Przejdź do treści

Wynajem czy zakup wózka widłowego – co wybrać?

Wózki widłowe to urządzenia, które pozwalają na sprawne przewożenie ciężkich ładunków po magazynie lub zakładzie przemysłowym. Takie pojazdy są dostępne w wersji na wynajem i sprzedaż. Którą opcję warto wybrać? Jakie są największe zalety wynajmu i kupna wózków widłowych?

Zalety wynajmu wózków widłowych

Wynajem wózków widłowych pozwala na korzystanie z nowoczesnych sprzętów bez konieczności przeznaczania dużych kwot na zakup własnego egzemplarza. To wygodna opcja także dla osób, które używają takich urządzeń jedynie raz na jakiś czas. W ofercie wypożyczalni zwykle znaleźć można sprzęt z ostatnich lat, wyposażony w innowacyjne technologie. Klient samodzielnie wybiera czas trwania najmu i model wózka widłowego, który sprawdzi się najlepiej w danym zastosowaniu.

Wynajem wózka widłowego często jest traktowany jako szansa na przetestowanie konkretnego modelu urządzenia przed zakupem własnego urządzenia. Niektórzy klienci decydują się na najem sprzętu w wersji krótkoterminowej, a po wygaśnięciu umowy – wypożyczenie kolejnego modelu – tłumaczy specjalista z firmy Gizo oferującej wózki widłowe.

Kiedy sprawdzi się wynajem wózka widłowego?

Wynajem wózka widłowego jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które:

  • potrzebują wózka widłowego jedynie raz na jakiś czas, dlatego zakup własnego egzemplarza jest w ich przypadku nieopłacalny,
  • nie mają wystarczających środków, by zakupić własny sprzęt,
  • mają własne wózki widłowe, ale potrzebują dodatkowego sprzętu w sytuacji, gdy aktualnie używana flota jest w naprawie lub chwilowe zapotrzebowanie na takie urządzenia wzrosło,
  • zamierzają przetestować najnowsze rozwiązania technologiczne bez konieczności kupowania sprzętu na własność,
  • chce ograniczyć swoje obowiązki związane z utrzymaniem wózka widłowego – przeglądy, naprawy i transport takich urządzeń leżą po stronie wypożyczalni,
  • potrzebują różnych modeli wózków widłowych do poszczególnych zadań.

Wynajem wózka widłowego to rozwiązanie tymczasowe lub stałe. Zapewnia wygodę, jednak użytkownik musi eksploatować sprzęt zgodnie z ustaleniami zawartymi w umowie.

Zalety kupna wózków widłowych

Pracownik na wózku widłowym w magazynie

Kupno wózków widłowych jest dobrym wyborem w sytuacji, gdy dany klient ma wystarczająco duże środki na taki sprzęt i planuje używać go z dużą intensywnością każdego dnia. Stanowią świetny wybór, gdy danej firmie zależy na swobodzie użytkowania urządzenia – pozwalają na samodzielne zarządzanie sprzętem bez trzymania się podpisanej umowy najmu.

Kiedy warto zdecydować się na zakup wózka widłowego?

Zakup wózka widłowego jest dobrym rozwiązaniem przede wszystkim w przypadku firm, którym zależy na ograniczeniu kosztów ponoszonych w trakcie kolejnych lat. W taki sprzęt inwestuje się raz, a następnie płaci jedynie za ewentualne naprawy i paliwo lub prąd. Po kilkunastu czy kilkudziesięciu miesiącach koszt zakupu zaczyna równać się z tym, który trzeba by było przeznaczyć na wynajem. Trzeba jednak pamiętać, że w takiej sytuacji odpowiedzialność za realizację przeglądów i napraw spoczywa na właścicielu wózka.

Zakup czy wynajem wózka widłowego?

Zarówno zakup, jak i wynajem wózka widłowego mają liczne zalety. Wybór odpowiedniego rozwiązania zależy od potrzeb i budżetu danej osoby. Często przedsiębiorcy łączą obie te opcje, uzupełniając swoją flotę czy testując różne modele wózków widłowych przed zakupem własnego egzemplarza.