Ostatnia aktualizacja: 30 listopada 2021
Metamorfoza wnętrza przy pomocy fototapety na ścianę to jeden z najlepszych, najszybszych i najłatwiejszych pomysłów na to, jak odmienić wygląd mieszkania. Jeśli po kilku latach chcesz wymienić ścienną dekorację, pokażemy Ci, że to zadanie wcale nie jest trudne.
Zarówno montaż, jak i ściąganie fototapety mogą się wydawać zadaniem przeznaczonym tylko dla specjalistów w tej dziedzinie. Jednak wbrew takiej opinii nie jest to proces, do którego trzeba posiadać wyjątkowe umiejętności. Należy działać rozważnie, wszystko wcześniej zaplanować i, przede wszystkim, czytać instrukcje produktów, z których się korzysta.
Jeśli do tej pory nie miało się do czynienia z montażem ściennej dekoracji, nie dyskwalifikuje to do tego, by samodzielnie przeprowadzić metamorfozę wnętrza. Podpowiemy, jak to zrobić krok po kroku, by całe przedsięwzięcie przebiegło sprawnie i bez przykrych niespodzianek.
Fototapeta na wymiar – znajdź wzór idealny dla siebie
Spis treści
Dobrym pomysłem jest rozpoczęcie metamorfozy od znalezienia fototapety na wymiar, za pomocą której odmienimy dotychczasowy wystrój. To najlepszy sposób na to, by zmotywować się do rearanżacji wnętrza, którą od dawna przekładaliśmy. Gdy otrzymamy przesyłkę ze ścienną dekoracją, wówczas nie znajdziemy żadnej wymówki, by zabrać się do pracy!
Fototapeta na wymiar powinna być nie tylko dopasowana do powierzchni ściany, na której się znajdzie (dlatego tak ważne jest dokładne jej zmierzenie), ale także odpowiednio dobrana do pomieszczenia, w którym się znajdzie. Jeśli dekorujemy przedpokój czy pokój dziecka, gdzie ściany narażone są na rozmaite uszkodzenia mechaniczne, dobrze wybrać winylową fototapetę, która jest bardzo wytrzymała. Gdy ozdabiamy łazienkę, najlepiej wybrać dodatkową opcję laminacji brytów, dzięki czemu będą odporne na wodę i wilgoć.
Oto, dlaczego wybór fototapety na ścianę to strzał w dziesiątkę
Fototapeta na ścianę to jedna z najchętniej wybieranych dekoracji wnętrza. Dzięki temu, że wachlarz wzorów jest bardzo szeroki, każdy znajdzie taki motyw dekoracyjny, jakiego szuka. Miejscem, gdzie znajduje się najwięcej ciekawych propozycji, jest z pewnością sklep REDRO. Jednak nie tylko wybór wzoru jest istotny. By ozdoba służyła przez lata, musi być wykonana z wytrzymałych materiałów, lateksowego druku, który jest odporny na promienie UV, a także właściwie przyklejona do ściany.
Zakładanie fototapety trzeba więc przeprowadzić z dużą uważnością, by bryty jak najlepiej przykleiły się do ściany. To z kolei wymaga przygotowania podłoża. Jeśli więc w tym momencie ściana pokryta jest brytami, należy je usunąć. Nie przykleja się bowiem fototapety na fototapetę.
Czas na metamorfozę – ściąganie fototapety krok po kroku
Proces metamorfozy zaczynamy od zabezpieczenia folią malarską nie tylko podłogi, ale także wszystkich mebli i sprzętów, które znajdują się w pokoju. Znacznie ułatwi to później sprzątanie. Jeśli chodzi o sam proces usuwania fototapety, najlepiej przeprowadzić go metodą na mokro. W tym celu można zastosować różne techniki w zależności od rodzaju fototapety.
Gdy na ścianie znajduje się papierowa fototapeta, zadanie jest proste, bo ten materiał jest bardzo podatny na wilgoć. Wystarczy spryskać bryty lub przetrzeć je mokrą gąbką z mydłem malarskim i poczekać aż namokną. Gdy nasiąkną, dadzą się łatwo odkleić od ściany.
Jeśli jednak jest to fototapeta bardziej wytrzymała – na przykład winylowa lub lateksowa – wówczas warto zastosować specjalistyczny preparat (dostępny w sklepach budowlanych) i postępować zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Bryty zawsze należy odrywać od ściany delikatnie, by nie uszkodzić tynku. Jeśli dojdzie do ukruszenia się ściany, wówczas ubytki uzupełnia się masą szpachlową.
Zakładanie fototapety wcale nie jest takie trudne
Zanim przystąpi się do klejenia nowo wybranej fototapety, trzeba wykonać jeszcze jeden krok, który jest kluczowy dla sukcesu całej metamorfozy. Chodzi mianowicie o zagruntowanie ściany. W tym celu można użyć albo specjalnego preparatu, albo rozwodnionego kleju do tapet.
Dlaczego nie warto rezygnować z tego kroku? Po pierwsze, zagruntowanie sprawi, że bryty lepiej i mocniej przykleją się do ściany. Po drugie, gdy w przyszłości będziemy chcieli ponownie wymienić fototapetę, o wiele łatwiej odkleimy ją wówczas od ściany, zmniejszając ryzyko uszkodzenia tynku. Ścianę najlepiej zagruntować dzień wcześniej, by zdążyła wyschnąć.
Proces montażu zaczynamy od skompletowania przyborów. Niezbędna będzie drabina, wiaderko i pędzel do kleju, wałek malarski oraz nożyk do tapet. Przydatna będzie również dodatkowa para rąk do pomocy. Przed klejeniem fototapety warto usunąć ze ściany kontakty i włączniki, co ułatwi klejenie brytów.
Należy pamiętać także o tym, by przeczytać instrukcję obsługi dołączoną zarówno do kleju, jak i samej fototapety. W zależności od jej rodzaju, montaż może wyglądać inaczej. Zazwyczaj klejem smaruje się ścianę, a nie bryty (ale to nie reguła) i w tym przypadku należy pamiętać o tym, by nie smarować ściany „na zapas”, bo klej dość szybko wysycha.
Bryty zawsze kleimy od góry do dołu, bo wówczas w procesie pomaga nam grawitacja, zaczynając od lewej strony do prawej, pamiętając, by dobrze spasować wzór. Przyklejony bryt wygładzamy wałkiem malarskim, by docisnąć go do ściany i usunąć ewentualne pęcherzyki powietrza. Najczęstszą metodą klejenia brytów jest klejenie na styk, czyli krawędź w krawędź.
Dobrze przyklejona fototapeta będzie służyć przez lata w niezmienionej formie. Trzeba tylko pamiętać o tym, by dobrze się przygotować do całego procesu, nie spieszyć się, bo z brytami zawsze należy obchodzić się delikatnie, i zawsze czytać instrukcje załączone do produktów, z których się korzysta.