obowiązki kierownika budowy, na podstawie oświadczenia przejmuje na siebie inwestor. Planowana inwestycja może być realizowana z pominięciem procedury uzyskiwania pozwolenia na budowę wyłącznie jako zabezpieczenie własnych potrzeb mieszkaniowych. Inwestor musi pod rygorem odpowiedzialności karnej złożyć w tej sprawie oświadczenie.

Jeśli chodzi o projekty domów, które będzie można według znowelizowanych przepisów, to inwestor ma dosyć szeroki wachlarz możliwości. Może wybrać zarówno projekty domów parterowych, jak i domy z poddaszem, a nawet pełnym piętrem. Dopuszczalna jest również budowa domu z podpiwniczeniem, ponieważ nie jest ono traktowane jako kondygnacja. Można zatem wybierać również projekty domów z piwnicą w wersji parterowej, z poddaszem oraz pełnym piętrem.

Dom przy Klonowej 7
Dom przy Klonowej 7

W stronę cyfryzacji – jakie dodatkowe ułatwienia dla inwestora?

Poza umożliwieniem realizacji własnej inwestycji na podstawie zgłoszenia planowanych jest kilka dodatkowych modyfikacji prawa, które w założeniu mają oszczędzić czas inwestora i zmniejszyć zużycie papieru powstającego w wyniku obiegu standardowej wersji dokumentacji. Główny Urząd Nadzoru Budowlanego zmierza w stronę cyfryzacji procesu inwestycyjnego, dlatego wprowadził od początku roku EBD, czyli Elektroniczny Dziennik Budowy. Cyfrowy dokument będzie miał swój indywidualny numer i będzie dostępny poprzez zalogowanie w systemie. Dostęp do EBD będzie miał inwestor oraz kierownik budowy, jeśli zostanie ustanowiony. Dziennik będzie mógł być udostępniany właściwym organom przez inwestora, jako osobę odpowiedzialną za budowę domu.

Oprócz cyfrowego dziennika budowy wprowadza się do użytkowania centralną ewidencje projektów budowlanych pod nazwa Baza Projektów Budowlanych. Nie trzeba będzie już składać do wniosku papierowej wersji dokumentacji projektowej. Projekty domów, opracowane i zaadaptowane do działki przez architekta, będą przez niego lub inwestora umieszczane w BPB i dostępne dla wszelkich organów urzędniczych w cyfrowej wersji.

W planach ustawodawcy jest również uruchomienie EKOB, czyli Elektronicznej Książki Obiektu Budowlanego. To rejestr przypominający kartę pojazdu. W systemie EKOB znajdą się wszelkie informacje dotyczące budynku, między innymi dane właścicieli, informacje o przeprowadzonych kontrolach, zmianach konstrukcyjnych, ewentualnych katastrofach budowlanych, czy wszelkich decyzjach administracyjnych dotyczących obiektu.

Dom przy Bukowej 52
Dom przy Bukowej 52

Ciesz się szybciej własnym domem – ułatwienia w pozwoleniu na użytkowanie

Jedną z bardziej korzystnych dla inwestorów zmian w nowym prawie jest rezygnacja z konieczności uzyskania decyzji o pozwoleniu na użytkowanie budynku. Do nowego domu będziemy się mogli wprowadzić po złożeniu oświadczenia przez kierownika budowy o zakończeniu prac budowlanych. Do 14 dni od rozpoczęcia użytkowania będziemy mieli obowiązek elektronicznego powiadomienia urzędu o rozpoczęciu korzystania z budynku. Standardowe pozwolenie na użytkowanie będzie nadal wymagane w przypadku, gdy chcemy zamieszkać w częściowo wykończonym domu. Jeśli nie wszystkie prace budowlane zostały zakończone, ale chcemy szybciej cieszyć się nowym domem, musimy uzyskać tradycyjne pozwolenie. Zostanie ono wydane po doprowadzeniu budynku do określonego standardu (między innymi zabezpieczenie schodów i balkonów w barierki i balustrady oraz uregulowany zjazd z drogi publicznej).

Projekt domu – niezmienny element inwestycji

Znowelizowane przepisy nie zdejmują jednak z inwestorów wszelkich zadań i obowiązków. Nadal musimy się przygotować na skompletowanie kilku formalnych dokumentów, które należy przedstawić wraz ze zgłoszeniem. Nie znika obowiązek posiadania ważnej decyzji o warunkach zabudowy, oświadczenia o prawie do dysponowania działką budowlaną, czy sporządzony plan zagospodarowania terenu. Niezbędne do rozpoczęcia inwestycji są nadal projekty domów w standardzie projektu budowlanego. Plan może być uzyskany poprzez przygotowanie indywidualnego projektu budowlanego, lub na podstawie dostępnej oferty na gotowe projekty domów.