Przejdź do treści
zabudowa grzejnika

Zabudowa grzejnika, jak zasłonić kaloryfer? Podpowiadamy i inspirujemy

Kaloryfer to element wyposażenia pokoju, który nie należy do urządzeń zachwycających estetyką, jednak ma kluczowe zastosowanie w ogrzewaniu. Wiele osób decyduje się na jego zabudowę dla zyskania gustownej przestrzeni. Jak ukryć grzejnik, aby nie zaburzał stylistyki mieszkania i wciąż sprawnie emitował ciepło w chłodne dni? Sprawdź kilka propozycji, które możesz wykorzystać w swoim domu!

Zabudowa grzejnika – od czego zacząć?

Zabudowa kaloryfera nie należy do trudnych zadań, jednak całe przedsięwzięcie musi zostać dobrze zaplanowane. Przed wybraniem rodzaju osłony, warto uświadomić sobie, w jaki sposób grzejnik oddaje ciepło, aby nie obniżyć wydajności grzania źle dobraną zabudową. Bez względu na budowę kaloryfera i rodzaj materiału, z którego jest wykonany, zasada przekazywania ciepła brzmi podobnie. Woda zasilająca instalację nagrzewa materiał, z którego wykonano grzejnik, który kolejno oddaje ciepło poprzez konwekcję. Nagrzane powietrze unosi się w górę, dlatego zabudowa do grzejnika nie może przesłaniać przestrzeni nad nim oraz bezpośrednio dotykać ścianek bocznych.

Zabudowa grzejnika z parapetem

Kaloryfery często umieszczane są pod oknami. Jeżeli również masz w pomieszczeniu parapet nad grzejnikiem, musisz pomyśleć o zostawieniu niezbędnej przestrzeni dla unoszącego się ciepłego powietrza, które ogrzeje całe wnętrze. Dla zachowania efektywności ogrzewania przestrzeń między parapetem a grzejnikiem nie powinna być mniejsza niż 20 cm. Musisz pamiętać również o zostawieniu minimum 10 cm po boku kaloryfera, najlepiej z każdej strony. Maskownica o wielu oczkach może zostać umieszczona w nieco bliższej odległości.

Największą zmorą jest dopasowanie obudowy do wnęki, która często towarzyszy grzejnikowi z parapetem. W takiej sytuacji warto zasłonić całość, wybierając większą zabudowę, która wprowadzi spójność w danej przestrzeni. Obudowanie całej wnęki może wiązać się z koniecznością wywiercenia niewielkich otworów w parapecie umożliwiających rozprowadzanie powietrza po pomieszczeniu. Dotyczy to głównie grzejników znajdujących się bardzo blisko parapetu.

Elegancka zabudowa grzejnika

Zabudowa grzejnika w kuchni, salonie lub sypialni może nie tylko poprawić wystrój pomieszczenia, ale nawet wzbogacić jego walory wizualne i podkreślić styl, w którym zostało urządzone. Jednym z motywów, który sprawdzi się we wnętrzach nowoczesnych, glamour, skandynawskich czy retro jest elegancja. Stylizowane obudowy kaloryferów mają wymyślne zdobienia, połyskujące wykończenia, a także proste i jednokolorowe linie. Efektownym rozwiązaniem do modnie urządzanych pomieszczeń będzie maskownica wykonana z blachy stalowej lub szkła. Minimalistyczny efekt osiągniesz, decydując się na zabudowę o jednolitym wzorze w czarnym lub białym kolorze.

Drewniana zabudowa grzejnika

Szukasz nieskomplikowanego sposobu na zmianę wyglądu całego wnętrza? Postaw na drewno. Maskownice wykonane z tego surowca ocieplą pokój i sprawią, że będzie wyglądał bardziej przytulnie. Drewniana zabudowa grzejnika żeliwnego ukryje nieestetyczne żeberka pod kratownicą lub płytą ażurową z oryginalnym wzorem. Wykonanie takiej osłony na grzejnik najlepiej zlecić specjalistom. Drewniane maskownice będą dobrze prezentować się w pomieszczeniach inspirowanych stylem skandynawskim, rustykalnym i boho. Jeśli chcesz trochę zaoszczędzić przy wyborze maskownicy, zdaj się na płyty MDF, które montuje się bezpośrednio do kaloryfera. Taki materiał możesz samodzielnie pomalować na wybrany przez siebie kolor i odmienić wygląd pokoju niskim kosztem.

Ażurowa zabudowa grzejnika

Ażurowy motyw zabudowy grzejnika jest nie tylko funkcjonalny i pozwala rozchodzić się ciepłemu powietrzu, ale również świetnie wygląda. Maskownice tworzone z myślą o zasłonięciu kaloryfera cechują się różnymi otworami i wyżłobieniami. Mogą przyjmować wzory kwiatowe, geometryczne, jak i ornamentowe. Zabudowa zazwyczaj powinna wystawać kilka centymetrów powyżej grzejnika ze względów estetycznych. Jeśli chodzi o jej długość do podłogi – może łączyć się z panelami oraz kafelkami podłogowymi lub zawisnąć delikatnie nad nimi. Ażurowa zabudowa grzejnika może być wykonana w całości z drewna, stali lub płyt MDF. Możesz wybrać między wariantami, które stanowią kompletną osłonę i z każdej strony osłaniają kaloryfer lub zabudowują tylko jego przednią część. Przy grzejnikach wyposażonych w termostat, pamiętaj, aby nie zakrywać tego elementu – w przeciwnym razie urządzenie źle oceni temperaturę w pomieszczeniu i nie wyemituje dostatecznej ilości ciepła.

Zabudowa grzejnika z półkami

Ciekawym rozwiązaniem, które dodatkowo pozwoli Ci zapanować nad porządkiem lub przemyślaną dekoracją w pokoju jest zabudowa grzejnika z półkami. Decydując się na osłonę z każdej strony, zyskujesz miejsce do przechowywania rzeczy. Taka obudowa na grzejnik często przypomina kominek i wprowadza niezwykły klimat w sypialni lub salonie. Półki możesz umieścić po bokach kaloryfera lub na jego froncie, jednak wtedy pamiętaj, aby nie zastawiać rzeczami całej powierzchni. Zbyt duża liczba przedmiotów może obniżyć wydajność grzania.

Zabudowa grzejnika pod oknem

Najłatwiejszym sposobem ukrycia nieestetycznego kaloryfera pod oknem jest montaż osłony, która przysłoni front. Do grzejnika pod oknem w kuchni najlepiej pasują maskownice w jasnych kolorach o ornamentowym wzorze. Gustowne zasłony lub firanki dodatkowo odwrócą uwagę od mankamentów instalacji. Jeśli zamierzasz połączyć zabudowę z parapetem, pamiętaj o wykonaniu w nim otworów umożliwiających ujście ciepłemu powietrzu.

Grzejnik w widocznym miejscu to nie powód do rozpaczy, a Ty nie musisz rezygnować ze stylowego wyglądu wnętrza. Osłonę na kaloryfer możesz wykonać samodzielnie lub kupić gotową zabudowę w sklepie ogólnobudowlanym. Jeśli zależy Ci na zrealizowaniu konkretnego projektu, który najlepiej wpasuje się w zamysł wnętrza, skorzystaj z usług firm specjalizujących się w wykonywaniu maskownic. W internecie znajdziesz wiele inspiracji i pomysłów, które pomogą Ci odmienić wystrój pokoju z kaloryferem.