Słowo „sofa” ma tureckie pochodzenie i w Europie jest używane w obecnym znaczeniu już od XVIII w. Bezsprzecznie przywodzi na myśl przytulne wnętrza i kojarzy się z błogim wypoczynkiem. Niezależnie od wystroju żaden współczesny salon nie obejdzie się bez komfortowej sofy. Jakie modele będą pasować do ciemnego wnętrza?
Mała sofa rozkładana do nowoczesnego salonu
Spis treści
W trendach wnętrzarskich co rusz pojawiają się nowe dominanty. Od jakiegoś czasu w wielu pokojach lokatorzy decydują się na ekstrawaganckie posunięcie i malują lub tapetują ściany na bardzo ciemne kolory. To odważny krok, który wymusza też dokładniejsze przeanalizowanie charakteru całego wnętrza.
Jeśli pomieszczenie jest utrzymane w ciemnej tonacji, warto rozważyć wybór jaśniejszych mebli, które będą z nim kontrastowały. Białe i beżowe designerskie sofy świetnie rozświetlą pomieszczenie i będą skupiały na sobie uwagę gości. Podkreślą niebanalny charakter nowoczesnej aranżacji i będą pierwszoplanową ozdobą wyznaczającą oryginalny styl całego pomieszczenia. Salon bazujący na kontrastach to świetny pomysł na stworzenie wnętrza zapadającego w pamięć. Wyraziste akcenty kolorystyczne w postaci barwnych mebli tapicerowanych, takich jak komfortowe sofy i fotele, przełamią mdłą szarość czy przytłaczającą czerń i sprawią, że ciemne ściany nabiorą życia.
Kolorowa sofa do industrialnego i skandynawskiego pokoju
Ciemne odcienie na ścianach, imitacja betonu czy cegieł to motywy charakterystyczne dla nurtu industrialnego, w którym chętnie wykorzystuje się kontrastowe zestawienia. Drewno i metal to najpopularniejsze połączenie, które często jest urozmaicane akcentem kolorystycznym. Coraz popularniejsze są aranżacje, w których ciemne ściany i naturalne drewniane meble są przełamywane przez sofy w intensywnym kolorze – musztardowym czy bordowym. W odtworzeniu podobnej aranżacji w Twoim salonie pomogą Ci nowoczesne narożniki, fotele i sofy z Salonów Agata.
Podobne wariacje można zaobserwować w ramach stylu skandynawskiego. Klasyczny norweski nurt w ostatnich latach otworzył się na kontrastowe urozmaicenia – turkusowe narożniki czy szafirowe fotele często goszczą w tego typu salonach i pokojach gościnnych. Sposób na wniesienie życia do monochromatycznego pomieszczenia? Kolor! Zdecydowanie najlepiej ograniczyć się do jednej dominanty. Jeśli Twój salon ma ciemnografitowe ściany i drewniane meble, ustaw w nim na przykład rubinową designerską sofę i ciemnoczerwony podnóżek. W oknach możesz powiesić pasujące kolorystycznie zasłony z weluru, a surowe wnętrze od razu stanie się oryginalne i bardziej przytulne.
Monochromatyczny salon z sofą w roli głównej
Oczywiście oryginalne wnętrza wykorzystujące kontrast to propozycje dla miłośników nowoczesnych aranżacji. Dla zwolenników klasyki mamy inne inspiracje. Jeśli Twój salon ma być przytulny, a na ścianach dominują ciemne odcienie brązu czy szarości, możesz postawić na styl boho lub retro.
Ostatnimi czasy do łask wracają meble z PRL-u i dodatki w stylu vintage. Czekoladowe ściany będą doskonałym tłem dla beżowych i kremowych dodatków i drewnianych mebli w naturalnym odcieniu. Dobierz do salonu puszysty dywan écru z długim włosiem, a na małej sofie połóż bawełniane lub lniane poduszki z koronkowym wzorem, a mieszkanie od razu sprawi wrażenie przytulnego. Nie bój się sięgać po dekoracje po babci czy perełki z targu staroci. Jeśli zapraszasz do wnętrza styl retro, to wszystkie przedmioty z duszą są mile widziane. Nie zapomnij o też o roślinach! Soczyście zielone paprocie czy efektowne monstery fantastycznie dopełnią rustykalny projekt salonu.