Zasilanie awaryjne do pieca powinno składać się z dwóch elementów – zasilacza awaryjnego oraz akumulatora.
Aby dobrać odpowiednie modele obydwu urządzeń należy zacząć od sprawdzenia, jaki rodzaj pieca posiadamy oraz jaki jest jego pobór mocy (elektrycznej). Piece dzielą się na:
- Piece gazowe wyposażone w pompę
- Piece na paliwo typu węgiel albo drzewo, wyposażone w pompę/pompy, sterownik, wentylator
- Piec na pellet (ekologiczne trociny opałowe) wyposażone w pompę/pompy, sterownik, wentylator, podajnik, grzałkę
Pobór mocy elementów pieca
Pompa – standardowa pompa pobiera około 40-60W. Warto zainwestować w pompę elektroniczną, która pobiera zaledwie 5-25W, dzięki czemu możemy zaoszczędzić na energii.
Sterownik – pobiera około 7-15W
Wentylator – pobiera około 40-80W
Podajnik – ma dość szerokie spektrum poboru prądu 25-120W
Dobieramy zasilacz awaryjny
Do zasilania pieców, które należą do urządzeń o charakterze indukcyjnym potrzebne będą zasilacze awaryjne wytwarzające na wyjściu napięcie o „przebiegu sinusoidalnym”, tzw. Czysty Sinus, takie samo jak w sieci energetycznej np. modele SinusPRO E marki VOLT Polska. Modele posiadają szereg funkcji, dzięki którym efektywnie zasilimy nasze piece:
- AVR – wbudowany moduł służy do stabilizacji napięcia sieciowego w wypadku skoków lub spadków napięcia.
- Tzw. Zimny start pozwala na włączenie urządzenia przy użyciu akumulatora, bez dostępu do sieci elektrycznej.
- Wbudowany prostownik służy do ładowania akumulatora.
- Wyświetlacz pokazuje potrzebne informacje m.in. napięcie wejściowe/wyjściowe, poziom naładowania, obciążenia, tryb pracy, prąd ładowania.
Do każdego rodzaju pieca będzie potrzebny zasilacz awaryjny o innej mocy:
- Piec gazowy – moc 300-500W
- Piec na paliwo – moc 500W
- Piec na pellet – moc 700-1200W
Jaki akumulator do zasilacza?
Do zasilacza awaryjnego dedykowane są akumulatory bezobsługowe kwasowo-ołowiowe – VRLA. Mogą to być zarówno AGM, jak żelowe. Są szczelne, nie wymagają kontroli uzupełnienia płynów, mogą pracować w różnych pozycjach. Są bezpieczne dla środowiska i otoczenia, mają wysokie żywotności i cykliczność pracy. Są lekkie, małe i łatwe w użyciu. W akumulatorach typu AGM elektrolit umieszczony jest w separatorach z maty szklanej o wysokiej porowatości. W żelowych natomiast elektrolit ma postać gęstego żelu. Obydwa typy dzięki pracy buforowej zapewniają dodatkowe zasilenie podczas awarii prądu. Od ich pojemność zależy jak długo wystarczy energii w momencie awarii. Akumulator o pojemności AGM 100Ah przy obciążeniu 100W oraz prądzie ładowania 10,5A powinien zasilać przez około 8 godzin.